مهمترین جاذبه های ایتالیا هر سال حدود ۴۰ میلیون گردشگر خارجی از ایتالیا، این کشور… پنجشنبه ۲۲ آذر ۹۷

مهمترین جاذبه های ایتالیا

هر سال حدود ۴۰ میلیون گردشگر خارجی از ایتالیا، این کشور رویایی دیدن می کنند. ایتالیا بیشترین تعداد مکان های ثبت شده در میراث جهانی یونسکو را دارد. شهرهای مهمی که از دوره رم باستان تاکنون سابقه دارند و به دلایل متعددی جهانی شده اند. بعضی از این بناها پیوندی با نمایشنامه های شکسپیر دارد؛ بعضی مرتبط با نقاشی ها و مجسمه های میکل آنژ است؛ جزیره ای یادآور ناپلئون و داستان دزیره است. خلاصه اینکه هر گوشه از آن با داستان، اسطوره و هنری در آمیخته است که بر اهمیت تاریخی آن افزوده است. تهیه کردن فهرستی که بتواند همه جاذبه های تاریخی و معماری این کشور را در خود بگنجاند به راحتی امکان پذیر نیست. با این حال سعی کرده ایم ۱۰ اثر تاریخی از ایتالیا که اوج هنر معماری را به نمایش می گذارند در مجله گردشگری اراول معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

 جاذبه های ایتالیا

۱-آبنمای تروی در رم

پیش از هر چیز به معرفی یکی از مهمترین جاذبه های شهر رم یعنی آبنمای تروی (تروا) می پردازیم. هیچ کس در سفر به ایتالیا بازدید از این آبنما و فواره باشکوه را از دست نمی دهد. آبنمای تروی در سال ۱۷۶۲ به دست نیکولای سالوی ساخته شد. این سازه که با مرکزیت نپتون، خدای آب و دریاها و یکی از اساطیر روم باستان شکل گرفته است نماد خلقت همه مخلوقات از آب است.  آبنمای تروی محل تجمع گردشگران و مسافرانی است که با نیت های مختلف در آن سکه می اندازند.  برای دوباره برگشتن به رم یا به نیت ایجاد رابطه ای عاشقانه. شب ها، آبنما نورپردازی می شود و فضایی رویایی تر را پدید می آورد که جان می دهد برای قرارهای عاشقانه و رمانتیک.

جاذبه های ایتالیا

۲-شهر ورونا به یادبود رومئو و ژولیت

دلیل شهرت شهر ورونا این است که داستان رومئو و ژولیتِ شکسپیر در آنجا شکل گرفته است.  البته تاریخِ این شهر به پیش از ایام نوشتن این نمایشنامه بر می گردد. در شهر ورونا آمفی تئاتری رومی وجود دارد که ۲۰۰۰ سال سابقه دارد ولی همچنان پابرجاست. این آمفی تئاتر برای ۳۰ هزار نفر جا دارد. هم اکنون نیز گردشگران می توانند در اجراهای موسیقی زنده این آمفی تئاتر شرکت کنند و تاریخ و فرهنگ ایتالیا را زنده نگه دارند.

جاذبه های ایتالیا

تصویر زیر بالکنی را نشان می دهد که ژولیت از آنجا رومئو  را می دیده است:

جاذبه های ایتالیا

۳-شهر باستانی هرکولانیوم

شهر باستانی هرکولانیوم در پای کوه وزوو قرار دارد. این شهر دوهزار ساله در اثر فوران آتشفشان از بین رفته است. درست مثل رقیب بزرگترش شهر پمپی که آن هم در ایتالیا قرار دارد و در حال حاضر از معروف ترین جاذبه های توریستی ایتالیا است.

گردشگرانی که از شهر باستانی هرکولانیوم بازدید می کنند می توانند سفال هایی متعلق به هزاران سال پیش، خانه های شهر قدیمی، اسکلت های فسیل شده، اعلان های قدیمی و… را مشاهده کنند.

جاذبه های ایتالیا

۴-جزیره البا، محل تبعید ناپلئون

جزیره البا تاریخی بسیار طولانی و جذاب دارد. در آنجا سابقا اقوام رومی، لیگور، یونانی، اتروسک  و.. ساکن بوده اند. ناپلئون نیز یکی از ساکنین مشهور این جزیره بوده چون در سال ۱۸۱۴ به آنجا تبعید شده بود. خانه های تابستانی و زمستانی ناپلئون هنوز در جزیره سر جای خود هستند و گردشگران می توانند در آنجا اقامت موقت داشته باشند. البا سومین جزیره بزرگ ایتالیا است که به دلیل داشتن بیشتر از ۱۵۰ ساحل گردشگران را به سمت خود می کشاند.

جاذبه های ایتالیا

۵-سانتا ماریا دل گرازی در میلان

سانتا ماریا دل گرازی یا صومعه مریم مقدس کلیسایی در شهر میلان است. بنای آن نمونه برجسته ای از معماری دوره رنسانس با سالن های تزئین شده و ورودی پر نور است.

جاذبه های ایتالیا

موضوعی که باعث جذابیت هر چه بیشتر این کلیسا شده وجود تابلوی معروف «شام آخر» اثر لئورناردو داوینچی در آن است. گردشگرانی که به میلان و این صومعه سر می زنند تماشای تابلوی معروف به سانتا ماریا را از دست نمی دهند.

جاذبه های ایتالیا

۶- کلیسای سنت پیتر در واتیکان

کلیسای سنت پیتر مهمترین جاذبه واتیکان در رم و از برترین جاذبه های ایتالیا به شمار می رود. سنت پیترکلیسایی مجلل با گنبدی با شکوه است. می گویند گنبد کلیسای سنت پیتر را میکل آنژ رنگ آمیزی کرده است. این کلیسا در سده ۱۶ م ساخته شد و هم اکنون نیز به دلیل نمای خارجیِ زیبا و هنر معماری که در آن به کار رفته از آن استقبال می شود. از جاذبه های سنت پیتر نقاشی ها و مجسمه هایی است که جزو آثار میکل آنژ و برنینی به شمار می رود. بنابراین متوجه شدید که این کلیسا بیش از هر چیز موزه ای هنری محسوب می شود.

جاذبه های ایتالیا

۷-برج کج پیزا ایتالیا

برج کج پیزا در همه دنیا شناخته شده است و کسی نیست که آرزو نداشته باشد با آن عکس یادگاری بگیرد. ساخت این برج ۱۷۷ سال طول کشید. پس از اینکه ساختن آن در سال ۱۱۷۳ آغاز شد، برج به دلیل فونداسیون ضعیف شروع به کج شدن کرد و تقریبا یک قرنِ تمام به همین شکل بود تا اینکه مهندسان راهی برای اصلاح آن پیدا کردند. طبقات بیشتری ساخته شد تا یک طرف آن بلندتر از طرف دیگر شود. بالاخره در نیمه دوم قرن ۱۴ ساخت برج پیزا به اتمام رسید. در ۲۰۰۱ برج معروف پیتزا دوباره به روی بازدید کنندگان گشوده شد و گردشگران از آن بالا رفتند و از طبقه ۲۹۶ کل شهر را به نظاره نشستند.

جاذبه های ایتالیا

۸-میدان پیازا دل کامپو در سیه نا

از بزرگترین میدان های قرون وسطی در اروپا پیازا دل کامپو است.

میدان پیازا در اصل فضایی عمومی در مرکز تاریخی سیه نا،

توسکانی بود. میدان پیازا به دلیل زیبایی و ادغام معماری

در سرتاسر دنیا میدانی معروف به شمار می رود و

از جاذبه های ایتالیا محسوب می شود. پیازا پابلیکو،

برج معروف آن و قصرهای زیبایش متعلق به ثروتمندترین

خانواده های سیه نا است و ۲ بار در سال مسابقات اسب دوانی در آنجا برگزار می شود.

جاذبه های ایتالیا

۹-کلیسای سانتا ماریا دل فیوره در فلورانس

کلیسای مریم مقدس یا سانتا ماریا بنایی به سبک گوتیک است.

ساخت کلیسا در ۱۲۹۶ آغاز و در ۱۴۳۶ به اتمام رسید.

در معماری داخلی این بنا سنگ مرمر سفید خودنمایی می کند.

سانتا ماریا از بزرگترین کلیساهای ایتالیا است و

گنبد آجری آن هنوز هم بزرگترین گنبد جهان به شمار می رود.

جاذبه های ایتالیا

۱۰-آمفی تئاتر کولوسئوم رم

کولوسئوم رم، معروف ترین و بزرگترین

آمفی تئاتر در روم باستان بوده

و از مهمترین جاذبه های ایتالیا است.

ساخت این آمفی تئاتر در سال ۷۲ میلادی آغاز شد و

در ۸۰  میلادی به اتمام رسید. کولوسئوم برای ۵۰ هزار تماشاچی ظرفیت دارد

و نزدیک به ۸۰ ورودی دارد. در هنگام باران و گرما سقف هایی

به نام ولاریوم برای این آمفی تئاتر طراحی شده است

که تماشاچیان را محفوظ نگه می داشته است.

جاذبه های ایتالیا

این بناها و شهرها تنها بخشی از جاذبه های

ایتالیا به شمار می رود. اگر جاذبه های طبیعی

و سواحل زیبا و حیرت انگیز این کشور را هم بر آن

بیفزاییم درک خواهید کرد که علت ورود این همه گردشگر

به ایتالیا چیست!

 


عفیفه خدنگی – ۲۱ آذر ۹۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه