با ترندهای برتر تکنولوژی آشنا شویم تکنولوژی این روزها به کمک همه صنایع و بازارها آمده… سه شنبه ۱۰ مهر ۹۷

با ترندهای برتر تکنولوژی آشنا شویم

تکنولوژی این روزها به کمک همه صنایع و بازارها آمده و طبیعی است که حوزه گردشگری نیز در این خصوص عقب نمانده است. این روزها شرکت های مختلف در حوزه گردشگری و توریسم سعی می کنند از تکنولوژی کمک بگیرند و با پیشرفته ترین شیوه های مطرح در حوزه دیجیتال خود را به‌روز کنند. شرکت‌های مسافرتی با اتخاذ فن‌آوری ‌های مختلف بازده عملیاتی شان را بهبود بخشیده انتظارات مشتریان را برآورده  می کنند. امروز در اراول به ترندهای برتر تکنولوژی سال ۲۰۱۸ در صنعت گردشگری  می پردازیم.

ترندهای برتر تکنولوژی در گردشگری

ظهور تکنولوژی باعث ایجاد تغییرات زیادی در صنعت گردشگری  شده است. این تغییرات کمک زیادی به نحوه تعامل شرکت ‌ها با مشتریان کرده است. طبق گزارش مهم و تحلیلی GlobalData «ترندهای فناوری در توریسم و گردشگری» نشان داده است که شرکت‌های مسافرتی در هر مرحله از سفرِ مشتری ها از فن‌آوری‌های مختلفی برای برقراری ارتباط با آن ها استفاده می‌کنند.

۱.واقعیت افزوده (AR) و واقعیت مجازی (VR):

در چند سال گذشته شاهد افزایش محبوبیت واقعیت افزوده و واقعیت مجازی در میان شرکت‌های مسافرتی و گردشگری بوده‌ایم که به شکل روزافزونی مورد توجه قرار گرفته است. این تکنولوژی‌ ها، هم برای بازاریابی محتوا و هم برای افزایش تجارب کاربری اهمیت دارد. به عنوان مثال، خطوط هوایی به منظور افزایش فروش بلیط یا خدمات فرعی شروع به استفاده از فن‌آوری واقعیت های مجازی کرده اند؛ بدین شکل که با کمک هدست های واقعیت مجازی درست مانند یک بازی کامپیوتری کابین را پیشاپیش به مشتری نمایش می دهند تا مسافران پس از پرواز مشکلی در این زمینه نداشته باشند.

ترندهای برتر تکنولوژی در گردشگری

۲.هوش مصنوعی (AI):

هوش مصنوعی در پس‎زمینه بسیاری از فن ‌آوری‌ها و نوآوری ها در بخش گردشگری  وجود دارد. به لطف هوش مصنوعی، عملیاتی که قبلا نیازمند مداخله انسانی بود و باید زمان زیادی برای یادگیری مهارت‌های آن صرف می شد خودکار شده است.

روش‌های هوش مصنوعی که در آن ها به صنعت گردشگری کمک می‌ شود، در سه دسته اصلی طبقه‌بندی می شوند: ۱. یادگیری ماشینی. ۲. چت بات ها یا تراول بات ها ۳. ربات‌ها.

ترندهای برتر تکنولوژی در گردشگری

به زبان ساده اینطور بگوییم که چت‌بات نرم‌افزاری است که به‌ شما در انجام کارها کمک می‌کند یا نقشی سرگرم‌کننده در زندگی‌ تان بازی می‌کند. بات‌ ها این پتانسیل را دارند که جای اپلیکیشن ‌های امروزی‌مان را بگیرند. فرض کنید به  جای باز کردن اپلیکیشن های رزرو بلیط، از یک بات در مورد وضعیت بلیط ها سوال کنید. در نتیجه ی کاربرد هوش مصنوعی فرایندها تسریع می شود و کیفیت و عملکرد آنها بهبود یافته، هزینه‌ها کاهش پیدا می کند.

ترندهای برتر تکنولوژی در گردشگری

۳.اینترنت اشیاء (IOT):

اینترنت اشیاء در واقع اتصال دستگاه های مختلف به یکدیگر از طریق اینترنت است. به کمک اینترنت اشیاء برنامه ها و دستگاه های مختلف می توانند از طریق اتصال اینترنت با یکدیگر و حتی انسان تعامل داشته باشند و صحبت کنند. برای نمونه می توان به یخچال های هوشمندی که به اینترنت متصلند و شما را از موجودی و تاریخ انقضای مواد خوراکی داخل یخچال با خبر می سازند اشاره نمود. در واقع، اینترنت اشیاء شما را قادر می سازد تا اشیاء مورد استفاده خود را از راه دور و به کمک زیرساخت های اینترنتی مدیریت و کنترل کنید.

ترندهای برتر تکنولوژی در گردشگری

اینترنت اشیاء قابلیت زیادی برای شکل دادن به آینده صنعت گردشگری  دارد و شرکت‌ها شروع به برنامه ریزی در این زمینه کرده‌اند. یک مثال خوب برای این صنعت اقدامی است که فرودگاه لوفتانزا برای چمدان های گم شده انجام می دهد تا از اضطراب و استرس مسافران در این خصوص بکاهد. مسافران لینکی که بر روی کارت پروازشان آمده وارد تلفن همراهشان می کنند و از آن طریق موقعیت چمدان خود را پیگیر می شوند.

ترندهای برتر تکنولوژی در گردشگری

۴.تکنولوژی صدا:  

فن‌آوری صوتی نوآوری دیجیتال دیگری است که در بخش های گردشگری وارد شده است. بر هیچ‌کس پوشیده نیست که فناوری صدا (Voice Technology) از ارزشمندترین فناوری‌ های حال حاضر است. کافی است نگاهی به بازار پر رونق بلندگوهای هوشمند بیاندازید. شاید باورش کمی دشوار باشد که بیش از ۴۳ میلیون آمریکایی در حال حاضر یک بلندگوی هوشمند دارند. به گفته شرکت گوگل  امروزه نزدیک به ۲۰ درصد از جست‌ و جوهای روزانه به صورت صوتی انجام می‌شود.

ترندهای برتر تکنولوژی در گردشگری

هتل ها نیز شروع به آزمایش دستگاه‌های فعال با صدا کرده‌اند. در بین آن‌ها می توان به  هتل بین المللی ماریوت (Marriott International)، هتل کیمپتون الکسیس(Kimpton Alexis Hotel ) و وستین بوفالو(Westin Buffalo ) اشاره کرد.

ترندهای برتر تکنولوژی در گردشگری

۵.اتصال Wi – Fi:

مردم دوست دارند در طول سفر همیشه به اینترنت متصل باشند چه برای پیدا کردن مسیر و چه برای  بازدید از اماکن یا حتی برای رزو و جستجوی غذا. به علاوه گردشگران دوست دارند تجربه های سفرشان را به اشتراک بگذارند و با دوستان خود از طریق رسانه‌های اجتماعی در ارتباط باشند. در نتیجه سرمایه‌گذاری در خدمات شبکه به شرکت‌ها کمک می‌کند تا تجربه کاربری یکپارچه و بسیار شخصی‌تری با مشتریان داشته باشند.

ترندهای برتر تکنولوژی در گردشگری

۶.دستگاه‌های پوشیدنی:

هر سال که می گذرد،

جذابیت ابزارهای پوشیدنی موجود

در بازار هم بیشتر می شود.

فرقی نمی کند به دنبال ساعت هوشمند باشید

یا دستبند سلامتی یا حتی ساعت های هیبریدی،

در بازار متنوع امروز، برای هر نیاز و سلیقه ای

یک گجت جذاب پوشیدنی طراحی شده است.

شرکت‌های گردشگری  نیز به تدریج از این

فن‌آوری برای ارائه تجربه شخصی

متحد به مشتریان استفاده کرده اند.

ترندهای برتر تکنولوژی در گردشگری

به عنوان مثال،

شرکت والت دیزنی،

دستبندی جادویی

به نام MagicBand طراحی کرده

که می‌تواند برای انجام کلیه پرداخت ها،

باز کردن بازی‌ها و ردیابی ها استفاده شود.

این دستگاه برای گردشگرانی

که در پارک دیزنی تفریح می کنند

طراحی شده تا زمان انتظار را کاهش دهد و

سایر فعالیت های خدماتی پارک را برای مهمانان تسهیل کند.

ترندهای برتر تکنولوژی در گردشگری

چیزی نمی گذرد که همین تکنولوژی های عجیب و غریب در همه کشورها آنقدر عادی می شود که باید به فکر چیزهایی جدیدتر از آن ها افتاد. به امید اینکه شرکت های گردشگری ایرانی نیز از این ترندها عقب نمانند.

 


نوشته شده توسط عفیفه خدنگی – در تاریخ ۹ مهر ۹۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه