۸ راه حل ساده برای بقا در کویر سفر به کویر یکی از زیباترین و… سه شنبه ۲۹ خرداد ۹۷

۸ راه حل ساده برای بقا در کویر

سفر به کویر یکی از زیباترین و لذت بخش ترین سفرهایی است که می توان آن را تجربه کرد. آرامش و زیبایی و آسمان پر ستاره آن همیشه پذیرای طبیعت گردان و مسافرانی بوده است که از غوغای شهر و خستگی به دامان این پهنه زیبا پناه آورده اند. برای اینکه بتوانید در کویر به حفظ زندگی خود کمک کنید لازم نیست یک متخصص باشید چرا که تنها دانستن چند نکته ضروری می تواند در گرمای کویر نجات بخش شما باشد. اگر سفر به کویر و بیابان های خشک را در برنامه های سفر خود قرار داده اید بهتر است قبل از سفر راه های بقا در کویر را مطالعه کنید.

بقا در کویر

از خود در مقابل سرما و گرما محافظت کنید

بزرگترین خطراتی که جان افراد را در کویر تهدید می کنند قرار گرفتن در برابر نور خورشید در طول روز، سرمای هوا در طول شب و کمبود آب بدن است. یکی از بهترین راه ها برای مراقبت از بدن در مقابل نور خورشید این است که همیشه یک کلاه بزرگ یا یک پوشش برای مراقبت از سر همراه خود داشته باشید. اگر قسمت بالای سر شما برای مدت طولانی در معرض نور مستقیم یا حتی غیر مستقیم خورشید باشد بدن شما باید سخت کار کند تا خودش را خنک نگه دارد بنابراین اولین قانون بقا در کویر این است که سر خود را در معرض نور خورشید قرار ندهید. اگر کلاه ندارید سعی کنید از وسایلی که دم دست شما هستند برای خود یک کلاه بسازید.

بقا در کویر

برای خود یک پناهگاه یا سایبان بسازید

این کار باعث می شود علاوه بر سر بقیه بدنتان نیز از معرض نور و گرمای خورشید در امان باشد. پیدا کردن سایه یا ایجاد سایبان یکی از مهم ترین راه های بقا در کویر است که باید انجام دهیم. چون دور شدن از نور مستقیم خورشید و قرار نگرفتن در گرما به حفظ آب بدن کمک می کند. سعی کنید یک سایبان موقت برای خود پیدا کنید و زمانیکه خورشید در حال غروب است می توانید یک پناهگاه بهتر بسازید. بسته به موقعیتی که در آن قرار گرفته اید می توانید از بوته های کوچک و کاکتوس به عنوان سایه بان استفاده نمایید یا نیاز باشد بخشی از روز را در سایه یک دره یا قسمت شمالی یک صخره بمانید. به طور کلی سعی کنید در طول روز در سایبان خود بمانید و در ساعات صبح یا عصر که هوا خنک تر است حرکت کنید.

بقا در کویر

آب ننوشید

به محض اینکه تشنه شدید آب ننوشید. بهترین کار این است که آب را در طول روز برای خود جیره بندی کنید و آن را جرعه جرعه بنوشید. با مشاهده رنگ ادرار خود می توانید نیاز آب بدن را تشخیص دهید اگر ادرار شما کم رنگ باشد یعنی نیازی به نوشیدن آب ندارید و اگر پررنگ باشد باید کمی آب بنوشید. اگر به آب دسترسی پیدا کردید به سرعت از آن ننوشید و مطمئن شوید که آن آب مسموم نیست چرا که در صورت نوشیدن آب مسموم دچار اسهال و استفراغ می شوید و به سرعت آب بدنتان را از دست می دهید.

بقا در کویر

گرسنه بمانید

هرچه بیشتر غذا بخورید تشنه تر خواهید شد، بنابراین اگر غذا به همراه دارید سعی کنید خیلی کم از آن استفاده کنید به اندازه ای که رنج گرسنگی شما برطرف شود و انرژی داشته باشید. اگر آب به همراه ندارید، غذا  هم نخورید چرا که بدن شما می تواند گرسنگی را تحمل کند اما تشنگی را نه.

بقا در کویر

خونسردی خود را حفظ کنید

وحشت و اضطراب خطرناک ترین دشمن نجات در کویر است. بنابراین اگر بتوانید به آرامی خونسردی خود را حفظ کنید می توانید گام های دیگر را بردارید. اگر دقیقا می دانید کجا هستید بهتر است با خونسردی و با برنامه ریزی مناسب مسیر خود را پیدا کنید.

بقا در کویر

علامت گذاری کنید

زمانی که تصمیم به حرکت گرفتید مکان و مسیر سفرتان را با استفاده از سنگ، چوب یا اشیای دیگر نشانه گذاری کنید و در صورت داشتن هر ابزار دیگری برای افرادی که ممکن است به آن بربخورند پیغام بگذارید. قبل از حرکت یک مکان را در دوردست برای خود انتخاب کنید و مسیر خود را در راستای همان مکان ادامه دهید. در فواصل معین سنگ یا چوب کوچکی قرار دهید تا با استفاده از این نشانه ها رد شما را پیدا کنند.

بقا در کویر

انرژی خود را هدر ندهید

زمانیکه به دنبال یافتن پناهگاه یا آب هستید سعی کنید کمتر

انرژی مصرف کنید به طوریکه رطوبت بدنتان و انرژی غذایی

که مصرف کرده اید هدر نرود. به آرامی حرکت کنید تا

عرق نکنید و هنگام تنفس دهانتان را بسته نگه دارید تا

هنگام تنفس آب بدنتان کم نشود. با استفاده از یک تکه دستمال یا لباس جلوی دهانتان را بگیرید.

بقا در کویر

مراقب سرما باشید

در برخی از مناطق کویری پس از غروب خورشید دمای هوا

به سرعت افت می کند و به شدت سرد می شود.

بنابراین پیدا کردن یک پناهگاه یا نقطه گرم به هنگام شب

به اندازه پیدا کردن سایبان در طول روز اهمیت دارد.

 

اراول: سفر، جاذبه، تجربه

برای رزرو بلیط هواپیما، تور و هتل با شماره ۳۸۰۹۲ – ۰۵۱ تماس بگیرید.

 


نوشته شده در ۲۸ خرداد ۹۷ | توسط: راضیه احمدی | منبع: seeker

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه