سفر به روستای امرودک روستای امرودک در دهستان درزآب از توابع بخش مركزی مشهد در استان… شنبه ۲۸ مهر ۹۷

سفر به روستای امرودک

روستای امرودک در دهستان درزآب از توابع بخش مركزی مشهد در استان خراسان رضوی و در ميان كوه‌های هزارمسجد در دره ای پر آب دامن سرسبز خود را گسترده است. امرود به معنای گلابی است و شاید وجود درختان خوش عطر گلابی در این روستا باعث شده تا این نام را برایش انتخاب کنند.

این روستا در فاصله ۸۰ کیلومتری شهر مشهد، سمت راست جاده سنتو به طرف جاده توس-گوارشک واقع شده و با رویی باز منتظر حضور میهمانانی است که برای یک روز هم که شده به دور از غوغای شهر در دل طبیعت، خستگی روزهای تکراری شهرنشینی را از تن به در کنند. همراه با اراول راهی روستای امرودک می شویم تا عطر درختان سیب و گلابی و صدای رودخانه جریان تازه ای از زندگی را در رگهایمان جاری کند.

براي رسيدن به اين منطقه رويايی باید روستاهای كوچك و بزرگی از جمله روستای گندم خواب، نصرآباد، گوارشك،  ولی آباد، انداد، ارداك، آبقد و تلقور را پشت سر بگذاریم. مسير رسيدن به روستا اغلب آسفالت و اندكی از مسير خاكی و شن ريزی شده است. در يك سوی جاده کوههای سر به فلک کشیده و در سوی ديگر درختان و باغها چشم ها را محو تماشای زیبایی خود می سازد.

رودخانه امرودک که یکی از بزرگترین رودخانه های مشهد است در طول مسیر ما را همراهی خواهد کرد. این رودخانه از جنوب قله هزار مسجد سرچشمه مي گيرد و با عبور از روستاهاي امردوك تلقور و ميان مرغ به سد ارداك مي ريزد.

زرشك كوهی در جای جای مسير رودخانه و جاده روییده است. خاكشير و زيره كوهی نيز از محصولاتی است كه زنان روستا در جلوی درب خانه هايشان اقدام به فروش آن می کنند. در اين ميان تنوع گياهی منطقه بسيار جالب توجه است، تقريباً در تمام مسير رودخانه درختان بيد به چشم می خورد، درختان سپيدار  و سياه دار در دو سوی باغهای ميوه همراه با نسيم می رقصند. تماشای گلهای صحرایی زرد و آبی در کنار رودخانه به قدری ما را مجذوب خود می سازد که می خواهیم با اشتیاق در کنار رودخانه بنشینیم و گفتگوی میان گلها و آب را از نزدیک گوش دهیم.

هنگام عبور از روستا محصولات درختی آن مانند سيب، گلابی، هلو، آلو و گردو به شما چشمک می زند که با خرید آن هم می توانید طعم میوه های خوش عطر امرودک را تجربه کنید و هم به اقتصاد محلی کمک کنید.

در ايران باستان آناهيتا بانوی آبها و نماد باروری دارای عبادتگاه هايی در كنار چشمه ها بود و معمولاً يك درخت كهنسال و مقدس نيز در كنار آن وجود داشته است. در اين منطقه نیز چشمه خشكه زو بعد از روستاي انداد به طرف امرودك و نيز چشمه آبگرم خوجه در مسير دو آبی ميرشكار، وجود دارد و درخت سپيداری در كنار چشمه به همين نام ديده می شود. آب چشمه كمی ولرم است و بين اهالی جنبه تقدس دارد.

 

تنها سدی كه در اين منطقه وجود دارد سد ارداك است كه

به فاصله ۴۰ كيلومتري شمال غرب مشهد در مسير جاده ارداك

قرار گرفته است. اين سد از نوع سنگ ريزه اي بوده و داراي حوزه آبريز بسيار

وسيع و سرچشمه‌های فراوان از جمله رودخانه های گاش اتجشش،

بقمچ گاه، امرودك، درميان بام و آبقد است. رودخانه ارداك پرآب ترين

رودخانه مشهد به شمار می رود كه گاهی سيل های مهيبی

در سرشاخه های اين رودخانه رخ می دهد.

 

آبشار میرشکار با ارتفاع ۵ متری در سر راه دو آبي گيوميه – ميرشكار

واقع شده است و به گفته اهالی حركت آب رودخانه به علت همين تلاقی

سريع تر از قسمت های ديگر است. آبشار ديگری به نام گيسمه

قبل از روستای امردوك داخل دره فرعی حاشيه سمت راست جاده

به ارتفاع ۶ متر وجود دارد. جنگل ارس گیسمه نیز در سمت راست این آبشار واقع شده است.

برای رسیدن به آبشار زیبای روستای امرودک باید حدود ۳ ساعت

در آب پیاده روی کنید و هنگام رسیدن به آبشار، صدای شرشر

آب تمام خستگی راه را از وجودتان خواهد زدود.

 


گردآوری شده توسط: راضیه احمدی | ۲۶ مهر ۹۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه