جشنواره اقوام ایران زمین  جشنواره اقوام ایران زمین با برگزاری جشن عروسی و تحفیف ۳۰… دوشنبه ۲۸ آبان ۹۷

جشنواره اقوام ایران زمین 

جشنواره اقوام ایران زمین با برگزاری جشن عروسی و تحفیف ۳۰ تا ۵۰ درصد هتل‌ها از ۲۹ آبان تا ۳ آذرماه در استان گلستان برگزار می‌شود. نخستین دوره این جشنواره در سال ۱۳۸۴ برگزار شد. در یازدهمین دوره علاوه بر گرگان شهر گنبد کاووس نیز به محل برگزاری این جشنواره اضافه شد که امسال از ۴ تا ۷ آذر شاهد هنرنمایی و حضور اقوام ایران خواهد بود. محور این جشنواره، صنایع دستی، موسیقی و آئین‌های اقوام ایران زمین است.

در کنار جشنواره اقوام ایران زمین، نمایشگاه صنایع دستی با حضور ۳۱ استان کشور برگزار می‌شود که از جمله پرفروش‌ترین نمایشگاه‌های صنایع دستی کشور به شمار می‌آید. برای حضور در جشنواره موسیقی اقوام ایران زمین نیز ۱۷ استان تا کنون اعلام آمادگی کرده‌اند. ضمن آنکه استان‌های صاحب سبک موسیقی بومی حضور فعالی در این رویداد دارند.

جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین موضوعی رقابتی ندارد و بیشتر محلی برای تبادل ظرفیت‌ها و معرفی آنها به گردشگران است. گردشگری روستایی با برگزاری جشنواره‌ای به منظور معرفی بوم‌گردی‌ها، دیگر رویداد جنبی این جشنواره است. همچنین قرار شده نمایشگاه سوغات با حضور بیشتر استان‌های کشور برگزار شود که از سوی این سازمان، اداره صنعت و معدن استان و دانشگاه علوم پزشکی سوغات عرضه شده نیز نظارت می‌شود تا کیفیت لازم را داشته باشند.

ابراهیم کریمی _ مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

استان گلستان _ از حضور ۲۰ سفیر و کاردار مقیم در ایران

و همچنین پوشش خبری این رویداد توسط ۴۰ خبرنگار

داخلی و خارجی خبر داد و درباره بخش بین‌الملل جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین توضیح داد:

از سال ۱۳۹۵ در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تصویب شد که این جشنواره با محوریت بین‌المللی در استان گلستان برگزار شود. بنابراین از کشورهای مختلف دعوت شده است برای مراسم امسال تا کنون قزاقستان و ترکمنستان اعلام آمادگی کرده‌اند اما هنوز قطعی نشده است. این دعوت‌ها از سال ۹۵ انجام می‌شود که سال گذشته هم افغانستان و قزاقستان حضور داشته‌اند.

او با اشاره به همزمانی این جشنواره با هفته وحدت، اظهار کرد:

با توجه به تجمع اقوام مختلف در استان گلستان قرار شده در جریان برپایی این جشنواره هر شب مراسم ازدواج سنتی از یک قوم برگزار شود.

کریمی همچنین از هماهنگی با جامعه هتل داران و سایر

مراکز اقامتی برای ارائه تخفیف ویژه از ۳۰ تا ۵۰ درصد

به گردشگرانی که برای حضور در این جشنواره به گلستان

سفر می‌کنند خبر داد و گفت مهمانسراهای دولتی را نیز

در اختیار گرفته‌ایم. علاوه بر این فضاهای دانشگاهی

و اقامتگاه‌های شبانه روزی را آماده نگه داشته‌ایم.

 

 


۲۷ آبان ماه | به نقل از ایسنا

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه