اقتصاد گردشگری گردشگری که یکی از منابع تغذیه اقتصاد یک کشور است نقش مهمی در… چهارشنبه ۱۱ بهمن ۹۶

اقتصاد گردشگری

گردشگری که یکی از منابع تغذیه اقتصاد یک کشور است نقش مهمی در توسعه و کسب درآمد در آن کشور دارد. این روزها گردشگری برای همه افراد امر مرسومی شده تا تعطیلات را با خانواده یا دوستان در کشوری دیگر سر کنند. مردم سراسر جهان چه در تابستان و چه در زمستان برای بازدید از مکانهایی جدید به کشورهای دیگر سفر می کنند. شاید از خودتان سوال کنید که چگونه یک کشور از جذب گردشگران بهره می برد؟ در واقع پولی که گردشگران در یک کشور هزینه می کنند درآمد صنعت گردشگری آن کشور است.

گردشگری بخش مهمی از اقتصاد است و درآمدی که از این طریق کسب می شود می تواند به تمام افراد آن منطقه کمک کند.

تاثیرات مثبت گردشگری

۱. ایجاد شغل برای مردم یک کشور
۲. ترویج آگاهی فرهنگی و همینطور کمک به حفظ سنت ها و فرهنگ های محلی
۳. توسعه زیرساخت ها و خدمات مانند بهبود و ایجاد جاده ها و فرودگاه ها با استفاده از درآمد حاصل از گردشگری
۴. کمک به جامعه محلی با پول خارجی
۵. حمایت از جاذبه های طبیعی با استفاده از درآمد گردشگری
و …

تاثیرات اقتصادی خوب

۱. تولید ارز خارجی
۲. ایجاد شغل جدید و فرصت های شغلی
۳. ایجاد تجارت، درآمد و کارآفرینی مخصوصا در بخش های کوچک کسب و کار
۴. ارائه زیرساخت های جدید برای استفاده های غیر توریستی
۵. افزایش توسعه ی یک منطقه
و …

تاثیرات منفی گردشگری

۱. آلودگی محیط زیست در اثر استفاده نادرست گردشگران و افزایش آلودگی هوا
۲. آسیب دیدن فرهنگ و سنت یک جامعه محلی
۳. ساخت هتل در مقصدهای توریستی
۴. بهره مندی بیشتر شرکت های هوایی و آژانس های مسافرتی و هتلداران نسبت به شرکت های محلی
و …

تاثیرات اقتصادی بد

۱. افزایش کالاهای وارداتی

درمورد اقتصاد های کوچکی که توان تولید کالای مورد نیاز گردشگران را ندارند و برای رفع این نیاز مجبور به استفاده از کالاهای وارداتی می شوند.

۲. تاثیرات جایگزینی

زمانیکه یک پروژه گردشگری جدید مشتریان را از صنعت و امکانات موجود دور می کند، گفته می شود که اقتصاد جایگزین شده است.

۳. وابستگی بیش از حد به گردشگری

زمانیکه صنعت گردشگری در یک منطقه در حال قدرت گرفتن است مردم سرمایه خود را در این بخش به کار می گیرند و در نتیجه باعث سیر نزولی صنایعی می شوند که از قبل وجود داشتند اما این منطقه گردشگری خاص هم کم کم موقعیت قبل خود را از دست می دهد و در نتیجه اقتصاد این منطقه با مشکل مواجه می شود.

۴. وابستگی بیش از حد به کار

همانطور که گردشگران افزایش می یابند، نیروی مورد نیاز برای برآوردن نیازهایشان نیز افزایش می یابد. این صنعت به طور گسترده به کار متکی است؛ بنابراین شرکت ها به شدت از نیروی کار برای برآورده شدن نیازهای گردشگری استفاده می کنند.

۵. کم شدن زمین و افزایش قیمت آن

هرچقدر تعداد گردشگران افزایش می یاید نیاز آنها به اقامتگاه نیز بیشتر می شود. بنابراین هتل ها، خانه ها و استراحتگاه های بیشتری ساخته شده و باعث کمبود زمین و افزایش قیمت آن می شود که برروی منطقه تاثیر می گذارد.

۶. افزایش قیمت کالا

توریست بیشتر به معنی نیاز بیشتر است. همانقدر که تعداد گردشگران افزایش می یابد نیاز بیشتری به لوازم، غذا، آب، برق، گاز و … احساس می شود. این مسئله باعث گرانتر شدن بازار و دشوارتر شدن زندگی افراد آن منطقه می شود.

 اقتصاد

بریتانیا

بر اساس گزارش گردشگری جهانی (WTTC) این صنعت در سال ۲۰۱۲ رشد ۱.۳ درصدی داشته است. این میزان رشد به این معنی است که صنعت گردشگری به طور مستقیم ۳۵.۶ میلیارد پوند به اقتصاد بریتانیا کمک کرده است. تعداد مشاغلی که وابسته به گردشگری هستند ۲۵۰ میلیون بین سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ پیش بینی شده بود که اکنون از هر ۱۲ شغل یکی از آنها وابسته به گردشگری است. بریتانیا پنجمین صنعت بزرگ گردشگری جهان است که شامل ۲۰۰۰۰۰ شرکت، ۷۰۰۰۰ موسسه شامل هتل های بزرگ، مهمانخانه ها، اقامتگاه ها، پارک ها، رستوران ها، کافه ها و … در زمینه گردشگری می باشد. علاوه بر این ۷۰۰۰ کسب و کار شامل پارک ها، موزه ها، اماکن میراثی، باغ ها، باغ وحش هاو همینطور ۲۵۰۰۰ کسب و کار در زمینه کنفرانس ها، جشنواره ها، نمایشگاه ها و کنسرت ها را نیز شامل می شود.

اقتصاد

هندوستان

انتظار می رود که رشد گردشگری در هندوستان همچنان در حال افزایش باشد و هند را به یکی از توریستی ترین کشورهای جهان تبدیل کند. این رشد باعث افزایش درآمد مردم و همینطور افزایش شغل می شود. این صنعت که در سال ۲۰۰۸ برای این کشور ۱۰۰ میلیارد دلار درآمدزایی کرده است در سال ۲۰۱۸ با رشد سالانه ۹.۴ روبرو بوده و به ۲۷۵.۵ میلیارد دلار خواهد رسید. این مسئله باعث حفظ اماکن میراثی مانند بناهای تاریخی خواهد شد و بنابراین توریست بیشتر و در نتیجه درآمد بیشتری را حاصل خواهد کرد. اما مشکلاتی در مورد توسعه گردشگری در هندوستان وجود دارد که از جمله آنها زیرساخت های نامناسب، عدم دسترسی آسان به مقاصد توریستی، کمبود محل اقامت و نیروی انسانی آموزش دیده و شرایط بهداشتی مناسب می باشد. همینطور زمانی که گردشگران بی شماری از یک مکان بازدید می کنند، احتمال گسترش جنایت و قاچاق انسان ممکن است به شدت رخ دهد. بنابراین هند باید پول را در کنترل جرم صرف کند. این موضوع ممکن است منجر به سوء ظن، تنش و خصومت میان مردم محلی و گردشگران و به طور کلی کاهش تعداد توریست ها شود.

اقتصاد

استرالیا

در استرالیا گردشگری به طور مستقیم و غیر مستقیم

برای ۹۰۷.۱۰۰ نفر شغل ایجاد کرده است.

از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۱ استرالیا تقریبا ۷۳.۳ میلیون دلار از گردشگری درآمد داشته است.

در استرالیا هر یک دلار درآمد از صنعت گردشگری ۹۲ سنت

به هر یک از بخش های اقتصادی این کشور اضافه میکند.

اقتصاد

اسپانیا

رونق گردشگری که از اواسط دهه ۱۹۵۰ آغاز شد بر اساس

دارایی های تفریحی مناطق ساحلی مدیترانه بود.

در سالهای ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ که گردشگری نقش مهمی را ایفا می کرد

توسعه گردشگری منجر به از دست دادن مشاغل سنتی شد.

چرا که افراد از مشاغلی مانند کشاورزی، جنگلداری، معدن

و … به مشاغل خدماتی گردشگری روی آوردند

که این مسئله تاثیر مهمی بر اقتصاد داشت. گردشگری

در اسپانیا در این سالها ۸.۶۵ درصد افزایش داشته است.

درآمد گردشگری در این کشور در سال ۲۰۱۱ حدود ۱۶۰ میلیارد یورو بوده پیش بینی می شود

که این درآمد تا سال ۲۰۲۲ به ۱۸۰ میلیارد یورو برسد.

اقتصاد

ایران

در سال ۱۳۹۵، مجموعاً ۴٬۹۱۱٬۹۲۰ گردشگر خارجی از ایران بازدید کرده‌اند که این میزان نسبت به سال قبل ۹.۹ درصد کاهش یافته است . این صنعت در ایران از توسعه‌ای که شایستهٔ آن است برخوردار نبوده‌است. از دلایل آن می‌توان به آماده نبودن بسترهای اقتصادی مناسب در ایران برای جذب سرمایه‌گذاری در ساخت هتل و سایر صنایع مربوط به این حوزه اشاره کرد. عدم اطلاع سرمایه‌گذاران از زمینه‌های موجود در ایران و تبلیغات ضعیف و نیز نشر اخبار منفی از ایران، محدودیت‌های اجتماعی و مذهبی برای گردشگران خارجی و همچنین تنش‌های سیاسی با بعضی کشورهای غربی از دیگر موانع رشد صنعت گردشگری در ایران است. البته در مدت اخیر بخش گردشگری سلامت ایران رو به رشد عمل کرده است. با توجه به ظرفیت های بالای کشورمان در زمینه گردشگری توافق ایران با قدرتهای جهانی می تواند رشد گردشگری ایران را تا حدود زیادی گسترش دهد.

 


نوشته شده در ۱۰ بهمن ۹۶ | توسط: راضیه احمدی | منبع: ukessays

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 دیدگاه

  1. پانته آ واثق

    سلام ، من میخواستم با خانم راضیه احمدی، نویسنده این مقاله صحبت کنم.
    پانته آ واثق هستم، خبرنگار روزنامه آساهی ژاپن

    • موبایل: ۰۹۱۲۶۱۵۵۲۴۹