الاغ های پیژامه پوش در جزیره رئا در ساحل غربی فرانسه جزیره ای به نام… یکشنبه ۲۳ دی ۹۷

الاغ های پیژامه پوش در جزیره رئا

در ساحل غربی فرانسه جزیره ای به نام رئا وجود دارد که در نزدیکی شهرستان لاروشل (La Rochelle ) واقع شده است. این منطقه از مقصدهای گردشگری تابستانی در فرانسه است که به دلیل داشتن سواحل گسترده ماسه ای، آب و هوایی بی نظیر و بادهایی بسیار ملایم سرآمد است. البته دلیل دیگری نیز وجود داشته که این منطقه را خاص کرده و آن را سر زبان ها انداخته است؛ جزیره رئا به الاغ های پیژامه پوش اش مشهور است. پدیده ای بسیار حیرت انگیز و تا حد زیادی کمدی. با اراول همراه باشید تا سری به جزیره بزنیم و با این الاغ های متشخص آشنا شویم.

الاغ های پیژامه پوش

نژاد الاغ های پیژامه پوش

در جزیره رئا در منطقه پواتو-شرانت (Poitou ) فرانسه الاغ هایی اصیل زندگی می کنند که اتفاقا از بزرگترین نژادهای الاغ ها به شمار می روند. این الاغ ها از الاغ های معمولی الاغ ترند. می پرسید چرا؟ چون بزرگترند و به دلیل جثه شان بهتر می توانند بار حمل کنند. جابجایی بارهای سنگینی مثل بار نمک برایشان مثل آب خوردن است. این چهارپایان با مزه خزهای زیادی هم روی بدنشان دارند؛ آنقدر که می مانی این ها گوسفندند یا الاغ! خلاصه این الاغ ها با الاغ هایی که ما در ایران داریم خیلی فرق دارد؛ این ها الاغ های فرانسوی اند. این خارجی ها الاغ هایشان هم… نگوییم بهتر است!الاغ های پیژامه پوش

چرا پیژامه می پوشند؟

خوشتیپی دردسر هم دارد. الاغ های جزیره رئا چون سر و هیکل بهتری داشتند و قدرت بدنی شان هم خیلی خوب بود برای حمل بارهای نمک و کار در زمین ها و مزارع کشاورزی جان می دادند. منتها داستان به همینجا ختم نمی شود. این الاغ های باربر خیلی بانزاکت و مرتب به نظر می رسند چون اغلب مثل آدم ها پیژامه به تن می کنند. شاید بپرسید چرا؟؟ شاید تصور کنید برای مضحکه و جذب مردم صاحبانشان این بلا را سرشان آورده اند ولی دروغ چرا؟!

این الاغ ها به دلیلی خاص از گذشته های دور پیژامه پوش بوده اند و بعدها که گردشگران به این جزیره رفته اند تا از آب و هوای خوب و طبیعت منطقه بهره ببرند با دیدن آن ها متعجب شده اند و کلی خندیده اند. این شده که کم کم آوازه الاغ های پیژامه پوش در همه جا پیچیده است. حقیقت ماجرا این است که حشرات موذی و پشه ها الاغ های رئا را خیلی اذیت می کنند. این حشرات آنقدر الاغ ها را می گزند که صاحبانشان برای محافظت از پاهای آن ها در برابر حشرات  موذی و گزش آن ها، پیژامه به پایشان می کنند.

الاغ ها هر روز صبح پیش از شروع به کار پیژامه می پوشند، خوشتیپ می کنند و راهی محل کار می شوند. پارچه شلوارهای این پیژامه ها جنسی خاص دارد و طرح آن معمولا راه راه است. این را گفتیم که بدانید جنس پیژامه هایشان هم خارجی است و همینطوری الکی نیست.

الاغ های پیژامه پوش

تاریخچه الاغ های پیژامه پوش

الاغ های پواتو، در گذشته در سرتاسر اروپا وجود داشتند و

از آن ها به عنوان بهترین الاغ های کاری دنیا یاد می شد.

تا ابتدای قرن بیستم میلادی نیز این الاغ ها به اندازه ای زاد و ولد داشتند که دولت فرانسه سالانه حدود سی هزار رأس از آن ها را به کشورهای دیگر صادر می کرد.

با این حال به علت مکانیزه شدن صنعت

در طول جنگ جهانی دوم، تقاضا برای این موجودات خوش استایل کمتر شد

و در نتیجه بازار صادرات الاغ های پواتو با رکود مواجه شد.

رفته رفته جمعیت این حیوانات درازگوش کم شد و به جایی رسید

که در سال ۱۹۷۷، تنها  ۴۴ عدد از آن ها باقی ماندند.

خوشبختانه کم کم تلاش هایی برای نگهداری نسل

این حیوانات صورت گرفت و تعداد آن ها در جزیره رئا تا ۴۵۰ عدد افزایش یافت. حالا اگر بخواهید چشمتان به جمال آن ها روشن شود ناچارید بلیط فرانسه را بگیرید، شاید سر راه قسمت شد سری هم به برج ایفل و پاریس زدید.

الاغ های پیژامه پوش

الاغ های رئا و گردشگران

این روزها دیگر الاغ های رئا بار حمل نمی کنند

اما هنوز هم پیژامه می پوشند. پیژامه پوشی

برای آن ها به سنتی دیرینه تبدیل شده است.

حالا کار به جایی رسیده که خیلی از گردشگران این

روستا را به الاغ های پیژامه پوشش می شناسند.

شاید شما هم بعد از این به همین نام بشناسیدش.

 

 


عفیفه خدنگی – ۲۱ دی ۹۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 دیدگاه

  1. باحال بود.خخخخ

    • موبایل: ۰۹۱۵۰۰۲۶۲۳۹
  2. خوب بود

    • موبایل: ۰۹۳۸۱۶۶۲۰۱۲
  3. keyli jaleb bud

    • موبایل: ۰۹۱۲۶۸۰۵۰۴۴