با تنوع زیستی گلستان آشنا شویم پارک ملی گلستان از نظر تنوع و کمیت حیات… دوشنبه ۹ مهر ۹۷

با تنوع زیستی گلستان آشنا شویم

پارک ملی گلستان از نظر تنوع و کمیت حیات جانوری و گیاهی ارزشمندترین منطقه حفاظت شده ایران است. نام استان گلستان از این پارک وام گرفته شده است. پارک ملی گلستان به لحاظ قدمت باسابقه ترین منطقه حفاظت شده رسمی و اولین پارک ملی کشور است که عنوان اولین ذخیره گاه زیست کره یونسکو در ایران را نیز کسب کرده است. مجله گردشگری اراول در این یادداشت به بررسی تنوع پوشش گیاهی و حیات جانوری پارک ملی گلستان پرداخته است.

پارک ملی گلستان

پارک ملی گلستان مسافتی حدود ۹۰۰ کیلومتر مربع دارد. بخش اعظم آن در استان گلستان، بخشی در شهرستان بجنورد و بخش کوچکی نیز در شهرستان شاهرود قرار دارد. حفاظت از پارک ملی گلستان از سال ۱۳۳۶ شروع شده است. در سال ۱۳۵۳ به عنوان نخستین پارک ملی ایران شناخته شده و یک سال پس از آن به عنوان اولین منطقه ایران در فهرست ذخیره‌‌گاه های طبیعی زیست کره قرار گرفته است. بعد از انقلاب نیز به نام پارک ملی گلستان شناخته می شود.

پارک ملی گلستان

تنوع جانوری:

در پارک ملی گلستان ۱۳۵۰ گونه گیاهی و ۳۰۲ گونه جانوری وجود دارند. چنین آماری در کشورهای اروپایی نیز مشاهده نمی شود. حیواناتی مثل قوچ و میش  و گراز در این پارک به تعداد زیاد وجود دارد. گردشگرانی که از میان این پارک ملی گذر می کنند بارها گرازها را دیده اند که بدون ترس از مردم در کنار جاده می آیند. بعضی از این گرازها از دست انسان ها غذا می خورند. ولی برخلاف گرازها بقیه حیوانات پارک ملی گلستان از انسان ها هراسان و فراری اند. بر طبق سرشماری سال ۱۳۵۰ حدود ۱۵۰ هزار راس گوسفند وحشی (قوچ) در این پارک زندگی می کنند.

پارک ملی گلستان

تقریبا نیمی از کل پستانداران ایران در اینجا زندگی می کنند. پستاندارانی مانند خرس قهوه ای، پلنگ، گرگ، مرال، گوسفند وحشی، آهو، شوکا، بز وحشی، گربه جنگلی و… در این پارک وجود دارند.

پارک ملی گلستان

حدود یک سوم پرندگان ایران در این پارک شناسایی شده اند. این پارک ۱۴۹ گونه پرنده دارد. از جمله می توان به کبک، تیهو، دم سرخ، مگس گیر، دارکوب، کوکر، زرده پره، زنبورک، جغد، قراقاول و برخی پرندگان نادر دیگر اشاره کرد.

پارک ملی گلستان

در این پارک ۲۴ گونه خزنده، ۹ گونه دوزیست، ۱۸ گونه خفاش و… وجود دارد. از حیوانات خاصی که در این پارک زندگی می کنند سمور جنگلی است که در سایر نقاط ایران وجود ندارد. کوچکترین پستاندار دنیا که در واقع نوعی حشره خوار کوچک به طول ۲ سانتی متر با ۲ گرم وزن در این پارک شناسایی شده است.

پارک ملی گلستان

تنوع گیاهی:

این پارک در مناطق مختلف شرایط اقلیمی و آب و هوایی متفاوتی دارد. برای نمونه مثلا در تنگراه ارتفاعی بسیار کم در حد ۴۰۰ متر دارد ولی در قله دیورکجی بسیار مرتفع و کوهستانی می شود و حدود ۲۴۱۱ متر از سطح دریا فاصله دارد. با توجه به این تفاوت سطح میانگین بارندگی آن نیز در نقاط مختلف متفاوت است.

پارک ملی گلستان

در این پارک چندین آبشار بزرگ مثل آبشار گلستان و آبشار آق سو قرار دارد. چشمه ها و کوه های متعدد که هر کدام در جای خود جاذبه گردشگری محسوب می شوند.

پارک ملی گلستان

پوشش گیاهی پارک در قسمت های مختلف

آن با توجه به میزان ارتفاع و وضعیت بارندگی متفاوت است.

پارک ملی گلستان

در مجموع درخت هایی

مثل افرا، آبنوس، بلوط، توسکا، گلابی وحشی،

انجیر وحشی، ولیک، ازگیل، گردو، آلوچه، شیرخشت،

خارشتر، درمنه و… جزو گیاهان اصلی هستند

که فراوان یافت می شوند.

پارک ملی گلستان

مشکلات پارک ملی:

جاده ای که از میان پارک گلستان می گذرد

از یک سو باعث دسترسی

بهتر به این منطقه گردشگری شده است

ولی متاسفانه باعث ایجاد

انواع زباله ها و تولید سر و صدا شده

که اغلب باعث فراری دادن حیوانات می شود.

گاهی متاسفانه ماشین ها

با حیوانات وحشی برخورد می کنند

و صدمات غیر قابل جبرانی

به وجود می آید.

از آنجا که رودخانه در مسیر همین جاده قرار دارد

حیوانات معمولا برای رفع تشنگی

به این سمت کشانده می شوند.

سالانه صدها گونه حیوان و پرنده

در این مسیر در اثر تصادف

با خودرو ها تلف می شوند.

اراول: سفر، جاذبه، تجربه

برای رزرو بلیط هواپیما، تور و هتل با شماره ۳۸۰۹۲ – ۰۵۱ تماس بگیرید.

 

 


نوشته شده توسط عفیفه خدنگی- در تاریخ ۸ مهر ۹۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه