واقعیتهایی از اورست بلندترین قله جهان که احتمالاً از آن بی خبرید! اورست بام دنیاست.… جمعه ۷ اردیبهشت ۹۷

واقعیتهایی از اورست بلندترین قله جهان که احتمالاً از آن بی خبرید!

اورست بام دنیاست. بلندترین قله جهان که در هیمالیا قرار دارد. افراد ماجراجوی زیادی از کشورهای مختلف دنیا، بارها و بارها سعی کرده اند بام دنیا را صعود کنند. صعود به اورست آرزو و آمال کوهنوردان بسیاری است. افراد بسیاری از کشور ایران نیز تاکنون موفق به صعود این کوهستان مقدس شده اند. اما همه چیز درباره اورست به اینجا ختم نمی شود. چیزهای بسیاری درباره این کوهستان اسرارآمیز وجود دارد که احتمالا از آن بی خبر هستید. با اراول همراه باشید تا شما از حقایقی درباره این کوهستان عظیم مطلع کنیم.

 

 

ارتفاع واقعی قله اورست چقدر است؟

گروهی از محققان هندی در سال ۱۹۵۵ تصمیم به بازدید از قله اورست گرفتند تا ارتفاع دقیق آن را اندازه گیری و به طور رسمی اعلام کنند. این گروه بهترین تجهیزات روز دنیا را به کار بردند، ارتفاع به دست آمده ۲۹۰۲۹ فوت از سطح دریا معادل ۸۸۴۸ متر برآورد شد.  بعدها دولت نپال و چین پس از اندازه گیری آن را تایید و اعلام کردند. اما در سال ۱۹۹۹ تیمی از محققین بین المللی به سرپرستی نشنال جیوگرافیک با استفاده از دستگاه های GPS مجهز، ارتفاع قله را ۲۹۰۳۵ فوت معادل ۸۸۴۹ متر از سطح دریا برآورد کردند. بعد از آن در سال ۲۰۰۵ گروهی از کوهنوردان چینی با استفاده از تجهیزات بسیار مجهزی ارتفاع واقعی قله اورست را بدون برف و یخی که سطح آن را پوشانده، ۲۹۰۱۷ فوت معادل ۸۸۴۴ متر از سطح دریا تخمین زدند.

اما کدام یک از اعداد ارتفاع واقعی بام دنیا را نشان می دهد؟ در حال حاضر ارتفاع رسمی قله اورست همان ۲۹۰۲۹ فوت معادل ۸۸۴۸ متر اعلام و پذیرفته شده است. اما برنامه ریزی هایی برای اندازه گیری مجدد و دقیق تر قله در حال انجام است. به ویژه پس از زمین لرزه ای که در سال ۲۰۱۵ در منطقه اورست رخ داد، احتمال تغییر ارتفاع قله وجود دارد.

حقایقی درباره اورست

راز دوربین مالوری

اولین صعود موفقیت آمیزی قله اورست  در ۲۹ ماه مه ۱۹۵۳ توسط ادموند هیلاری و تنزینگ نورگای صورت گرفت. اما افرادی معتقدند که بام دنیا، خیلی پیشتر فتح شده است. در سال ۱۹۲۴ جورج مالوری همراه اندرو ایروین تلاش ماجراجویانه ای را برای صعود به بلندترین قله جهان آغاز کردند. این دو آخرین بار در ۸ ژوئن همان سال در دامنه ی کوهستان اورست دیده شدند، اما پس از مدتی هر دو ناپدید گشتند و هیچ کس ندانست که آیا این دو موفق به صعود بام دنیا شدند یا خیر. این سوال که آیا مالوری و همراه او،  نزدیک به سه دهه قبل از صعود موفقیت آمیز هیلاری و نورگای موفق به صعود بام دنیا شده اند، سال های  سال به صورت رازی سرپوشیده باقی ماند.

در سال ۱۹۹۹ تیمی از کوهنوردان برای پیدا کردن ردی از مالوری و همراهش به اورست اعزام شدند، آنها جسد متلاشی مالوری را پیدا کردند اما به نظر می رسید دوربین آن ها در اختیار ایروین بوده است. تاکنون هیچ اثری از ایروین و دوربین مالوری پیدا نشده است و هیچ کس نمی داند که آیا آن دو موفق به صعود اورست شده اند یا نه. این کشف بزرگ می توانست تاریخچه کوهنوردی را دستخوش تغییرات بسیاری کند.

حقایقی درباره اورست

بیشترین تعداد صعود به اورست

صعود اورست چالش بسیار بزرگی برای بسیاری از کوهنوردان است. اما برای بعضی هم صعود برای یک بار کافی نیست.  آپا شرپا و فوربا تاشی شرپا، بارها برای صعود به بام دنیا اقدام کرده اند. هر دو کوهنورد  تاکنون ۲۱ بار موفق به صعود این قله شده اند. اما بیشترین رکورد پس از این دو، متعلق به یک کوهنورد آمریکایی به نام دیو هاون است که  ۱۵ بار موفق به صعود اورست شده است. در بین کوهنوردان زن نیز،  لاکپا شرپای تاکنون ۸ بار موفق به صعود شده است.

حقایقی درباره اورست

کمترین زمان برای صعود به اورست

بیشتر کوهنوردانی که قصد صعود به اورست را دارند، باید روزهای سختی را پشت سر بگذارند و مدتها در کمپ های مختلف به انتظار شرایط ایده آل برای صعود بنشینند. اما برخی کوهنوردان هستند که استعداد ویژه ای در صعود به ارتفاعات بلند را دارند. برای مثال لاکپا گلو شرپا، موفق شد در سال ۲۰۰۳ قله اورست را از مسیر جنوبی ظرف ۱۰ ساعت و ۵۶ دقیقه از بیس کمپ صعود کند.  هانس کامرلندر، کوهنورد ایتالیایی،  نیز در سال ۱۹۹۶ موفق شد اورست را از مسیر شمالی در تبت ظرف ۱۶ ساعت و ۴۵ دقیقه صعود کند.

حقایقی درباره اورست

اجازه گرفتن از الهه کوهستان

در فرهنگ بودا، اورست را “چومولانگاما” یا “مادر کوهستان” می نامند. این کوهستان از نظر بودایی های مکانی مقدس است و برای همین ورود به آن مستلزم کسب اجازه از مادر کوهستان است. کوهنوردان برای کسب اجازه از مادر کوهستان، قبل از اقدام به صعود در بیس کمپ اورست مراسمی برگزار می کنند. این مراسم که پوجا نامیده می شود، توسط دو راهب بودا برگزار شده و حضور در آن برای شرپاها ضروری است. در این مراسم راهبه ها برای کوهنوردان آرزوی سلامتی و صعود موفقیت آمیز می کنند و از “مادر کوهستان” می خواهند به تجهیزات کوهنوردی آنان، ابزارها، تبرهای یخ، کرامپون ها و هارنس هایشان برکت عطا کند.

برخی شرکت در این مراسم را خرافات می دانند و برخی به این مراسم چند صد ساله بودایی احترام گذاشته و در آن مشارکت می کنند.

حقایقی درباره اورست

جوانترین و مسن ترین افرادی که اورست  را فتح کرده اند

وقتی صحبت از صعود به بام دنیا می شود، سن و سال حکم یک عدد را پیدا می کند.

اگرچه بیشتر افرادی که موفق به صعود بام دنیا شده اند،

بین ۳۰ تا ۴۰ سالگی این کار را انجام داده اند

اما افرادی بوده اند که برای صعود سن و سال را در نظر نگرفته

و بر استعداد و توان جسمی و روحی خود تکیه کرده اند.

برای مثال رکورد مسن ترین صعود کننده به اورست متعلق به

کوهنورد  ژاپنی، یوچیرو میورا است که در سال ۲۰۱۳

و در سن ۸۰ سالگی موفق به صعود قله شد. جوانترین فرد صعود کننده به اورست نیز،

جوردن رومرو کوهنورد آمریکایی است که در سال ۲۰۱۰، در سن ۱۳ سالگی قله اورست را صعود کرد.

دولتهای چین و نپال به تازگی برای صعود به قله محدودیتهای سنی اعمال کرده اند.

با توجه به قوانین جدید حداقل سن برای صعود به اورست ۱۶ سالگی است.

حقایقی درباره اورست

اورست بلندترین قله بر روی سیاره زمین نیست

اورست شاید مرتفع ترین نقطه بر سطح کره زمین باشد، اما در حقیقت بلندترین قله سیاره زمین نیست.

در حقیقت کوهستان مونا کیا ( Mauna Kea) در هاوایی با ارتفاع ۳۳۴۶۵ فوت معادل ۱۰۲۰۰ متر بلندترین کوه دنیا است.

۱۳۵۲ متر بیشتر از اورست. پس چرا مونا کیا تا کنون به عنوان بلندترین کوه دنیا معرفی نشده است؟

به این دیل که بخش اعظمی از این قله در زیر اقیانوس قرار گرفته

و تنها ۴۲۰۵ متر آن از سطح آب بیرون است که در مقایسه با اورست و سایر قلل هیمالیا کم ارتفاع به نظر می رسد.

 

اگر علاقمند به ورزش کوهنوردی هستید، خواندن این مقالات را به شما توصیه می کنم.

 

 


۲ اردیبهشت ۹۷ | زهره خسروی- منبع: tripsavvy.com

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه