اثرات منفی گردشگری از بعد محیط زیست کارشناسان محیط زیست و افرادی که هم دغدغه… چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷

اثرات منفی گردشگری از بعد محیط زیست

کارشناسان محیط زیست و افرادی که هم دغدغه حفاظت از محیط زیست را دارند و هم عاشق مسافرت هستند شاید با شنیدن این خبر که صنعت و کسب و کار سفر می تواند برای محیط زیست مضرّ باشد، واکنش نشان دهند و آن را خبری غیر واقعی تلقی کنند. اما حقیقت این است که مسافرت تا چهار برابر بیش از حد تصورات قبلی ما می تواند به انتشار گازهای گلخانه ای در جو زمین کمک کند.

مطالعات جدیدِ دکتر آرونیما مالک از دانشکده فیزیک دانشگاه سیدنی و تیم مطالعاتی وی نشان می دهد که سفرهای هوایی و جاده ای تا میزان بسیار زیادی بر انتشار گاز دی اکسید کربن در جو کره زمین موثر است. به استناد مقاله وی علاوه بر سیستم حمل و نقل که در اینجا مراد بیشتر هواپیما، اتوبوس و اتومبیل های شخصی است، تولید غذا و لباس هم تا میزان بسیار بالایی بر انتشار گازهای گلخانه ای و آلودگی جو زمین و گرم شدنِ آن تاثیر دارد. همچنین تهیه و تامین غذای مورد نیاز گردشگران، تهیه سوغات و خدمات هتلداری اثر بسیار بالایی در آلودگی جو کره زمین داشته است.

این پژوهش که در مجله تغییرات آب و هوایی (Journal Nature Climate Change) منتشر شده، ۱۶۰ کشور را از منظر گردشگران ورودی و گردشگران خروجی مورد بررسی قرار می دهد. طبق این پژوهش در حد فاصل سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳، مجموع مساحت کربن موجود در جو از ۳/۹ میلیارد تن تا ۴/۵ میلیارد تن افزایش یافته است که این مقدار حدود ۸ درصدِ انتشار گازهای گلخانه ای در جهان را تشکیل می دهد.

ایالات متحده در بالاترین رتبه تولید کربن و انتشار آن

در جوِ زمین قرار دارد و در سال ۲۰۱۳ این کشور به تنهایی

یک میلیارد تن دی اکسید کربن تولید و وارد جو زمین کرده است.

به دنبال آن چین، آلمان و هندوستان بیشترین میزان کربن را

وارد جو کره زمین می کنند. بیشترین میزان دی اکسی کربنی

که  در جو کره زمین منتشر  می شود از کشورهای پیشرفته

و با درآمدهای هنگفت است، این درآمدهای بالا به افزایش تعداد

گردشگران بین المللی منجر می گردد؛ گردشگرانی که از کشورهای

پیشرفته و ثروتمند دنیا به سایر نقاطِ زمین سفر می کنند.

گردشگری یک صنعت به سرعت رو به رشد است که

حتی بیش از معاملات بین المللی درآمد و سوددهی

به همراه دارد. بنابراین پیش بینی می شود که

تعداد گردشگرانِ بین المللی نیز به سرعت در

حال افزایش باشد. خب حالا با وجود افزایش

گردشگران بین المللی راه چاره چیست؟ آیا باید برای

حفاظت از کره زمین، برای همیشه از مسافرت چشم پوشی کنیم؟

 

منظور ما از بیان این مطلب این نیست که برای همیشه دورِ سفر و گشت و گذار را خط بکشید بلکه باید سبک و شیوه مسافرت را تغییر دهید:

 

  • گذران تعطیلات و مسافرت در حوالی منطقه زندگی و جایی که به محل سکونت ما نزدیک تر باشد یک راه حل ساده اما موثر است. بگذارید برای شما مثالی بزنیم. این شیوه سفر درست مانند گذراندن تعطیلات در شهرستان و یا روستای آباء و اجدادی مان است. یعنی جایی در حوالیِ محل زندگی فعلیمان که  در دسترس ما قرار دارد و برای سفر به آن نیاز به طیِ مسافت طولانی نیست. خب کمتر رانندگی کنیم و کربن کمتری وارد جو کره زمین کنیم.

 

  • یک روش دیگر این است که زمانی که در هتل اقامت می کنیم تا حد ممکن از خدمات بخش خانه داری هتل اجتناب کنیم و تنها در صورت نیاز ملحفه و حوله خود را تعویض کنیم؛ برای اقامت از اقامتگاه های پایدار و دوست دار طبیعت استفاده کنیم. برخی هتل ها  یادداشتی در اتاق برای مهمانان می گذارند که در صورت نیاز مهمان به تعویض ملحفه و حوله آن را داخل سبد شستشو بیاندازند.

 

  • به جای کرایه اتومبیل از سیستم حمل و نقل عمومی و به ویژه مترو و قطار شهری و قطارهای برقی استفاده کنیم. مسافرت با قطار علاوه بر جلوگیری از گرم شدن کره زمین مزایای بسیاری هم دارد که بد نیست نگاهی به آن بیاندازید.

 

  • مسافرت پایدار و مسئولانه راهکار اصلی برای کاستن اثرات منفی گردشگری در بعد زیست محیطی است. تنها با مسافرت به سبک مسئولانه است که هم می توانیم از سفر و تجربه خود لذت ببریم و هم می توانیم منابع را برای نسل های آتی محافظت کنیم.

نباید فراموش کنیم که تغییرات آب و هوایی چه اثراتی بدی

برای نسل های آینده به همراه دارد: افزایش گازهای گلخانه ای،

گرم شدن کره زمین، ذوب شدن یخچال ها و کاهش منابع آب شیرین،

تخریب اکوسیستم ها و زیستگاه جانداران و بسیاری موارد

دیگر که تنها به وسیله گردشگری پایدار می توان آن را کنترل کرد.

 

با اراول همراه باشید.

 


زهره خسروی- ۱۳ آذر ۹۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه