بحر المیت در اردن: بحرالمیت یعنی دریای مرده. اروپایی ها هم به آن Dead Lake… دوشنبه ۳۰ مهر ۹۷

بحر المیت در اردن:

بحرالمیت یعنی دریای مرده. اروپایی ها هم به آن Dead Lake می گویند. این دریاچه عجیب و غریب در کشور اردن قرار دارد و روی نقشه جهان، به شکل لکه ای آبی رنگ دیده می شود. بحرالمیت شورترین دریاچه جهان به شمار می رود و تنها دریاچه ای است که هیچ گیاه و جانوری در آن وجود ندارد. مجموع این عوامل سبب شده که هیچ کس در این دریاچه غرق نشود؛ با خیال راحت می توانید مثل شناگران حرفه ای روی آن شناور شوید، دراز بکشید و ریلکس کنید. با اراول همراه شوید.

بحرالمیت

شورترین دریاچه دنیا:

بحرالمیت شورترین دریاچه دنیاست چون مواد محلول در آن ۷/۳۳ درصد غلظت دارد. همین امر باعث شده به آن دریاچه نمک نیز بگویند. اما علت این همه غلظت چیست؟؟

اول اینکه ارتفاع این منطقه از سطح دریا کم است. دوماً پساب‌های کشاورزی که دارای مقادیر زیادی املاح معدنی هستند به آن می ریزند. سوم اینکه پساب‌های خاکشویِی مناطق اطراف مرتبا از طریق چشمه‌ هایی در کف آن آب شور را به دریاچه می ریزند. دلیل چهارم هم اینکه هوای خشک و آفتاب گرم مزید بر علت شده و روزانه ۲ سانتیمتر از ارتفاع بحرالمیت را تبخیر می کند.

بحرالمیت

این عوامل باعث شده غلظت و جرم حجمی آب به شدت بالا برود و در نتیجه اتفاق جالب و جذابی در آن بیفتد. آن هم اینکه انسان در این آب شناور می ‌ماند و غرق نمی شود.

بحرالمیت

در فصل بهار و زمستان، تا حدودی میزان آب موجود در دریاچه اضافه می شود، اما چون  به جز رود اردن و چند رود کوچک ورودی دیگری ندارد، همیشه میزان آبش کم و غلظت نمک آن بسیار زیاد است.

بحرالمیت

سرخ شدن بحرالمیت:

در میان هر ۳ ملکول موجود در آبِ بحرالمیت، تنها ۲ مورد ملکول آب وجود دارد، با این حال بر روی سنگ‌ های اعماق دریاچه بیوفیلم های سبز و باکتری‌ های سولفید خوار زندگی می‌ کنند و گاهی که وضعیت آب مساعد است، در نتیجه رویش آن ها رنگ دریاچه سرخ می ‌شود. بنابراین شما می توانید در دریچه ای به رنگ خون شناور شوید و حس وحشتناکی را تجربه کنید.

بحرالمیت

دریاچه ای بدون جانور و گیاه:

بحرالمیت، تنها دریاچه ی روی زمین است که هیچ گیاه و جانوری در آن زندگی نمی کند و به همین دلیل به آن دریای مرده گفته اند. میلیون ها سال پیش، سطح دریاچه ۴۲۷ متر بالاتر از موقعیت کنونی بود. در آن زمان، در بحرالمیت جانوران آبزی زندگی می کردند، اما به یکباره نوعی خشکسالی رخ داد و آب دریاچه تبخیر شد. در نتیجه شرایط زیستی آن به این گونه شکل گرفت.

بحرالمیت

بسته بودن این دریای مرده و میزان زیاد تبخیر آب سبب شده که میزان کانی ها و نمک آن مدام در حال افزایش باشد. مقدار نمک این دریاچه از هر دریای دیگری بیشتر است. چون این املاح حاوی حجم زیادی کلرید منیزیم و دیگر مواد سمی است، خیلی زود منجر به بیماری می شود. طبیعی است که با وجود نمک و مواد سمی، هیچ موجود زنده ای نتواند در آنجا زیست کند. حتی ماهی ها و موجودات آبزی ای که از رود اردن به این دریای مرده می ریزند، به محض رسیدن می میرند.

بحرالمیت

مشخصات کلی بحرالمیت:

بحرالمیت در ساحل غربی رود اردن قرار دارد. این دریاچه، در واقع، دریاچه ای نمکی بین اردن و فلسطین است. سواحل اطراف آن پست ‌ترین نقطه خشکی ‌های زمین است. ارتفاع گودترین بخش آن ۴۲۲ متر کمتر از سطح دریاست. تا به حال بیشترین عمق آبِ آن از ۳۷۸ متر بالاتر نرفته ‌است. ۶۷کیلومتر طول و ۱۸ کیلومتر عرض دارد. حجم آب دریاچه ۸۱۰ میلیون متر مکعب است.

بحرالمیت

خواص درمانی بحرالمیت:

آب و هوا و شرایط اقلیمی بحرالمیت باعث شده

پس از آفتاب گرفتن طولانی اصلا دچار آفتاب‌ سوختگی نشوید.

حمام گرفتن در غلظت نمک بالای آنجا خواص التیام‌ بخش دارد.

این موضوع سبب شده که بحرالمیت به یکی از مقاصد گردشگری درمانی تبدیل شود.

آب آن برای درمان پسوریازیس (بیماری پوستی صدف) بسیار توصیه می شود. 

در تحقیقات مشخص شده که بین ۸۰ تا ۹۰ درصد از کسانی که به آنجا سفر می‌ کنند،

شاهد بهبودی در وضعیت پسوریازیس خود بوده‌اند و

فقط ۱٪ از افراد بدتر شدن علائم خود را گزارش کرده‌اند.

برای تقریباً نیمی از افراد پسوریازیس به طور متوسط تا سه ماه به طور کل از بین رفته است.

بحرالمیت

عروس نمکی بحرالمیت: 

خانم سیگلیت لانداو، مجموعه ای از تصاویر را در اینستاگرام خود به اشتراک گذاشته است.

او یک لباس زنانه را درون دریای مرده انداخته است.

او در پروژه خود که عروس نمک نام دارد،

در دو سال و هر سه ماه یک بار از این لباس عکس گرفته است.

لباس کم کم به سفید تغییر رنگ می دهد

و در نهایت به یک لباس کریستالی زیبا به رنگ سفید مبدل می شود.

آخرین نتیجه آن لباس به شکل زیر بوده است.

 


عفیفه خدنگی – ۲۹ مهر ۹۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه