خستگی ناشی از نشستن زیاد شاید بارها از خودتان پرسیده باشید من که امروز نه… سه شنبه ۱۷ مهر ۹۷

خستگی ناشی از نشستن زیاد

شاید بارها از خودتان پرسیده باشید من که امروز نه کار فیزیکی انجام دادم، نه اثاث کشی کردم و نه در مسابقات دو ماراتن شرکت کردم، پس چرا تا این حد خسته ام در حالی که تمام روز فقط پشت میز کارم و جلوی کامپیوتر نشسته بودم. 

چرا در حالی که تمام روز پشت میز کار خود می نشینیم و تنها حرکت فیزیکی که انجام می دهیم تکان دادن انگشتان بر روی صفحه کلید و حرکت دادن مردمک چشم بر صفحه مانیتور است، اینقدر در پایان روز  احساس خستگی می کنیم؟ در این مقاله قصد داریم دلایل خستگی پایان روز را با هم بررسی کنیم. با اراول همراه شوید.

خستگی بعد از ساعت کار

تمام شدن توان و انرژی ذهنی

وقتی تمام روز را پشت میزکارتان می نشینید و  مشغول کار با کامپیوتر هستید،  درست است که ماهیچه های شما تحرک زیادی ندارند اما تمام این مدت مغزتان در حال فعالیت است. مغز در مقایسه با سایر قسمت های بدن اندازه کوچکتری دارد اما ۲۰ درصد اکسیژن مورد نیاز بدن را استفاده می کند.

استیون فین سیلور متخصص خواب در بیمارستان لنوکس هیل در نیویورک در این مورد می گوید: “زمانی که در حال فعالیت فیزیکی هستید، عضلات شما انرژی و اکسیژن زیادی مصرف می کنند اما در حالت عادی که پشت میز کارتان نشسته اید و هیچ فعالیت فیزیکی ندارید، عضلات اکسیژن زیادی مصرف نمی کنند، اما مغز همیشه در حال فعالیت است و حتی اگر نشسته باشید باز هم مغز به فعالیت خود ادامه می دهد و انرژی و اکسیژن مورد نیازش را مصرف می کند و طبیعی است که در پایان روز انرژی زیادی برایتان باقی نماند”.

خستگی بعد از ساعت کار

بی انگیزه بودن باعث خستگی می شود

وقتی تمام روز را پشت میز کار خود و مشغول کار با کامپیوتر و کاغذ و قلم سپری می کنید، تمرکز بر روی کار برایتان آسان تر می شود اما گاهی ترجیح می دهید لابه لای کارتان سری به شبکه اجتماعی مورد علاقه خود بزنید و یا با دوستتان تلفنی صحبت کنید و یا با همکارتان راجع به موضوعات غیر کاری حرف بزنید. این کشمکش مابین کاری که موظف به انجام آن هستید و کاری که دوست دارید در آن لحظه انجام بدهید ذهن شما را خسته می کند.

مایکل اینزلیچ یک روانشناس محقق در دانشگاه تورنتو در مطالعه ای که بر روی ۱۵۹ دانشجو انجام داده به این نتیجه رسیده که آنچه بیش از هر چیز  باعث خستگی ذهن می شود تعداد دفعاتی است که وسوسه می شویم کاری متفاوت از کار موظف خود را انجام دهیم، مانند چک کردن فیسبوک یا اینستاگرام و زنگ زدن به دوستان.  بعد به خاطر شرایط کاری خود با این وسوسه شدن ها مقابله می کنیم و تمام روز در این تنش ذهنی سپری می شود.

وقتی شما در حال کار کردن هستید و همزمان چند پیج متفرقه نیز در صفحه کامپیوتر شما باز است، هر کدام از این پیج های متفرقه می تواند منجر به حواس پرتی و کم شدن انگیزه برای کار و در نهایت خستگی ذهن شود. پس بهتر است فقط و فقط روی کارتان تمرکزی کنید و از کارهای متفرقه دوری کنید تا انگیزه خود را برای کار از دست ندهید و در پایان روز احساس خستگی نکنید. توصیه می شود از بحث ها و موضوعات متفرقه و حاشیه نیز پرهیز کنید چون این بحثها نیز باعث حواس پرستی و کم شدن انگیزه شما در کار می شود.

خستگی بعد از ساعت کار

پرهیز از استرس

گاهی کار کردن واقعا سخت می شود، سر ساعت و تاریخ مشخصی باید کارتان را تحویل دهید و رئیس یا مسئول شرکت مدام در گوش شما زمزمه می کند و از چند و چون کار می پرسد و این چیزها باعث می شود  دچار استرس شوید. استرس خیلی هم بد نیست و حتی گاهی نیروبخش و ترغیب کنند هم می شود اما استرس مزمن می تواند خسته کننده  باشد و بر روند کلی کار و حتی زندگی تاثیر منفی بگذارد.

بنابراین چاره کار در این است که با استرس خود کنار بیایید

و راه حلی برای آن پیدا کنید. نفس عمیق بکشید و در زمان

ناهار کمی قدم بزنید، گاهی از پشت میزتان بلند شوید و ذهنتان

را برای چند دقیقه به موضوع دیگری متمرکز کنید. اینها راه حلها

کوتاه مدت هستند اما باید دلایل اصلی استرس را در شغل خود

شناسایی کنید و شاید حتی لازم باشد شغلتان را عوض کنید.

اگر استرس در شغل شما زیاد باشد حتی بهتر است به فکر کار

دیگری باشید که بیشتر به آن علاقمندید. باید از کارتان لذت ببرید.

پس در اولین فرصت به دنبال شغل و یا پروژه مورد علاقه تان باشید.

خستگی بعد از ساعت کار

خواب کافی

اگر همه این موارد را رعایت کردید و باز هم در پایان

روز احساس خستگی می کنید شاید خواب و استراحت

کافی ندارید. حتما می دانید که نداشتان خواب کافی

مانع تمرکز بر روی کارها و وظایف روزانه تان می شود

از طرفی خوابیدن زیاد هم می تواند منجر به احساس

خستگی در طول روز بشود. به طور معمول بزرگسالان

در صورتی که سالم باشند به ۷ تا ۹ ساعت خواب شبانه

نیاز دارند، احساس خواب آلودگی بیشتر در حدود ساعت

۲ بعداز ظهر و بعد از ناهار اتفاق می افتد. خواب شبانه

کافی و ناهار سبک می تواند احساس خستگی و خواب

آلودگی بین روز را کاهش دهد پس سعی کنید عادات

خواب خود را اصلاح کنید و از خوردن قهوه و

نوشیدنی های کافئین دار در عصرها و شبها خودداری کنید.

 


زهره خسروی – ۱۶ مهر ۹۷ – mnn

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه