چه نوع پوشاکی مناسب بک پکر ها و طبیعت گردها است؟ بک پکر ها و… یکشنبه ۱۵ بهمن ۹۶

چه نوع پوشاکی مناسب بک پکر ها و طبیعت گردها است؟

بک پکر ها و طبیعت گردها غالبا تمام ملزومات سفر را با خود به همراه می برند. وقتی تصمیم می گیریم به یک مسافرت بک پکی برویم چه برای دو روز و چه برای چند هفته و یا چند ماه، اساسا نوع لباس هایی که احتیاج داریم برای این  سفر یکسان هستند. لباس هایی که با هر شرایط و تنوع اقلیمی که به احتمالا در حین سفر با آن مواجه خواهیم شد، سازگاری داشته باشد.

لایه ها راهکار اصلی هستند:

هنگامی که شروع می کنیم به  تعریق می توانیم به سرعت  لایه بیرونی را از تن خارج کرده و زمانی که احساس سرد شدن به سراغمان آمد دوباره آن را بپوشیم.

در این چارچوب، انتخاب لباس های شخصی می تواند مبتنی بر ترکیبی از فاکتورهای زیر باشد.

از نظر کاربردی:

لباس هایی که انتخاب می شوند باید از پارچه هایی باشند با قابلیت سریع خشک شدن و نگه نداشتن رطوبت؛ محافظت از پوست در برابر نور خورشید؛ پارچه آنتی میکروبیال برای جلوگیری از بوی بد؛ و قادر به دفع حشرات موذی مثل کنه ها و پشه ها. همچنین در این لباس ها بایستی جیب ها، زیپ ها و تمام جرئیات را در نظر داشت چرا که همه این موارد بر کارایی لباسی که انتخاب می کنیم موثر است.

وزن در مقابل راحتی:

بعضی افراد وزن زیاد و بار اضافه را برای داشتن سفر راحت تر تحمل می کنند. این بستگی به خود شما دارد که سبک وزن  سفر کنید یا ملزومات بیشتری به همراه داشته باشید.

 

اصول انتخاب پارچه:

بک پکر

دراین مقاله قصد داریم مقدمه ای کوتاه بر مبانی لایه لایه لباس پوشیدن  ارائه بدهیم. سیستم لایه لایه لباس پوشیدن برای بک پکرها بسیار اهمیت دارد.

پشم:

پوشاک پشمی ممکن است در مقابل نور خورشید منجر به خارش بدن  شود. اما اگر از پشم مرغوب مانند پشم مرینوس در تولید پوشاک استفاده شود، پوشاک پشمی بدون ایجاد خارش و به خاطر تنفس و عدم جذب رطوبت و خشک شدن سریع در لایه های پایه  مثل جوراب، کلاه و دستکش ایده آل است. علیرغم تمام این مزایا برخی از گردشگران از پوشاک پشمی به دلیل حساسیت پوستی و گران قیمت بودن آن استفاده نمی کنند.

پلی استر/ نایلون:

این پارچه تمایل زیادی به سریع خشک شدن دارد. از این پارچه هم می توان برای بلوز و هم می توان برای شلوار استفاده کرد. البته لباس های پلی استر زودتر از سایر پوشاک ها مستعد کثیف شدن هستند و نیاز به شستشو دارند. این پوشاک هم مورد علاقه بک پکرها است و هم مورد توجه ورزشکاران.

ابریشم:

از آنجایی که پوشاک ابریشمی نسبت به پوشاک پلی استر کمتر تمایل به خشک شدن دارد و در صورت تعریق دیرتر خشک می شود، بهتر است برای فعالیت های متوسط و با تعریق کمتر در نظر گرفته شود.

کتان:

کتان به خاطر تمایل بالا به دیر خشک شدن و جذب تعرق بدن به هیچ وجه گزینه خوبی برای بک پکر ها، کوهنوردها و علاقمندان به تراکینگ نیست. از این پارچه برای لایه های پایه و جوراب می توان استفاده کرد.

 

لایه های پایه (Base Layers)

بک پکر

لایه های پایه بسیار مهم هستند چرا که رطوبت بدن را مدیریت می کنند و لایه ای از هوای گرم را در نزدیکی بدن حفظ می کنند. برای لایه های پایه از پارچه های پلی استر و یا پارچه پشمی بسیار مرغوب مرینوس می توان  استفاده کرد تا  هم پوست شما خشک بماند و هم گرمای آن حفظ شود.

لباس زیر: برای بک پکرهایی  که پشت سر هم  سفر می کنند، لباس زیر در اولویت است. برای این قسمت بدن پارچه های پنبه ای زیاد مناسب نیستند چون رطوبت را در خود نگه می دارند و باعث عفونت و قارچ می شوند. برای سفر های طولانی سعی کنید تعداد زیادی لباس زیر با خود به همراه داشته باشید و در اولین فرصت استراحت آن را تعویض کرده و شستشو دهید.

خانم های بک پکر و طبیعت گرد و کوهنورد بهتر است از نیم تنه های ورزشی بدون سگک و  دکمه استفاده کنند. سگک و دکمه و یا هر قطعه فلزی در لباس زیر می تواند ایجاد حساسیت کند. علاوه بر آن ممکن است در هنگام پیاده روی، سگک لباس زیرتان باز شده و ایجاد دردسر کند. بهتر است از نیم تنه های سبک وزن استفاده کرده و در اولین فرصت استراحت تعویض و شستشو شود. قبل از آنکه ایجاد حساسیت و بیماری پوستی بکند.

تاپ: پوشاک همه کاره، یک جایگزین سبک تر برای تی شرت و لباسی راحت برای خواب خوش در شب. این پوشاک می تواند از ابریشم، پشم مرغوب و پارچه های مصنوعی تهیه شده باشد.

لایه پایه یا بیس لیر برای بالاتنه و پایین تنه: این پوشش که در وزن های مختلف موجود است بهترین پوشاک برای لایه اول به ویژه در هوای سرد و خنک است.  این لباس از گردن تا مچ پا را می پوشاند. در هوای بارانی می توان از آن به عنوان پوشاک زیر بادگیر یا بارانی نیز استفاده کرد. همچنین در هنگام کمپ زدن و در اقامتگاه یا پناهگاه این پوشاک بهترین لباس برای استراحت است. چون لباس بسیار راحتی است و در آن احساس خوبی  خواهید داشت.

 

 

پیراهن، شلوار و شلوارک

بک پکر

در حالت کلی دو عدد تی شرت، یک پیراهن آستین بلند، و دو عدد شلوار با خود به همراه داشته باشید. یک شلوارک کوتاه هم داشته باشید چون هم در هوای گرم بسیار کارساز است و هم می تواید با آن شنا کنید. البته به خاطر داشته باشید در بعضی کشورها نمی توانید با شلوارک در اماکن عمومی ظاهر شوید.

تی- شرت:  از این لباس چه از پشم سبک تولید شده باشد و چه از پارچه ای دیگر، حداقل دوتا به همراه داشته باشد. یکی برای هنگام پیاده روی و یکی برای هنگام استراحت و یا در صورت کثیف شدن آن برای تعویض.

پیراهن آستین بلند: پیراهن آستین بلند در خیلی مسیرها بسیار کاربردی است. وقتی  در تابستان و در هوای گرم پیاده روی می کنید می تواند از آفتاب سوختگی دستها و در صورتی که یقه بلندی داشته باشد، از آفتاب سوختگی گردن جلوگیری کند. به هنگام پیاده روی در جنگل نیز شما را از نیش حشرات محفوظ نگه می دارد.

شلوار قابل تبدیل: در شرایطی که تغییرات آب و هوایی وجود دارد “شلوارهای قابل تبدیل” گزینه خوبی هستند. این شلوارها با یک زیپ در قسمت ساق  به شلوارک و یا شورت تبدیل  می شوند.

استریچ: این لباس برای استفاده در  کمپ  و حین استراحت بسیار مناسب است.

دامن یا لباس پیاده روی: این لباس به خصوص به خاطر بلندتر بودن همراه با یک استرچ برای پیاده روی

و هایکینگ بسیار مناسب است.

 

 

 

لایه های میانی

بک پکر

وقتی صحبت از لایه های میانی می شود، توصیه می گردد که دو لایه برای سطح میانی پوشاک در نظر گرفته شود. یک  لایه سبک تر  با زیپ سراسری از ناحیه گردن برای ایجاد گرما و یک لایه پر حجم تر مثل کت پر برای حفظ گرمای بیشتر. البته بهتر است انتخاب لایه های میانی را با شرایط جوی مسافرت خود تطبیق بدهید.

لباس رویی با زیپ سراسری: این لباس کاربرد بسیاری دارد. در شرایطی که هوا کمی سرد باشد می توانید به هنگام پیاده روی برای جلوگیری از سرما از آن استفاده کنید. به دلیل نرم بودن هم می توانید در هنگام استراحت به عنوان بالشت از آن استفاده کنید. بعضی گردشگران برای جلوگیری از وزن اضافه این لایه میانی را از پوشاکی بدون زیپ انتخاب می کنند.

ژاکت یا کت پر:  باز هم بسته به نوع سفری که در پیش دارید می توانید از یک کت پر گرم که از پر قو  تولید شده و یا از یک کت  سبک تر با پشم مصنوعی استفاده کنید. استفاده از کت پر به عنوان یک لاپه میانی شما را گرم نگه می دارد.

 

 

کت و شلوار مناسب باران

بک پکر

 

وقتی ابرهای سیاه با سرعت به سراغتان می آید اگر پوشاک مناسب باران داشته باشید، نگرانی جایگاهی ندارد. برای لایه بیرونی از لباسی استفاده  کنید که هم تنفس داشته باشد، هم ضد آب باشد و هم ضد تعریق باشد. یادتان باشد که در هوای سرد و بارانی، خشک ماندن یعنی مصون ماندن از هایپوترمی.

پوشاک گورتکس برای روزهای بارانی مناسب هستند چون هم تنفس دارند و هم شما را از باران حفظ می کنند. حتی در روزهای خشک نیز بعضی بک پکر ها برای مصون ماندن از سرما از پوشاک لایه  سوم استفاده می کنند.

یک پوشاک ویند استاپر محکم نیز که  خود از سه لایه تشکیل شده  است نیز شما را  در برابر باران و باد محافظت می کند.

 

 

تجهیزات جانبی

بک پکر ها

در سفرهای بک پکی و طبیعت گردی پوشاندن  و محافظت از پاها، سر و دستها بسیار  اهمیت دارد. 

جوراب: جوراب ها از مهمترین آیتم های تجهیزات سفرهای بک پکی و طبیعت گردی هستند. بهترین روش این است که انواع جوراب ها را در سفرهای مختلف امتحان کنید تا کاملا برایتان مشخص شود که چه جورابی با نیم چکمه مناسب تر است و چه جورابی با کفش کوه و یا کفش پیاده روی. در حقیقت جوراب خوب مکمل کفش خوب است. البته بعضی گردشگران ترجیح  می دهند یک جوراب نازک تر را به عنوان لایه اول بپوشند و روی آن یک جوراب ضخیم تر از جنس پشم را انتخاب کنند. انتخاب جوراب به نوع مسافرت شما و مسیری که طی خواهید کرد بستگی دارد.

زمان استراحت در کمپ یا کنار جاده و یا در طول مسیر

جوراب و کفش خود را درآورده و اجازه بدهید زیر نور آفتاب

خشک شود. اگر دسترسی به رودخانه و چشمه ای دارید از این

فرصت استفاده کنید و پاهای خود را شسته و خشک کنید.

با این کار به پای خود استراحت بدهید و خود را برای ادامه مسیر آماده کنید.

کلاه: دو نوع کلاه همراه خود داشته باشید. یکی برای حفاظت

در برابر نور خورشید و یکی برای حفاظت در برابر سرما.

کلاه دوم می تواند از پشم لطیف تر یا پشم مصنوعی باشد.

کلاهی را انتخاب کنید که موقع استراحت هم بتوانید

آن را بپوشید و در آن احساس راحتی کنید.

دستکش گرم: تا زمانی که هوا نسبتا ملایم باشد می توانید

با پوشیدن یک جفت دستکش  استرچ مناسب برای سه فصل،

دستهای خود را از سرما محافظت کنید. یا می توانید از

دستکش های چند لایه ای که خاصیت ضد آب و قابلیت تنفس دارند استفاده کنید.

دستکش آفتابی: حتی دستهای ما هم به حفاظت در

برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید احتیاج دارند.

این دستکش ها می توانند پنج انگشتی یا دو انگشتی باشند.

برای جلوگیری از آسیب اشعه خورشید از دستکش های ضد آفتاب استفاده کنید.

دستمال گردن: دستمال سر یا دستمال گردن از ملزومات بسیار کاربردی و مورد علاقه

بک پکر ها و طبیعت گردها استو به طوری که بعضی

افراد از این پوشش چندین رنگ مختلف با خود دارند.

این وسیله کاربردهای بسیار زیادی دارد. از جمله: حفاظت از صورت در برابر

نور خورشید و باد و بوران، حفاظت از گردن در برابر آفتاب سوختگی،

استفاده به عنوان هد بند و بسیاری کاربری های دیگر.

 

 

پوشاک خواب و زمان استراحت

بک پکر

مهم نیست که چه مدتی را در سفر و پیاده روی باشید.

به هر حال مجبورید به هنگام استراحت

لباس های کثیف خود را تعویض کرده و آن را شستشو دهید.

برای استراحت حتما یک لایه پایه (بیس لیر) تمییز و نازک داشته باشید.

نکته: جوراب های تمییز خود را داخل کیسه خوابتان بگذارید تا گم نشوند.

بقیه لباس ها را هم می توانید در یک کیسه پارچه ای قرار داده و داخل کوله پشتی خود قرار دهید.

برای جلوگیری از خیس شدن لباس ها به هنگام عبور از رودخانه یا به هنگام بارندگی

بهتر است لباس های خود را داخل یک کیسه نایلونی گذاشته و سپس در کوله پشتی خود قرار دهید.

 

چگونه در مسافرت بک پکی لباس های خود را تمییز نگاه داریم؟

بهترین روش  تمییز کردن  لباس  برای بک پکر ها و طبیعت گردها

شستشوی آن در رودخانه های خروشان و

خشک کردن آن بر تخته سنگ های کنار رودخانه است.

اگر نیاز به شستشوی لباس با صابون دارید می توانید

از یک سطل قابل حمل و یا حتی از ظرف غذای

خود استفاده کنید و کمی دورتر از سرچشمه آن را شستشو دهید

و در جای خشک و زیر نور  آفتاب آن را خشک کنید.

 

اراول: سفر، جاذبه، تجربه

برای رزرو بلیط هواپیما، تور و هتل با شماره ۳۸۰۹۲ – ۰۵۱ تماس بگیرید.

 


نوشته شده در ۱۴ بهمن ۹۶ | زهره خسروی |  www.rei.com

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه