برترین آکواریوم های جهان: در سرتاسر جهان و در قاره های مختلف آکواریوم های بزرگی… سه شنبه ۱۵ آبان ۹۷

برترین آکواریوم های جهان:

در سرتاسر جهان و در قاره های مختلف آکواریوم های بزرگی وجود دارد که گردشگران را به خود جذب می کند. علاقمندان به حیات وحش، به خصوص حیوانات آبزی به این آکواریوم های غول پیکر می روند و خود را درون دریا و اقیانوس احساس می کنند. تصور کنید چقدر لذت بخش و حتی گاهی هولناک باشد که ببینی ماهیان زیبا و رنگارنگ یا کوسه ای که دندان هایش را نشان می دهد به طرف شما می آید. این احساس فقط به لطف آکواریوم های زیبا و غول پیکر جهان به گردشگران اهدا شده است. با اراول همراه باشید تا سری به برترین آکواریوم های جهان بزنیم.

آکواریوم های جهان

آکواریوم لیسبون در پرتغال:

آکواریوم بزرگ لیسبون از آب دریا تغذیه می کند و در آن حیوانات دریایی زیادی قرار دارد که هم در معرض بازدید عموم قرار دارند هم بر روی آن ها تحقیقاتی انجام می شود. مخزن آب مرکزی آن ۲۳ در ۳۲ متر است و حجمی بالغ بر ۵۰۰۰ متر مکعب دارد. ۴ مخزن کوچکتر هم در اطراف آن وجود دارد که جانورانی از اقیانوس‌ آرام و اقیانوس اطلس و همچنین ماهی ‌های قطب شمال و جنوب در آن شناورند. آکواریوم لیسبون بزرگترین آکواریوم در اروپا به شمار می رود. آغاز به کار آن از سال ۱۹۹۸ بوده و در مجموع بیش از ۸ هزار جانور دریایی و ۵۰۰ گونه گیاه در آن یافت می شود.

آکواریوم های جهان

آکواریوم پرت (AQWA, Perth) در استرالیا:

در استرالیا جانوران بومی دریایی زیادی قرار دارد که بومی همان منطقه هستند و این موضوع باعث شده که آکواریوم پرت برای نمایش این آبزیان افتتاح شود. آکواریوم اصلی آن حدود ۳ میلیون لیتر گنجایش دارد و ابعاد آن۴۰ در ۲۰ متر و عمق آن ۴.۵ متر است. اغلب مراجعه کنندگان به آنجا علاقه زیادی به تونل زیرآبی ۹۸ متری آن نشان می دهند. این تونل از طریق دیوارهای شفاف گونه ‌های مختلف جانوران دریایی از جمله کوسه ‌ها، ستاره‌ های دریایی، خوک‌های آبی، لاک‌پشت‌ ها و صخره‌ های مرجانی بسیار زیبا را در معرض دید بازدیدکنندگان قرار داده است.

آکواریوم های جهان

آکواریوم اُشِن اگرافی (L’Oceanogràfic) در والنسیای اسپانیا:

آکواریم اشن که در قلب شهر مدرن و هنری والنسیا در اسپانیا واقع شده بزرگترین پارک اقیانوس ‌شناسی اروپا به شمار می رود. این آکواریوم که در فضای باز قرار دارد مساحتی حدود ۱۱۰ هزار متر مربع دارد. ساختمان اصلی آن شبیه به یک نیلوفر آبی است که به همت معماری معروف به نام فیلیکس کاندلا طراحی شده است. ۴۵۰۰ گونه‌ متفاوت جانور دریایی و ماهی زیبا که اکوسیستم دریای مدیترانه، قطب شمال و جنوب و دریاهای گرمسیری را تشکیل می‌دهند، در این آکواریوم  زندگی می‌کنند.

آکواریوم های جهان

آکواریوم اوکیناوا چورامی (Okinawa Churaumi Aquarium) در اوکیناوای ژاپن:

پیش از اینکه آکواریوم آتلانتا ساخته شود، آکواریوم اوکیناوای ژاپن بزرگترین آکواریوم در نوع خودش به شمار می رفت. آکواریوم اوکیناوا چورامی که به خوبی زندگی دریایی در جزایر ژاپن را به نمایش گذاشته است، سه بخش دارد. بازدیدکنندگان در آغاز با آب‌ های کم ‌عمق و صخره‌ های مرجانی رو به رو می ‌شوند و پس از آن آرام آرام به سمت بخش های عمیق ‌تر آکواریوم و موجودات زنده در جریان گرم کورشیو پیش می ‌روند و سپس به جانوران قسمت ‌های عمیق‌تر می‌ رسند که معمولا کمتر به چشم می آیند.

آکواریوم های جهان

آکواریوم آکوادوم (AquaDom) در برلین:

آکواریوم آکوادوم در هتل ۵ ستاره‌ رادیسون بلو ( Radisson Blu) در برلین قرار دارد و از جذابیت فوق العاده ای برخوردار است. لوله ا‌ی استوانه ‌ای به ارتفاع ۲۵ متر و قطر خارجی ۱۱ متر در آنجا قرار دارد که حجمی در حدود ۱ میلیون‌ متر آب دارد و بیش از ۲۶۰۰ ماهی‌ از ۵۶ نوع مختلف را در خود جای داده است. درون این آکواریوم استوانه ‌ای یک آسانسور دو طبقه‌ شیشه ‌ای وجود دارد که بازدیدکنندگان و گردشگران را آرام آرام از طبقه‌ همکف تا بالای آکواریوم و زیر یک گنبد شیشه ‌ای بزرگ هدایت می کند. ظرفیت این آسانسور ۳۰ نفر است.

آکواریوم های جهان

آکواریوم دبی در امارات:

در آکواریوم غول ‌پیکر دبی ۳۳۰۰۰ جانور دریایی و ماهی از ۸۵ گونه‌ مختلف به نمایش گذاشته شده اند.

در آنجا پنجره بزرگی تعبیه شده که ابعادی به اندازه ۳۲ در ۸۸ در ۸.۳ متر دارد.

ضخامت آن نیز ۷۵۰ میلی‌متر است.

آکواریوم دبی رکود  بزرگترین پنل آکریلیک جهان را در کتاب رکوردهای گینس به نام خود ثبت کرده است.

این آکواریوم تونلی دارد که به وسیله آن بازدیدکنندگان می توانند گونه‌ های مختلف آبزی را از نزدیک ببینند.

آکواریوم دبی جزئی از مرکز خرید دبی مال است که در سال ۲۰۰۸ افتتاح شده است.

آکواریوم های جهان

آکواریوم جورجیا در آتلانتای آمریکا:

این آکواریوم بزرگترین آکواریوم جهان نام گرفته است

چرا که حجمی بیش از ۳۱ هزار متر مکعب دارد

و بیش از ۱۰۰ هزار موجود از اعماق دریا را در خود جای داده است.

شکل ساختمان آن شبیه به یک کشتی کروز است

و به ۶۰ آکواریوم جدا تقسیم شده است.

بزرگترین بخش آکواریوم که در حدود سه ‌چهارم از کل را در بر می ‌گیرد،

محل زندگی دو کوسه نهنگ است که بزرگترین نوع از ماهیان اقیانوس هستند.

آکواریوم آتلانتا نه تنها یک مرکز تفریحی پرطرفدار است

بلکه بیشتر از ۲ میلیون نفر از آن بازدید کرده ‌اند.

آکواریوم های جهان

آکواریوم جورجیا مرکزی مهم برای تحقیقات

اقیانوس‌شناسی نیز به حساب می آید.

 


عفیفه خدنگی – ۱۴ آبان ۹۷ – منبع: travelvivi

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه