اسرار جمجمه هیولای دریایی با اسکن فاش می شود دانشمندان با بهره گیری از تکنولوژی… سه شنبه ۲۵ دی ۹۷

اسرار جمجمه هیولای دریایی با اسکن فاش می شود

دانشمندان با بهره گیری از تکنولوژی اسکن سه بعدی توانسته اند راز جمجمه هیولای دریایی (ichthyosaur) را کشف کنند. این هیولا از خزندگان پیشا تاریخ به شمار می رود. جمجمه غول پیکر ایچتیوسور حدود ۲۰۰ میلیون سال عمر داشته است و در سال ۱۹۵۵م در مزرعه کشاورزی انگلیسی کشف شده است. مطالعات نشان می دهد این موجود در عصر دایناسورها به دریاها آمد و شد داشته است.  با اراول همراه شوید تا راز این هیولاها را با شما در میان بگذاریم.

جمجمه هیولای دریایی

به تازگی پژوهشگران انگلیسی با بهره گیری از اطلاعات سی تی اسکن تصاویر دیجیتالی را تحلیلی می کنند. برخی از این محققین با بررسی جمجمه هیولای دریایی که حدود ۳٫۳ فوت طول داشته به نتایج جالبی دست یافته اند. پژوهشگران دانشگاه کمبریج، دانشگاه منچستر و کالج لندن در این پژوهش شرکت داشته اند و فرضیه های به دست آمده را در مجله ای علمی به نام PeerJ منتشر کرده اند. این نخستین بار است که از یک جمجمه هیولای دریایی خزنده و فک آن  تصویر برداری دیجیتالی می شود و آن تصاویر مورد بازبینی قرار می گیرد. شاید هم بتوان گفت نخستین بار است که نتایج چنین تحقیقاتی در دسترس عموم قرار می گیرد.

 

تحقیقات دانشگاه منچستر

دانشگاه منچستر درباره  این پروژه شرح داده است: «جمجمه هیولای دریایی در سال ۱۹۵۵ کشف شده بود ولی کامل نبود. با وود این چند استخوان متعلق به بخشی از جمجمه که محور اصلی مغز را تشکیل می دهد در آن باقی مانده است. محققان در این پژوهش خاطر نشان کرده اند که بخش braincase یا همان فضایی که مغز در آن قرار می گیرد ندرتا امکان حفظ شدن و باقی ماندن به این صورت را دارد.

جمجمه هیولای دریایی

 

اسکن جمجمه هیولای دریایی

در این فسیل به دست آمده استخوان های سمت چپ قسمت نگهدارنده فضای مغز حفظ شده است.

با بررسی همه این موارد، با کمک سی تی اسکن این قسمت ها به صورت دیجیتالی برآورد شده

و در طرح سه بعدی آن به دست آمده است. میزان فضای سر و مغز به اندازه ای

در نظر گرفته شده که هنگام زنده بودن این حیوان، بوده است. کل جمجمه

هیولای دریایی ماقبل تاریخ هم از طریق سی تی اسکن در کالج دامپزشکی

سلطنتی انگلستان اسکن شده و مورد آزمایش قرار گرفته است. این قبیل اسکنرها عموما برای اسبها یا حیوانات بزرگی مثل آن به کار می رود.

دین لوماکس(Dean Lomax)، دیرینه شناس دانشگاه منچستر و نویسنده ارشد این مطالعه در مجله های بین المللی اشاره کرده است که حدود نیم قرن را به بررسی، مطالعه و توصیف ichthyosaur اختصاص داده است. در حال حاضر که به چنین نتایجی دست یافته به نظرش ارزش این تلاش را داشته است. وی همچنین اضافه کرده است: مطالعاتی که تیم ما در مورد جمجمه هیولای دریایی انجام داده نه تنها اطلاعات هیجان انگیزی در مورد آناتومی داخلی جمجمه این حیوان نشان داده بلکه یافته های ما سببمی شود تا دیگر متخصصان بتوانند از طریق این اطلاعات، رابطه تکاملی این بزرگ جثه را با دیگر انواع آن و دیگر حیوانات به دست آورند.

سایر دانشمندان نیز از تکنولوژی سه بعدی

بهره گرفته اند تا بتوانند راه جدیدی درخصوص

کشف اطلاعات فسیل های پیش از تاریخ روشن سازند.

برای نمونه در پروژه ای مجزا که سال گذشته انجام شده بود،

دیرینه شناسان قادر شدند از طریق روش اسکن سه بعدی و چاپ،

استخوان های دایناسور بزرگی را بازسازی و بعضی اطلاعات

مورد نیاز درباره آن را به دست بیاورند.

 


عفیفه خدنگی | ۲۴ دی ۹۷ | منبع: foxnews

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه