حمام نفت خام در شهر نفتالان آذربایجان. هر ساله عده زیادی از گردشگران برای برخورداری… یکشنبه ۹ دی ۹۷

حمام نفت خام در شهر نفتالان آذربایجان.

هر ساله عده زیادی از گردشگران برای برخورداری از خواص درمانی نفت خام راهی شهر نفتالان می شوند. شهری در آذربایجان که به دلیل داشتن منابع غنی از نفت خامِ سنگین مورد توجه قرار گرفته است. این حمام ها در شوروی سابق نیز رواج داشت و تنها نخبگان و رجالی خاص می توانستند از آن استفاده کنند ولی امروزه بسیاری از هتل ها و گردشگاه های نفتالان از این امکان برخوردار شده اند و گردشگران را از سرتاسر جهان به سمت خود می خوانند. ادامه مطلب را در اراول بخوانید.

حمام نفت خام

اهمیت درمانی نفت خام:

از خواص درمانی نفت خام سنگین کمک به درمان بیماری های پوستی مثل اگزما و  پسوریازیس است. این حمام اعیانی درد مفاصل را تسکین داده، باعث آرامش اعصاب می شود. از دیگر خواص آن زیبا کردن پوست به دلیل باز کردن رگ های عروقی است. بعضی از بیماران و افرادی که از این حمام بهره برده اند می گویند حمام کردن در قیر مانند حمام کردن در شکلات است. اکثر افرادی که حمام نفت خام گرفته اند ادعا می کنند که بیماری های مزمنشان بهبود یافته و درد هایشان تسکین یافته است.

قیر طبیعی سرشار از صمغ یا رزین است؛ هیچ گونه پارافین یا آلکان سبک در این قیرها یافت نمی شود. این ماده مستقیم وارد خون شده و سلول های کشنده را خنثی می کند و با تحریک از طریق مولکول های قیر سبب بهبود گردش خون و تغذیه ارگان های بیمار می شود.

حمام نفت خام

شهر نفتالان

نفتالان( naftalan ) در زبان آذری یعنی خریدار نفت. این شهر از مراکز منحصر به فرد نفتی کشور آذربایجان به شمار می آید. نفتالان از منابع غنی نفتی برخوردار است. نفت خام سنگین در این منطقه با نفت دریای خزر تفاوت دارد. نفت خام سنگین برای فرآوری و تسویه کاربرد ندارد بلکه برای مواد خاص معدنی و به خصوص اهمیت درمانی و شفا بخشی مورد توجه است.

در سال ۱۸۷۴میلادی در زمان آزادسازی اقتصاد امپراتوری روسیه شیمیدانی آلمانی به نام جاگِر نفت این شهر را به محصولی صادراتی تبدیل کرد و از قرن بیستم میلادی صادرات این محصول رواج پیدا کرد.

 

سال ۱۹۸۰میلادی شهر نفتالان رشد بسیاری کرد. پس از آن این منطقه هر سال پذیرای حدود ۷۵ هزار مراجعه کننده بود. پس از فروپاشی شوروی حمام نفت خام در این شهر بسته شد و رونق خود را از دست داد ولی امروزه پس از چند دهه بار دیگر به راه افتاده است.

جهانگردان در سفرنامه های خود از نفتالان اسم برده اند. این موضوع حاکی از آن است که شهر نفتالان اهمیت و قدمتی طولانی داشته است.

حمام نفت خام

حمام ها چگونه ست؟

داخل هر یک از حمام ها چند وان قرار گرفته است که

هر یک از آن ها از قیر طبیعی پرشده است.

اولین اقامتگاه تفریحیِ نفتالان به سال۱۹۲۹میلادی بر می گردد.

در آن زمان فقط نخبگان شوروی اجازه استفاده از این حمام ها را داشتند.

حمام نفت خام

موزه نفتالان:

در نفتالان موزه ای نیز در معرض دید عموم گردشگران قرار دارد

که در آن گذشته ی نفتالان و همین حمام ها نیز به نمایش

گذاشته شده است. مجموعه ای از اشیای چوبی باقی مانده

و عکس ها از کسانی که در زمان شوروی سابق وارد این وان ها

شده اند در موزه وجود دارد. این عکس ها مربوط به دوره

اوج رونق نفتالان یعنی سال های ۱۹۷۰ و۱۹۸۰ است.

حمام نفت خام

در حال حاضر هنوز تحقیقات بر روی خواص

این مواد نفتی ادامه دارد و سال ۲۰۱۰میلادی بسیاری

از هتل ها و مراکز سلامت این شهر با هدف جذب

گردشگران اینگونه حمام ها را به راه انداختند.

شهر نفتالان هر ساله گردشگران زیادی را به

خود جذب می کند که برای برخورداری

از حمام های نفتی درمانی به آنجا می آیند.

 


عفیفه خدنگی – ۸ دی ۹۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه