مسجد ولیعصر (عج) نامزد دریافت جایزه از جشنواره جهانی معماری شد در بخش مذهب جشنواره… شنبه ۲۶ آبان ۹۷

مسجد ولیعصر (عج) نامزد دریافت جایزه از جشنواره جهانی معماری شد

در بخش مذهب جشنواره جهانی معماری که امسال در شهر آمستردام هلند برگزار می شود ۸ اثر به عنوان نامزد دریافت جایزه انتخاب شدند که مسجد ولیعصر (عج) نیز از جمله این آثار است. این جشنواره جهانی از سال ۲۰۰۸ تاکنون به صورت سالانه برگزار می شود، در چهار سال اول برگزاری این جشنواره، شهر بارسلونا میزبان شرکت کنندگان بوده و پس از آن سنگاپور به مدت چهار سال میزبانی این رویداد جهانی را بر عهده داشته است. پس از آن برلین و در حال حاضر آمستردام میزبان جشنواره جهانی معماری بوده اند.

در این جشنواره ۵۳۵ اثر در ۳۰ بخش مختلف با موضوعات آینده، مسکونی، فرهنگی، شهری، سلامت، آموزش عالی، هتل ها و اماکن تفریحی، اداری، مدارس، مذهبی، سازه های چندکاربردی، ورزشی، حمل و نقل، مراکز خرید و چشم انداز برای دریافت جایزه با یکدیگر رقابت می کنند. این آثار از بین ۵۵ کشور جهان انتخاب شده اند.

در بخش مذهبی این جشنواره هشت اثر، نامزد دریافت جایزه معماری شده اند که مسجد ولیعصر (عج) تهران نیز از آن جمله است، همچنین در این بخش آثاری از کشورهای تایلند، ترکیه، هند، پرتغال، سنگاپور و انگلستان نیز نامزد دریافت جایزه شده اند.

جشنواره جهانی معماری

مسجد ولیعصر (عج) که به عنوان “مجتمع فرهنگی و مذهبی حضرت ولیعصر (عج)” و “مسجد جامع و مجتمع فرهنگی اسلامی و حوزه حضرت ولیعصر (عج)” نیز شناخته می شود در چهارراه ولیعصر (عج) تهران قرار دارد و به دلیل نزدیکی با ساختمان تئاتر شهر در یکی از مناطق فرهنگی مهم و حساس شهر تهران ساخته شده و هنوز به طور کامل مورد بهره برداری قرار نگرفته است.

جشنواره جهانی معماری

نمای بیرونی این مسجد و سبک معماری آن کاملا مدرن بوده و هیچ شباهتی با هیچ از مساجد ایرانی ندارد. بنای این مسجد فاقد مؤلفه های اصلی ساختِ مساجد یعنی گنبد و گلدسته بوده و همین موضوع باعث شده از سوی برخی افراد مورد انتقاد قرار بگیرد.

جشنواره جهانی معماری

معماری این مسجد توسط زوج معمار رضا دانشمیر و کاترین اسپریدونوف

صورت گرفته و در فضایی به مساحت ۳۸۵۵ متر مربع در هفت طبقه و با ارتفاع ۳۲ متر ساخته شده که ۲۰ متر از سازه بنا در زیر سطح زمین قرار دارد.

انتخاب  طراحیِ موج مانند برای بنای این مسجد به دلیل

سازگاری با سازه های مجاور که مهمترین آنها ساختمان تئاتر شهر است،

بوده و دلیل انتخاب این طراحی ساده و بی آلایش پرهیز

از شکوه و خودنمایی و اعتقاد به تواضع و سادگی اعلام شده است.

جشنواره جهانی معماری

این زوج معمار در طراحی بنای مسجد ولیعصر (عج)

تا حدودی از مسجدالحرام به عنوان قدیمی ترین مسجد

جهان الهام گرفته اند و سادگی را از ویژگی های اصلی

در طراحی این مسجد در نظر داشته اند.

برندگان نهایی جشنواره جهانی معماری در روز ۳۰ نوامبر و همزمان با نهم آذرماه اعلام می شوند.

 


زهره خسروی- ۲۴ آبان ۹۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه