آبشار هملون؛ جاذبه ای یخی در تهران آبشار یخی هملون از برف، یخ و قندیل های… یکشنبه ۳۰ دی ۹۷

آبشار هملون؛ جاذبه ای یخی در تهران

آبشار یخی هملون از برف، یخ و قندیل های سوزنی آب پوشیده شده و در دل یک دره جا خوش کرده است. اسم این آبشار از کوه و دره ای در این منطقه گرفته شده و عده ای آن را به اشتباه هلمون صدا می کنند. اگر قصد سفر به این مکان دیدنی در شمال شرقی تهران را دارید بایستی از سمت میدان چهارم تهرانپارس و جاده لواسان حرکت خود را آغاز کنید. اگر تا اینجای کار بازدید از این آبشار یخی برایتان جذاب به نظر رسیده است با اراول همراه شوید تا به شما بگوید چطور و چگونه به هملون سفر کنید.

آبشار هملون

از چه مسیری به آبشار هملون برویم؟

برای رسیدن به این مکان رویایی و دیدنی فقط یک ساعت فاصله دارید. در نهایت باید از تهرانپارس به سمت شهر فشم بروید چراکه آبشار هملون در بین دو روستای میگون و شمشک واقع شده است. نرسیده به روستای میگون، یک دو راهی وجود دارد که مسیر مستقیم به سمت شهر می رود و شما باید مسیر سمت راست را انتخاب کنید که به شمشک و دربند می رسد. پس از این که میگون را حدود چهار کیلومتر پشت سرگذاشتید در سمت چپ جاده وارد تنگه هملون می شوید؛ دره ای زیبا و بکر که در طول مسیر صخره ها کمر خم کرده اند و روی جاده را می پوشانند. پس از ۵۰۰ متر در سمت چپ جاده «رستوران دره هملون» و آبشارهای یخی را خواهید دید. اگر کمی جلوتر بروید، این جاده پهن تر می شود و می توانید خودرو را همان جا پارک کنید.

آبشار هملون

اگر قصد دارید با وسایل نقلیه عمومی به این مکان بروید می توانید با اتوبوس یا تاکسی به میگون برسید. در صورتی که اتوبوس را برای این سفر انتخاب کرده اید باید ساعت ۷:۳۰ صبح در سه راه تهرانپارس سوار خطوطی اتوبوس رانی شمشک یا میگون شوید که هر روز از فلکه چهارم تهرانپارس و ایستگاه متروی دردشت به سمت میگون حرکت می کنند. از میگون تا دره را هم باید دربست بگیرید. اگر سوار ماشین های شمشک شوید، می توانید ابتدای دره پیاده شده و چند دقیقه ای پیاده روی کنید.

بازدید از دره هملون در فصول گرم و سرد دیدنی است اما غالبا سفر به این دره در فصول سرد بیشتر از سوی یخ نوردان برای بازدید از آبشار یخی هملون انجام می شود. یخ نوردی یکی از شاخه‌های کوهنوردی است که شامل صعود به یخ‌های کوهستانی، آبشارهای یخی و یخچال‌های طبیعی می‌شود.

 

تجهیزات یخ نوردی

یخنوردی با وجود آنکه بسیار هیجان انگیز است، اما یکی از ورزش های خطرناک به شمار می رود که برای تجربه آن باید حتما دوره های ویژه این ورزش را گذرانده باشید. اگر تا به حال تجربه یخ نوردی ندارید؛ می توانید به تماشای یخ نوردان بپردازید و برای پیدا کردن محل مناسب آموزش، می توانید از آن ها کمک بگیرید.

چند نکته قابل توجه برای علاقه مندان به بازدید آبشار هملون وجود دارد که بایستی به آن توجه کنند. ابتدا اینکه برای رفتن به این مکان دیدنی حتما باید گروهی برنامه بریزید. دومین نکته این است که جاده هملون کوهستانی و در این فصل برف گیر است، پس اگر با خودروی شخصی قصد سفر دارید حتما زنجیر چرخ همراه داشته باشید.

آبشار هملون

حتما برای این برنامه طبیعت گردی یک روزه به خاطر داشته باشید

که کفش ساق بلند کوهپیمایی، یخ شکن های کوچک، باتوم و تجهیزات

لازم برای پیاده روی بر روی یخ و برف را به همراه خود داشته باشید.

همچنین وقتی زیر آبشار هستید، مراقب قندیل های یخی باشید؛ چون احتمال شکستن و سقوط آنها وجود دارد.

از سایر وسایل لازم برای سفر می توان به همراه داشتن

عینک آفتابی مخصوص کوهستان های برفی، لباس گرم،

دستکش، کلاه، یک بادگیر یا بارانی کوهنوردی و یک وعده غذای

سبک و پرانرژی اشاره کرد؛ چراکه داخل این دره بیش از ۱۰ درجه با بیرون آن، اختلاف دما وجود دارد.

آبشار هملون

بازگشت از هملون

برای بازگشت از این آبشار زیبا و یخی حتما در نظر داشته باشید

که آخرین اتوبوس برگشت از شمشک به سمت تهران ساعت ۱۵:۳۰ راه می افتد

و حدود ساعت ۱۵:۴۵ به دره هملون و روبه روی آبشارها می رسد.

اگر با وسایل نقلیه عمومی به این مکان آمده اید حواستان

به ساعت باشد که آخرین وسیله را برای برگشت از دست ندهید.

ضمنا در هنگام بازگشت خوب دقت کنید که زباله های

خود را در دره جا نگذارید.

اراول: سفر، جاذبه، تجربه

برای رزرو بلیط هواپیما، تور و هتل با شماره ۳۸۰۶۹-۰۵۱ تماس بگیرید.

 


نوشین ذاکری | ۲۹ دی ۹۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه