باغ ملی تهران ۲۴ ساعته می شود باغ ملی تهران که به عنوان سردر باغ… سه شنبه ۱۸ دی ۹۷

باغ ملی تهران ۲۴ ساعته می شود

باغ ملی تهران که به عنوان سردر باغ ملی یا سردر باغ مشق مشهور است از نمادهای شاخص شهر تهران به شمار می رود. این بنای قاجاری بین سال ‌های ۱۳۰۱ تا ۱۳۰۴ به همت جعفرخان کاشانی نوسازی . باغ ملی در موقعیتی حساس قرار دارد چرا که در ضلع شرقی آن وزارت امور خارجه قرار گرفته است و شخصیت های مهمی به آن منطقه رفت و آمد می کنند. خودِ این باغ در گذشته از بزرگترین میادین نظامی به شمار می رفته و سربازها در آنجا مشق نظام می کرده اند. شاید به همین دلایل بازدید از این مکان محدودیت هایی داشت ولی خوشبختانه خبرها اعلام کرده اند که از این به بعد بازدید از باغ ملی تهران ۲۴ ساعته خواهد شد.

ادامه مطلب را در اراول دنبال کنید.

سر در باغ ملی

سر در باغ ملی در ضلع شمالی خیابان امام خمینی یعنی همان سپه قبلی، در ضلع غربی موزه پست و تلگراف و ضلع شرقی وزارت خارجه قرار دارد. پیش از ساخته شدن برج آزادی، این سر در یا دروازه نماد شهر تهران بود. میدان مشق از بزرگترین میدان ‌های نظامی کشور به شمار می رفت و حدود ۴۰۰ در ۴۰۰ متر ابعاد داشت. این میدان که در زمان فتحعلی شاه قاجار بنیان شده بود سربازخانه مرکزی به شمار می رفت. در دوره ناصرالدین شاه مجموعه باغ تجدیدبنا شد و بر مساحت آن افزوده شد.

به نقل از ایسنا، احمد مسجد جامعی، عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران، خبر از گشوده شدن درب های باغ ملی به روی علاقمندان و امکان بازدید ۲۴ ساعته از آن را داد.

این مجموعه بنا به تازگی به همت شهرداری و در واقع در دوره مدیریت پیشین با صرف مبالغ میلیاردی مورد بازسازی قرار گرفته است.

مسجد جامعی اشاره کرده است که شهرداری تهران برای بازسازی این محدوده بالغ بر۲۰۰ میلیارد ریال هزینه کرده تا آنجا را به فضایی عمومی برای همه مردم تبدیل کند. خوشبختانه از این به بعد این باغ تنها فضایی خاص برای دستگاهی خاص نیست.

احمدجامعی با اشاره به اینکه باغ ملی تهران و

سر در آن از بناهایی است که برای خود شناسنامه دارد

اشاره کرده است که معماری این فضا متعلق به اواخر

دوره قاجار و دوره پهلوی اول است و در واقع این بنا

از عناصر هویت ‌ساز تاریخ شهر تهران به‌ شمار می رود.

با این حال این مجموعه تا چندی پیش با اتمام ساعت کاری بسته می شد و در عمل افراد شاغل امکان بازدید از آن را نداشتند. در حالی که بسیاری از مراکز دیدنی و موزه های تهران در همین منطقه قرار دارد و گردشگر تمایل دارد با مراجعه به این خیابان از باغ ملی تهران نیز بازدید داشته باشد.

به همت شهرداری برنامه ریزی شده است که

از این پس باغ ملی شب ها نیز آماده پذیرش گردشگران باشد.

باز شدن درهای مجموعه باغ ملی

می‌تواند گامی موثر در راستای احیای شبانه

باغ ملی تهران باشد که خوشبختانه این اتفاق

مبارک در حال انجام است.

در نتیجه رایزنی هایی که با

وزارت خارجه صورت گرفته به زودی

فضای باغ ملی، شب ها نیز به روی

گردشگران باز خواهد بود.

 


عفیفه خدنگی – ۱۷ مهر ۹۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه