جنگلهای هیرکانی یا فسیل های زنده نوار شمالی کشور ایران پوشیده از جنگلهایی است که… پنجشنبه ۸ شهریور ۹۷

جنگلهای هیرکانی یا فسیل های زنده

نوار شمالی کشور ایران پوشیده از جنگلهایی است که در دنیا هیچ همتایی حتی در ابعاد بسیار کوچک هم ندارند. این جنگلها که در ایران به “جنگلهای شمال” معروفند و در جنوب دریاچه کاسپین (خزر) قرار گرفته اند از جمله جنگل های پهن برگ و خزان کننده به شمار می روند که در دنیا،  آن ها  را به نام کاسپینی – هیرکانی (Caspian Hyrcanian mixed forests)  یا جنگلهای هیرکانی می شناسند.

جنگلهای هیرکانی

جنگلهای هیرکانی؛ عکس از حسین نعیمی

جنگلهای هیرکانی مساحتی بالغ بر ۵۵ هزار کیلومتر مربع را در بر گرفته اند و بین دو کشور ایران و آذربایجان مشترک هستند. امتداد جنگلهای هیرکانی از منطقه هیرکان در جمهوری آذربایجان شروع می شود و  تا استان گلستان در ایران ادامه دارد و از آنجا که در امتداد کاسپین قرار دارد به آن جنگلهای کاسپینی – هیرکانی می گویند.

قدمت جنگلهای هیرکانی بیش از ۴۰ میلیون سال برآورد شده و بازمانده دوره سوم زمین شناسی هستند؛ از همین جهت به فسیلهای زنده شهرت دارند و یک موزه طبیعی به شمار می روند.

جنگلهای هیرکانی

جنگلهای هیرکانی از غنی ترین اکوسیستم های جهان محسوب می شوند  به طوری که بیش از ۲۹۶ گونه پرنده و در حدود ۱۰۰ گونه پستاندار  و ۱۵۰ گونه درختی و بوته ای بومی (اندمیک) مانند درختان انجیلی و شمشاد در این جنگل ها زندگی می کنند. از گونه های پرندگان ساکن  در اکوسیستم جنگلهای هیرکانی می توان به گنجشک سانان، سار، دارکوب،  اردک نوک پهن، قرقاول خزری، کبک، بلدرچین، کبوتر جنگلی، شاهین،  قوش، دال، قرقی، اردک خاکستری، عقاب و جغد اشاره کرد و از  گونه های پستانداران ساکن در این زیست بوم می توان مرال، شوکا، گرگ، گراز، خرس قهوه ای، روباه سر دو سیاه، شغال، سمور، تشی، خارپشت، موش جنگلی، خرگوش، گربه وحشی، گورکن و اسبچه خزر را نام برد.

جنگلهای هیرکانی

جنگلهای هیرکانی؛ عکس از حسین نعیمی

اهمیت جنگل های هیرکانی تنها از بعد قدمت آن نیست بلکه این جنگلها  علاوه بر تامین اکسیژن، در ذخیره مقادیر بسیار زیاد آب، حفاظت  از بافت خاک و جلوگیری از جاری شدن سیل نقش بسیار مهمی دارند؛  همچنین از بعد توسعه گردشگری و ایجاد درآمد برای ساکنین نواحی  شمالی کشور  نیز، شکی  وجود ندارد که جنگل های هیرکانی بسیار موثر بوده اند  به طوری که نوار شمالی کشور از محبوبترین سایتهای گردشگری ایران  به شمار می رود و ورود گردشگر به این خطه موجب درآمد  پایدار از راه گردشگری برای اهالی سرزمین های شمالی کشورمان شده است.

اما آنچه که امروز حیات این موزه زنده را تهدید می کند

و نابودی آن را به دنبال دارد، بهره وری بی رویه از منابع چوب

و قطع درختان برای ساخت و ساز و استفاده در صنایع چوب است

که کمر به نابودی کهن ترین جنگل های جهان بسته است.

جنگلهای هیرکانی

چرا جنگلهای هیرکانی تاکنون در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت نشده اند؟

از آنجایی که سهم ایران از این جنگل ها در مقایسه با سهم کشور آذربایجان

بسیار بیشتر است و به پیشنهاد یونسکو این سایت باید به صورت مشترک

بین این دو کشور به عنوان میراث جهانی ثبت گردد و از سویی ثبت اسامی

کشورها در اسناد مکتوب، بر حسب حروف الفبا است و کشور ما تمایلی ندارد

که نام آذربایجان پیش از نام ایران در اسناد مکتوب ثبت جهانی این سایت قرار بگیرد،

تاکنون این سایت ارزشمند در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت نرسیده است.

جنگلهای هیرکانی

جنگلهای هیرکانی؛ عکس از حسین نعیمی

اراول: سفر، جاذبه، تجربه

برای رزرو بلیط هواپیما، تور و هتل با شماره ۳۸۰۹۲ -۰۵۱ تماس بگیرید.

 


زهره خسروی | ۸ شهریور ۹۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه