اقامتگاه نورخانه قلعه بالا در حاشیه پارک ملی توران اگر یادتان باشد ما  قبلا درتوی… پنجشنبه ۲۷ دی ۹۷

اقامتگاه نورخانه قلعه بالا در حاشیه پارک ملی توران

اگر یادتان باشد ما  قبلا درتوی دو مطلب مجزا درباره روستای قلعه بالا و پارک ملی توران صحبت کرده ایم و پیشنهاد کرده بودیم به هیچ وجه وقتی به شاهرود رسیدید بازدید از این دو منطقه رو از دست ندهید. برای یادآوری باید بگوییم که قلعه بالا روستایی در حاشیه دشت کویر و در ۱۴۰ کیلومتری جنوب شرقی شاهرود است. پیشنهاد امروز ما که باز هم به همان منطقه مربوط می شود رفتن به اقامتگاه نورخانه است. طبیعت گردانی که اهل بازدید از حیات وحش باشند با این اقامتگاه آشنا شده اند چون چند سالی است که اینجا تنها اقامتگاه نزدیک به پارک ملی توران است. اقامتاهی که در روستای قلعه بالا قرار دارد. برای آشنایی با اقامتگاه نورخانه و داستان صاحب دوست داشتنی آن، خانم تقدیسی مطلب امروز را در اراول بخوانید.

اقامتگاه نورخانه

اقامتگاه نورخانه در روستای قلعه بالای شاهرود متعلق به خانم منیر تقدیسی است. این خانم دوست داشتنی در سال ۱۳۹۰ خانه خودش را به اقامتگاه تبدیل کرد. قبل از آن این روستا هیچ اقامتگاهی و مسافرخانه ای نداشت و مسافران روستا و طبیعت گردانی که به پارک ملی توران می رفتند باید به مردم روستا زحمت می دادند و مهمان اهالی می شدند یا اینکه در ایستگاه محیط بانی مستقر می شدند. با این حال مردم روستا و اهالی سفر مدت ها بود که به دنبال راه چاره ای برای حل کردن مشکل اقامت گردشگران بودند.

اقامتگاه نورخانه

منیرخانم کیست؟

خانم تقدیسی مدت ها بود که شهرنشین شده بود و در روستا زندگی نمی کرد. این خانم زمانی که در روستا بود تنها شخص با سواد روستا به شمار می رفت و در همین خانه به بانوان روستایی خواندن و نوشتن و قرآن آموزش می داد. پس از برگشتن به روستای قلعه بالا، خانه را بازسازی کرد و آن را با امکاناتی سنتی و بسیار با سلیقه به اقامتگاهی برای گردشگران منطقه تبدیل کرد. هدف او از تاسیس این اقامتگاه بومگردی تبادل فرهنگی است. او می گوید دوست دارم فرصتی به همه گردشگران بدهم تا زندگی بی آلایش روستایی را تجربه کنند؛ فرصتی برای دورهم بودن و سنتی زندگی کردن؛ سنت های زیبایی مثل نشستن دور کرسی، گوش دادن به خاطرات بزرگ ترها و  لذت بردن از تماشای ستاره های شب.

اقامتگاه نورخانه

امکانات اقامتگاه نورخانه

اقامتگاه بوم گردی نورخانه مجهز به ۳ اتاق است که هر کدام برای ۱۵ نفر جا دارد. در اتاق ها از تخت و تلویزیون خبری نیست. تنها یک کرسی و متکاهایی دور تا دور آن برای تکیه دادن. بالکن نقلی اما بسیار زیبای اقامتگاه نیز فضایی بسیار خاص با چشم اندازی بی نظیر دارد. مهمانان برای لذت بردن از هوای خوب بیرون ساعاتی را آنجا یادر آلاچیق اقامتگاه می نشینند و غذاهایی که کدبانوهای شاهرودی با عشق برای میهمانان پخته اند نوش جان می کنند.

اقامتگاه نورخانه

در حال حاضر اقامتگاه نورخانه با فضایی بسیار زیبا و دلنشین

و هنرمندانه تنها اقامتگاه روستای قلعه بالاست. همانطور

که پیشتر گفتیم این روستا نزدیک ترین جا به پارک ملی توران

یعنی بزرگ ترین منطقه حفاظت شده خاورمیانه است. پس از یک

شب اقامت در نورخانه صبح زود می توانید برخیزید صبحانه ای محلی نوش جان کنید، چوپانی کنید و آرام آرام به دیدن یوزپلنگ ها و گورخرها ایرانی بروید و لذت طبیعت گردی را به نهایت برسانید.

اقامتگاه نورخانه

جشنواره های قلعه بالا

در روستای قلعه بالا هر ساله به خصوص

در ماه های آبان و اردیبهشت جشنواره های متعدد گردشگری

و صنایع دستی برگزار می شود. این جشنواره های فرصت خوبی

است که خوراکی ها ارگانیک و صنایع دستی هنرمندان

شرق کشور را تهیه کنید.

از سوغاتی های این  روستا زیره سبز،

فلفل، کنجد، انار و انواع گیاهان دارویی است.

اراول: سفر، جاذبه، تجربه

برای رزرو بلیط هواپیما، تور و هتل با شماره ۳۸۰۹۲ – ۰۵۱ تماس بگیرید.

 


عفیفه خدنگی | ۲۶ دی ۹۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه