اقتصاد  اشتراکی چیست و چه مفهومی در کسب و کارهای گردشگری دارد؟ اقتصاد اشتراکی یک… چهارشنبه ۱۸ بهمن ۹۶

اقتصاد  اشتراکی چیست و چه مفهومی در کسب و کارهای گردشگری دارد؟

اقتصاد اشتراکی یک مدل اقتصادی است که افراد را قادر  می سازد تا دارایی ها و اموالی را که متعلق به دیگران است  قرض کرده یا اجاره کنند. مدل اقتصاد اشتراکی به احتمال زیاد زمانی استفاده می شود که قیمت یک دارایی خاص، بالا بوده و آن دارایی به طور کامل در تمام اوقات مورد استفاده قرا نگیرد. این مدل اقتصادی  که اغلب به عنوان یک فعالیت مبتنی بر نظارت (P2P) تلقی می شود، ارائه یا به اشتراک گذاشتن کالاها و خدمات به همه افراد توسط یک پلت فرم است.

در دورانی که می توان از طریق اینترنت تمام وسایل و احتیاجات زندگی و هر چیزی که مالکیت آن در اختیار دیگران است را، در ازای پرداخت مبلغی به راحتی اجاره کرد، اقتصاد اشتراکی مفهوم بهتری پیدا می کند. استفاده از فناوری اطلاعات برای توزیع کالاها و خدمات و استفاده مجدد از مازاد کالاها و خدمات را بسیار آسان ساخته است.

این اصطلاح  چند سالی است که در  کسب و کارهای مسافرتی نیز رواج پیدا کرده است. هر شرکت خدمات مسافرتی نیاز دارد بداند که چگونه با این پدیده نوین که پیامد آن رساندن شمار مشتریان  به میلیون ها نفر است، مواجه شود.

 

اقتصاد اشتراکی

 

منشاء پیدایش اقتصاد  اشتراکی

گرچه اصطلاح اقتصاد اشتراکی چند سالی است که عمومیت پیدا کرده اما خود آن درست به اندازه تجارت و بازرگانی قدمت دارد. حتی به قدمت اولین تبادلات خدمات و کالاها در زمان های بسیار دور. قبل از اینکه اقتصاد بر پول پایه گذاری شود.

آنچه که در سال های اخیر توانایی به اشتراک گذاشتن کالاها و خدمات را به طور کامل متحول ساخته،  تکنولوژی بوده است. امروزه  مردم می توانند به راحتی به عجایب دنیا  تنها با استفاده از اینترنت و پلتفرم های مبتنی بر موبایل دسترسی پیدا کنند و به دروازه ای جدید به سوی ارتباطات نو،  بدون نیاز به سرمایه گذاری های هنگفت  دست یابند. این زیرساختهای تلکنولوژیکی زمینه ای برای افراد فراهم می کند تا همه ی انواع منابع مازادی که در اختیار دارند را در اختیار یکدیگر بگذارند.

از این رو می توان گفت هزاران سال است که استفاده از دارایی ها به طور مشترک در میان مردم جهان مرسوم بوده است. اما ظهور اینترنت موجب شده تا صاحبان دارایی ها و افرادی که به دنبال استفاده از این دارایی ها هستند، برای پیدا کردن یکدیگر دغدغه ای نداشته باشند. این نوع پویایی نیز می تواند به عنوان اقتصاد مشترک، مصرف مشترک، اقتصاد مشارکتی یا همکاری در اقتصاد شناخته شود.

 

اقتصاد اشتراکی

 

اقتصاد  اشتراکی در کسب و کار سفر

در صنعت گردشگری منابعی که به شکل معمول در میان مردم به اشتراک گذاشته می شود می تواند شامل تختخواب، وسیله نقلیه یا حتی یک کاناپه برای استراحت باشد. با این حال، آنچه واقعا این مبادلات مشترک را به وجود آورده، شرکت های بسیار باهوشی بوده است که با  استفاده از تخصص و تجربه بالا در بازاریابی، روش هایی  را برای جمع آوری و ترویج و توزیع محصولات و خدمات دیگران به کار برده و با انجام تنها یک قسمت کوچک از هر معامله، توانسته  اند پول خوبی به دست بیاورد.

برخی از معروف ترین شرکتهایی که بر مبنای الگوی اقتصاد اشتراکی  در کسب و کارهای گردشگری موفق به کسب درآمدهای هنگفت شده اند  در اینجا معرفی می شوند:

Couchsurfing

این سازمان غیر انتفاعی در سال ۲۰۰۳ تاسیس شد و به عنوان یک واسطه به تبادل خدمات مهمان نوازی و اقامتی سودآوری در خانه های افراد در سراسر جهان پرداخت. ایده مهمان خانه  و ایجاد فضای اقامتی و پذیرایی در خانه های شخصی افراد، شاید  ایده چندان نو و جدیدی  نباشد اما Couchsurfing این ایده را به شکل آنلاین  پیاده سازی کرد و امروز به عنوان پدیده اقتصاد  اشتراکی  قرن ۲۱ به شهرت و دارایی بالایی رسید.

Airbnb

این شرکت که در سان فرانسیسکو مستقر شده در ارائه خدمات مبتنی بر صنعت مهمان نوازی هیچ مشابهی تاکنون نداشته است. Airbnb تنها یک صفحه از کتاب  ouchsurfing را در ارتباط با منابع اقامتی مازاد مورد استفاده قرار داد و آن را به یک تجارت ارزشمند تبدیل  ساخت. Airbnb صاحب خانه ها را با مسافران متصل می کند و از هر دوی آنها سود می برد.

Uber

این یکی دیگر از شرکتهایی است که از اشتراک گذاری در اقتصاد نفع بسیاری برده و در سان فرانسیسکو قرار دارد، البته با داشتن پشتوانه مالی بسیار زیاد این  اپلیکیشن توانسته خدمات کرایه تاکسی را به طور گسترده ارائه دهد. با این حال، شرکت  Uber با توجه به سوالاتی در رابطه با قانونی بودن خدماتش و شهرتی که برای تاکتیک های تجاری تهاجمی اش به کار می برد و همچنین نگرانی های مربوط به ایمنی رانندگان خود، در بسیاری از کشورها با مقاومت و دعوی قضایی مواجه شده است.

Knok

یک شبکه برای مسافرت های خانوادگی، تبادل آپارتمان و کرایه خانه برای گردشگران.

Lyft

این شرکت که باز هم در سان فرانسیسکو پایه گذاری شده، در هر کجا که باشید اگر  شخصی به تاکسی نیاز داشته باشید او را  به راننده ای که در همان حوالی  اتصال می دهد. این شرکت رقابت آشکاری با Uber دارد و گاهی تنش هایی نیز ما بین دو شرکت گزارش می شود.

Vayable

یک راهنمای محلی برای شهرها که گردشگران را در بازدید از شهرها و دیدنی های آن  راهنمایی می کند.

Wimdu

عملکرد این شرکت  کاملا  مشابه با Airbnb  است، با این تفاوت که در برلین مستقر شده است.

 

اقتصاد اشتراکی

 

وجود این همه شرکت با خدمات اشتراکی در صنعت گردشگری چه مفهومی می تواند داشته باشد؟

اصول هسته اقتصاد اشتراکی – “ارزش استفاده نشده، ارزش هدر رفته” است –

هنوز هم به عنوان نقطه شروعی برای نوآوری از طریق

وب و فنآوری تلفن همراه تلقی می شود.

و بحث های مربوط به عملکرد   Airbnb و Uber  نشان می دهد

که تکنولوژی و تجارت سریعتر از قانون حرکت می کنند.

به عنوان یک نتیجه، شرکت های مسافرتی و مقامات

آن به طور یکسان با چالش های بی سابقه ای مواجه می شوند،

چرا که کسب و کارهای قدیمی نمی توانند با این سرعت

و بدون بهره بردن از تکنولوژی خودشان را ارتقاء دهند.

اما اکنون صنعت گردشگری  در حال بروز عکس العمل هایی است.

در حال حاضر این صنعت باید نسبت به گذشته انعطاف پذیری

بیشتری داشته باشد. اتاق های هتلی، اتومبیل های کرایه ای

و حتی راهنمایان گردشگری، به راحتی در دسترس گردشگران قرار می گیرند

و محصولات بیشتری که قابلیت به اشتراک گذاشته شدن

را دارند هر روز معرفی می شوند.

انقلاب اقتصاد اشتراکی که کابرد اصطلاح انقلاب

برای آن اغراق آمیز نیست، منجر به پیدایش بازارهای جدید،

فرایندهای نوین، مشارکت های جدید و ارتباطات تازه با افرادی شده است

که برای انطباق دادن خود با شرایط جدید بسیار هوشمندانه عمل می کنند.

 

 


نوشته شده در ۱۷ بهمن ۱۳۹۶ |  زهره خسروی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه