جاذبه های گردشگری چین امروز اول اکتبر مصادف با روز ملی چین است. هر سال… دوشنبه ۹ مهر ۹۷

جاذبه های گردشگری چین

امروز اول اکتبر مصادف با روز ملی چین است. هر سال در چنین روزی مردم چین از یک هفته تعطیلی رسمی به نام تعطیلات طلایی بهره مند می شوند. تعطیلات طلایی در واقع مهم ترین عید آن هاست. بیشتر چینی ها از این فرصت استفاده می کنند و به خارج از کشور می روند. از طرف دیگر این ایام فرصت خوبی برای افرادی است که علاقه به جاذبه های گردشگری چین دارند. در این هفته گردشگران خارجی ۶۸ میلیارد دلار در چین هزینه می کنند. به همین بهانه در مجله اراول به برخی جاذبه های گردشگری چین پرداختیم. با ما همراه باشید.

جاذبه های گردشگری چین

چین کشوری پرجمعیت، مدرن و زیباست. گردشگرانی که به چین سفر می کنند یا علاقه به تاریخ کهن آن دارند و یا جذب مکان‌های دیدنی این کشور می شوند. در ضمن نباید فراموش کرد که طبیعت چین نیز بسیار منحصر به فرد و دیدنی است. چشم‌اندازهای طبیعی مثل جنگل‌ها، صحراها و کوهستان‌ها توجه هر گردشگری را به خود جلب می کند.

*******

پکن

اگر بخواهیم در چین سیر و سیاحت کنیم، باید اول پکن را ببینیم. این منطقه وسیع در گذشته، چونگدو نام داشت که مغول‌ها آن را سوزاندند و ویران کردند، اما امروز پکن، پایتخت کشور چین، در همان جایگاه قرار گرفته و گردشگران زیادی را به خود جلب کرده است. پکن آثار تاریخی، کوشک ها و آرامگاه‌های مهمی دارد. از مهم ترین جاذبه های آن شهر ممنوعه، قصر تابستانی، آرامگاه مینگ و… است.

جاذبه های گردشگری چین

شهر ممنوعه

شهر ممنوعه از معروف ترین دیدنی های پکن است که در مرکز شهر قرار دارد. این منطقه مشتمل بر مجموعه ‌ای از کاخ و عمارت متعلق به دوران سلسله ‌های مینگ و چینگ است که در حال حاضر به موزه تبدیل شده اند.

مساحت آن قریب به ۷۲ هکتار است. در شهر ممنوعه ۹۰ کاخ و حیاط، ۹۸۰ ساختمان و نزدیک به ۸۷۰۴  اتاق وجود دارد. در گوشه های شهر برج های نگهبانی تعبیه شده و در گذشته دیواری نیز برای امنیت شهر داشته است.

جاذبه های گردشگری چین

قصر تابستانی

قصر تابستانی پکن، باغی بسیار زیبا و دیدنی است. مساحت آن حدود ۳ کیلومتر مربع است و تقریبا سه‌چهارم آن آب است. این قصر نزدیک به ۱۵ کیلومتر با مرکز پکن فاصله دارد و تقریبا از تمام نقاط شهر در دسترس است. قصر پکن نمونه خوبی از باغ‌های سبک چینی است و جزو زیباترین باغ‌های جهان به شمار می رود. باغ تابستانی به گونه‌ای طراحی شده که هر بیننده ای را انگشت به دهان می کند. در این باغ بیش از سه هزار سازه از قبیل تالار، برج‌، پل‌ و… ساخته شده است.

جاذبه های گردشگری چین

میدان تیان ‌آنمن

در روز ملی چین میدان تیان آنمن که بزرگترین میدان پکن به شمار می رود آذین بندی می شود و هر ۵ سال رژه های نظامی در آنجا برپا می شود. این میدان همان جایی است که شصت و هشت سال پیش در آنجا تاسیس جمهوری خلق چین اعلام شد. این مکان روزانه هزاران گردشگر را به خود جذب می کند. از دیدنی های میدان: برج تیان ‌آنمن، بنای یادبود قهرمانان چین و تالار یادبود مائوتسه ‌تونگ است. جسد مومیایی مائو در تابوتی در این تالار قرار دارد. موزه ملی چین نیز در قسمت شرقی همین میدان است. هر روز صبح مراسم افراشته شدن پرچم چین در اینجا برگزار می شود.

جاذبه های گردشگری چین

معبد بهشت

از دیگر جاذبه های پکن معبد بهشت است که با مساحتی حدود ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار مترمربع، روی دست شهر ممنوعه بلند شده است. از دیدنی‌های معبد بهشت محلی به نام دیوار انعکاس است: اگر دو نفر در شرق و غرب دیوار بایستند و آهسته صحبت کنند، هر دو صدای هم را به خوبی می شنوند. از دیگر دیدنی های معبد بهشت سروِ نُه اژدها است که بیش از ۵۰۰ سال عمر دارد.

جاذبه های گردشگری چین

موزه تاریخ طبیعی پکن نیز در نزدیکی همین معبد قرار دارد.

جاذبه های گردشگری چین

دیوار چین

نام دیوار چین برای هر گردشگری آشناست. بیشتر مردم دنیا چین را با این دیوار می‌شناسند و اولین مکانی است که برای دیدنش برنامه‌ریزی می‌کنند. دیوار چین شبیه به اژدهایی غول‌پیکر است که بر بلندی منطقه ای طبیعی خودنمایی می ‌کند. دیوار چین به طول ۸/۸۸۵۱  کیلومتر از شرق به غرب چین کشیده شده و روزگاری دیواری دفاعی بوده است. در حال حاضر بسیاری از قسمت‌های آن تخریب شده ولی همچنان از جذاب‌ترین مناطق دنیا است.

جاذبه های گردشگری چین

از دیگر جاذبه های پکن دروازه کوآن، موزه تاریخ چین، موزه انقلاب چین، مقبره امپراتورهای خاندان مینگ و برنامه‌های سیرک چین است.

*******

رودخانه یانگ‌تسه

رودخانه یانگ‌تسه، بزرگ ‌ترین رود چین و سومین رود بزرگ در جهان به شمار می رود. مناطق شمالی و جنوبی این رود از نظر اقلیمی و آب و هوایی و حتی فرهنگی با هم متفاوت اند.

جاذبه های گردشگری چین

گردشگران این منطقه از زیبایی‌های طبیعی و آثار تاریخی این منطقه بهره مند می شوند. بزرگ‌ترین سد جهان یعنی سد سه‌دره بر روی همین رودخانه ساخته شده است.

جاذبه های گردشگری چین

شهر شیان (شی ‌آن)

این شهر در دوره های متعدد تاریخی پایتخت چین بوده و به همین دلیل بناهای مهمی در آن قرار دارد. از جاذبه‌های گردشگری آن موزه‌ ها و آرامگاه امپراتور شین است.

جاذبه های گردشگری چین

از مهم ترین موزه های شیان موزه ارتش تراکوتا با مجسمه‌های بسیار دیدنی است. بیش از ۷ هزار سرباز، ارابه، تیرانداز و اسب های سفالین در نبردی نمادین برای حفاظت از مقبره امپراتور در این مکان کشف شده اند. دیوار شیان نیز از جاذبه های این شهر است که گردشگران زیادی از آن بازدید می کنند.

 

شانگهای

علاوه بر آثار باستانی و موزه‌های متعدد،

شانگهای مرکزیت اقتصادی چین را به عهده دارد و

دارای بناهای تاریخی و موزه های متعددی است.

جاذبه های گردشگری چین

در شانگهای ترکیبی از فرهنگ‌های مختلف

وجود دارند؛ برخی مدرن شده اند و برخی

هنوز سنتی مانده اند و این آمیختگی فرهنگی برای توریست ها خیلی جذاب است.

جاده ابریشم

به دلیل اینکه در گذشته ابریشم

اهمیت تجاری زیادی داشت جاده ابریشم،

اهمیت پیدا کرد. این جاده فقط مسیری

برای تجارت بین‌المللی نبود بلکه، پل ارتباطی

فرهنگ چین، ایران، رم، عربستان، هند و یونان

به شمار می رفت. در چین برنامه های زیادی

برای معرفی جاده ابریشم به گردشگران

وجود دارد.

جاذبه های گردشگری چین

گردشگرانی که به چین سفر می کنند

خدمات فوق العاده ای دریافت می کنند.

چینی ها با درک ضرورت توسعه زیرساخت ها

در صنعت گردشگری روز به روز

امکانات بیشتری

در این زمینه در اماکن دیدنی شان فراهم می کنند.

 


نوشته شده توسط عفیفه خدنگی – در تاریخ ۹ مهر ۹۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه