ارتش سفالین چین؛ هشتمین مورد از عجایب هفتگانه جهان در سال ۱۹۷۴ میلادی یعنی حدود… پنجشنبه ۴ بهمن ۹۷

ارتش سفالین چین؛ هشتمین مورد از عجایب هفتگانه جهان

در سال ۱۹۷۴ میلادی یعنی حدود ۴ دهه پیش در منطقه ژی‌آن، مزرعه داران به آرامگاهی متعلق به یکی از پادشاهان باستانی کشور چین دست یافتند. کشاورزان معمولا در این منطقه چاه حفر می کردند و این برایشان امری عادی بود که در آنجا اشیاء و آثار قدیمی و باستانی پیدا کنند ولی این بار چیزی که به دست آوردند توجه باستان شناسان جهان را به خود جلب کرد؛ گویی ارتشی زیر خاک مدفون بود، ارتشی بسیار بسیار قدیمی. در آنجا ۸۰۰ مجسمه سفالی در هیئت سرباز، فرمانده و ژنرال ارتش چین به صورت کاملا مجهز به صف شده بودند. اسب ها، ارابه ها و سواره نظام و هزاران سلاح در آنجا خبر از کشفی بزرگ می داد. ارتش سفالین چین از مقبره پادشاه، چین‌شی‎خوانگ‌دی، محافظت می کرد؛ همان کسی که دستور ساخت دیوار چین را داده بود.

ادامه مطلب را در اراول دنبال کنید.

ارتش سفالین چین

پس از بیرون آمدن ارتش سفالین چین از دل خاک پدیده هشتمی به عجایب هفتگانه جهان اضافه شد و همه جهان را حیرت زده کرد. ارتش سفالین از مهمترین کشفیات قرن بیستم به شمار رفت. تصورش را بکنید تا پیش از اینکه چنین ارتش بزرگی با این همه تجهیزات کشف شود هیچ کس تصورش را هم نمی کرد که در زیر خروارها خاک چه چیزهایی نهفته است. این ارتش در گوشه ای از مجموعه ای آرامگاهی قرار داشت که دیواری ۵ متری از آن محافظت می کرد. با این حال گذر قرن ها و هزاره ها این مجموعه بزرگ را در زیر خاک پنهان کرده بود. بعد از آن این منطقه در لیست برترین جاذبه های آسیا قرار گرفت و به عنوان وسیع ترین مقابر امپراتوری جهان مطرح شد.

ارتش سفالین چین

ارتش سفالین متعلق به کیست؟

چین‌شی‎خوانگ‌دی امپراتوری جوان بود که تنها ۱۳ سال داشت ولی همان اوایل که بر سر کار آمد این ارتش را ساخت تا پس از مرگش از او نگهبانی کنند. ظاهرا این پادشاه به سازمان دفاعی قلمروش اهمیت زیادی می داده چرا که علاوه بر داشتن ارتشی در ایام حیاتش، ارتشی برای پس از مرگش نیز تدارک دیده است. می گویند این ارتش سفالی از روی ارتش واقعی امپراتور ساخته شده است چرا که هر یک از پیکره ها چهره ای منحصر به فرد دارد و با دیگری متفاوت است.

از سوی دیگر امپراتور جوان دیوار چین را نیز برای محافظت از سرزمینش احداث کرد. علت اینکه او به چنین مالیخولیای دفاعی دچار شده بود باید در جایی دیگر بررسی کرد. در هر حال پادشاه در سال ۲۰۹ يا ۲۱۰ پیش ‌از ميلاد از دنیا رفت و در مکانی که تدارک دیده بود به خاک سپرده شد. احتمالا او از پیش می دانسته که قرار است به زودی از دنیا برود.

ارتش سفالین چین

شاید هم بتوان این سازه را در قالب هنر آیینی بررسی کرد. در جای جای این مجموعه حکایت هایی از نوع مراسم تدفین و باورهای مردمی در خصوص مرگ نهفته است. از رسوم رایج آن زمان این بوده که دارایی شخص به همراه او به خاک سپرده شود. شاید این ارتش چنان وفادار بودند که برای همراهی با پادشاهشان راهی جز اینکه پیکره هایشان ساخته شود وجود نداشته است.

موقعیت مکانی ارتش سفالین

ارتش سفالین چین در مجموعه ای آرامگاهی و وسیع در استان ژانکسی ژیان(ژی‌آن) و شهر لنیتونگ قرار گرفته است. این ارتش در شرق مقبره امپراتور قرار گرفته است. این بخش از مجموعه یعنی مقبره اصلی امپراتور هنوز حفاری نشده و سر به مهر باقی مانده است. علت این است که ورود به آن بخش ممکن است به اشیاء موجود در آنجا آسیب بزند و مجسمه ها را خراب کند. باستان شناسان بر آن اند در آینده روشی برای راه پیدا کردن به قبر امپراتور پیدا کنند. گفته می شود این بخش حقایق و رازهای بیشتری در دل خود دارد.

ارتش سفالین چین

به اعتقاد باستان شناسان مقبره ژی‌آن نمونه ای كوچك از قصر پادشاه است چراکه از بخش های مختلفی مثل اتاق، تالار، اسطبل و سازه های مرتبط با فضاهای مسکونی برخوردار است. جالب است بدانید که غیر از پیکره نظامیان در حفره های دیگر نیز مجموعه پیکره هایی با اشکال غیر نظامی کشف شده اند که متعلق به مقامات اداری، رسمی، نوازنده ها، آکروبات بازها و… است.

بر طبق متون تاريخي که به کمک باستان شناسان آمده اند بیش از ۷۰۰ هزار كارگر شبانه روز در مراحل ساخت اين مجموعه شرکت داشته اند. کارگرانی که می توان آن ها را پیشه ور و هنرمند نامید چون ساخت چنین پیکره های هنرمندانه و بدیعی تنها از دستان هنرمندان پیکره تراش بر می آید.

ارتش سفالین چین

معرفی پیکره های سفالین

در این مجموعه مجسمه ها و آثار زیادی در ۳ حفره مورد بررسی قرار گرفته است. تقریبا ۸۰۰ سرباز و نیروی نظامی، ۱۳۰ ارابه، ۵۲۰ اسب، ۱۵۰ اسب سواره نظام، ۱۰۰هزار سلاح و… به دست آمده است. مجسمه های مجموعه مقبره با توجه به نوع کارکرد و نقششان اندازه و شکل متفاوتی دارند. بعضی پیکره ها بسیار بلند و تنومند هستند و به نظر می رسد به ژنرال های جنگی تعلق دارند.

نحوه ساخت این پیکره ها هنوز مشخص نیست ولی چیزی که مسلم است دست ها، پاها و تنه و سر آن ها به صورت مجزا ساخته شده و بعد به کمک اتصالاتی به هم وصل شده است. بعضی از پیکره ها دست، پا یا بعضی قسمت های بدنشان وجود ندارد و این ادعا را ثابت می کند که این بخش ها به صورت مجزا ساخته شده و بعدها در اثر مرور زمان از هم جدا شده است.

ارتش سفالین چین

پیکره ها در حال حاضر خاکستری دیده می شوند ولی در ابتدا کاملا رنگی بوده اند.

احتمالا گذر زمان، مدفون شدن در زیر خاک و ترکیب رنگ های به کار رفته در آن ها باعث رنگ باختن آن ها شده است.

نکته مهم در ساخت مجسمه ها این است که ظاهرا مجسمه ها بعد از رنگ شدن، فرایند حرارت دهی در کوره را طی نکرده اند و طبیعی است که پس از مدفون شدن ۲۰۰۰ ساله رنگ ها از بین بروند. با این همه بعضی از این مجسمه ها در هنگام حفاری هنوز رنگ داشته اند ولی به محض بیرون آمدن از خاک و در معرض هوا قرار گرفتن رنگ ها جمع شده یا پوسته پوسته شده و ریخته اند.

ارتش سفالین چین

مجسمه نظامیان همگی اسلحه به دست داشته اند

ولی بعضی از آن ها در حال حاضر سلاح هایشان مفقود شده است.

علت این است که احتمالا در گذشته و طی قرون عده ای به این مقبره دست درازی کرده اند

و چیزهایی از آنجا ربوده اند. این نکته نشان می دهد که این مقبره برای دوره ای طولانی مدفون نبوده و در دسترس غارتگران قرار گرفته است. علت دیگر از بین رفتن اسلحه ها می تواند این باشد که فلزی به کار رفته در آن ها در اثر مرور زمان پوسیده و از بین رفته است.

 

دسترسی به موزه ارتش سفالین چین

د‌‌ر حال حاضر در این محل موزه ای احداث شده و

سالانه ۴.۵ ميليون نفر از آنجا ازدید می ‌كنند.

با این حال هنوز مراحل خاک برداری و کشفیات آنجا

به اتمام نرسیده است. از ایستگاه راه آهن تا موزه ارتش

سفالین چین اتوبوس هایی رایگان وجود دارد که هر روز

از ساعت ۸صبح تا ۴ عصر حرکت دارند. ساعت کاری اتوبوس ها

برای برگشت هم از ساعت ۱۰ و نیم صبح تا ۷ و نیم عصر است.

کل مسیر را هم در یک ساعت خواهید پیمود. توجه داشته باشید

که برای استفاده رایگان از اتوبوس ها باید پاسپورت، بلیت قطار

روزی که رسیده اید و بلیت ورودی به هر یک از جاذبه های لینتونگ

را  همراه داشته باشید. پس از رسیدن به ایستگاه راه آهن،

می توانید از مرکز خدمات گردشگران لینتونگ، بلیت سایر دیدنی ها را نیز بخرید.

ارتش سفالین چین

دسترسی از منطقه لینتونگ

می توانید از اتوبوس های ۹۱۴، ۹۱۵ یا خط

ویژه ۱۰۱ استفاده کرده و بعد از  ۱۵ دقیقه به

ارتش سفالین چین برسید.

ساعات بازدید: ۸:۳۰ صبح الی ۵ بعداز ظهر

هزینه بازدید: ۱ مارچ تا ۳۰ نوامبر: ۱۵۰ یوان چینی؛

در غیر این اوقات ۱۲۰ یوان. کودکان بالای ۱٫۲ متر هم مشمول هزینه می شوند.

آدرس: چین، استان شانکسی، منطقه ژیان،

شهر لینتونگ، موزه ارتش سفالین چین.

 


عفیفه خدنگی | ۲ بهمن ۹۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه