جنگل زیر آب در ارتفاعات قزاقستان: در مرکز قاره آسیا یعنی قزاقستان دریاچه ای فیروزه… پنجشنبه ۱۵ آذر ۹۷

جنگل زیر آب در ارتفاعات قزاقستان:

در مرکز قاره آسیا یعنی قزاقستان دریاچه ای فیروزه ای رنگ و چشم نواز در دل کوه های کاجنی آلاتا (Kungey Alatau) خودنمایی می کند. چیزی که توجه همه را به این دریاچه جلب کرده جنگلی است که در زیر آن پنهان شده است. درختانی که زیر آب سرسبز و انبوه هستند ولی شاخه هایی از آن ها چون نیزه هایی بلند و بی بر و بار از آب بیرون زده است. دریاچه کایندی آنقدر تمیز و شفاف است که می توانی تا اعماق آن را ببینی و درختان زیر آب را به تماشا بنشینی. اما اگر می خواهی از نزدیک درختان را لمس کنی باید لباس غواصی بپوشی و تن به آب بزنی. اگر می خواهید بدانید این جنگل چگونه به وجود آمده ادامه مطلب را در اراول دنبال کنید.

جنگل زیر آب

این جنگل کجاست؟

کوه های کاجنی آلاتا که با درختان سوزنیِ توس و نوئل پوشیده شده در نزدیکی شهر آلماتی یعنی بزرگ ترین شهر قزاقستان قرار دارد. در ارتفاع حدود ۲۰۰۰ متری این کوه، دریاچه ای خوش رنگ، تمیز و شفاف شکل گرفته که منظره ای بسیار بدیع دارد. وسعت دریاچه که در گوشه ای از کوهستان تیان شان پنهان شده، ۴۰۰ متر بیشتر نیست ولی عمق آن در برخی قسمت ها به ۳۰ متر هم می رسد.

جنگل زیر آب

همه چیز زیر سر زلزله است:

در سال ۱۹۱۱ زمین لرزه ای در این منطقه رخ داد که باعث رانش قسمت بزرگی از زمین شد. در اثر گذر زمان و بارش باران، سدی طبیعی بر دامنه های این کوه به وجود آمد، این سد همان دریاچه کایندی است. نکته جالب این است که پس از رانش زمین در زمین لرزه، بخشی از درختان جنگل نیز به همراه زمین به پایین گلوگاه کشیده شدند و زمانی که این منطقه پر آب شد، جنگلی در زیر آب را پدید آوردند.

تقریبا صد سال از آن زمان می گذرد ولی این زلزله نه تنها به طبیعت منطقه آسیب نزد بلکه آن را زیباتر کرد. آب دریاچه بسیار سرد است و حتی در گرم ترین ایام سال هم دمای آن بیش از ۶ درجه سانتیگراد نمی شود.

جنگل زیر آب

جاذبه های اطراف دریاچه:

در اطراف دریاچه فیروزه ای کایندی و جنگل غرق شده اش جاذبه های دیگری هم وجود دارد.  در مسیر رسیدن به دریاچه جاذبه های زیادی برای دیدن وجود دارد. چشم اندازهایی که انسان را از حال خوب لبریز می کند. بعضی گردشگران چندین روز را به پیاده روی در این منطقه اختصاص می دهند و از سمت دریاچه های قزاقستان به سمت مناظر قرقیزستان می روند. برای این کار فقط کافی است  در گذرنامه مهر زده شود. در مسیر پیاده روی پیرامون دریاچه کایندی می توان چادر زد و از هوای پاک، تمشک ها و قارچ های جنگلی لذت برد.

جنگل زیر آب

شنا و غواصی در دریاچه:

مهمترین دلیل بازدید از دریاچه کایندی جنگل زیر آب آن است. غواصان قزاقستان معمولا این محل را برای شنا انتخاب می کنند و لحظاتی خوش را در کنار جنگل زیر آب برای خود رقم می زنند. دیگران هم می توانند در دریاچه غواصی کنند. منتها این نکته را نباید فراموش کرد که آب دریاچه بسیار سرد است و غواصی در آن کار هر کسی نیست. زمستان ها سطح دریاچه یخ می زند ولی باز هم حرفه ای های این رشته زیر همان یخ ها به به غواصی مشغول می شوند.

جنگل زیر آب

صید و شکار در حوالی جنگل زیر آب:

دریاچه کایندی از بهترین اماکن برای صید ماهی قزل آلاست. در ضمن ارتفاعات منطقه نیز محل مناسبی برای شکار پرندگان و جانورانی مثل گوزن سیبری، بز کوهی سیبری، گراز وحشی، گورکن، روباه، قرقاول، چنگر، اردک، غاز، بلدرچین، کبک و… محسوب می شود.

جنگل زیر آب

پوشش گیاهی اطراف دریاچه:

در اطراف رشته کوه ها، جنگلی از درختانِ سوزنیِ

توس و نوئل به چشم می‌خورند که اتفاقا درختان

مغروق در دریاچه ی کایندی نیز توس اند. جالب

آن که کایندی در لغت به معنای مکانی مملو از درخت توس است.

علاوه بر این درختان، تنوع بالایی از گل ها و گیاهان وحشی

در این منطقه وجود دارد که از آن جمله انواع میوه های ریز

وحشی مانند تمشک و توت فرنگی است. همان طور که

قبلا اشاره شد، در اطراف دریاچه ی کایندی قارچ خوراکی نیز پیدا می‌شود.

جنگل زیر آب

فصل سفر:

فصل مناسب سفر به دریاچه

کایندی بین ماه‌های می تا اکتبر است

و این یعنی از اوایل بهار تا اوایل

پاییز بهترین فصل سفر به دریاچه است.

البته از آنجا که این دریاچه در ارتفاع ۲۰۰۰ متری‌ست،

انتظار مواجهه با هوای سرد را حتی

در بعدازظهرهای تابستانی داشته باشید.

 


عفیفه خدنگی – ۱۴ آذر ۹۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 دیدگاه

  1. چه جالب اتفاقا خلی از دریاچه های کوچیکی هم که توی ایران تشکیل شدن در اثر زلزله و رانش زمین بوده به همین خاطر هم هست که درختا زیر آب رفتن. دریاچه چورت هم به همین شکل تشکیل شده و میشه درختایی که سر از آب بیرون آوردن رو دید.

    • موبایل: ۰۹۱۵۷۷۷۸۰۶۳
  2. چه رویایی!!!

    • موبایل: ۰۹۳۶۸۱۰۶۱۶۸