خسی در میقات خسی در میقات یکی از معروفترین سفرنامه های معاصر حج است که… یکشنبه ۴ آذر ۹۷

خسی در میقات

خسی در میقات یکی از معروفترین سفرنامه های معاصر حج است که جلال آل احمد در سال ۱۳۴۳ و در سن ۴۱ سالگی طی سفر حج نوشته است. شاید اولین ویژگی خسی در میقات که به ذهن می رسد، موقعیت ویژه ای است که نویسنده در آن پا به چنین سفری گذاشته و به موجب آن این سفر می تواند فصل تازه ای از حیات نویسنده محسوب شود. او گر چه «روحانی زاده» و از خانواده روحانی و مذهبی است اما در دوران جوانی یعنی دهه بیست از مذهب کناره می گیرد و به جریان های مارکسیسم و حزب توده روی می آورد به همین خاطر است که این سفر برای آل احمد یک سفر معمولی نیست. دکتر شریعتی می گوید: «اگر کسی ادوار زندگی آل احمد را نداند و آل احمدِ خسی در میقات را با آل احمدِ سال های ۲۴ و ۲۵ که توده ای شده بود مقایسه کند، نمی تواند بپذیرد نویسندۀ سفر نامۀ حج، همو باشد.»

این اثر به نوعی با همه ی آثار و از جمله اثر مشهور غربزدگی وی ارتباط دارد. خسی در میقات که آمیزه ای از سبک های مختلف آل احمد در داستان نویسی، گزارش نویسی، مستند نگاری و طنزنویسی است، مهمترین اثر او در نثر فارسی معاصر محسوب می شود که مضامین دینی، سیاسی-اجتماعی و فکری و فرهنگی را یک جا گرد آورده است، بدین جهت این اثر صرفاً یک بیانی از زیارت کعبه و مکه و مدینه النبی نیست؛ هم چنین تنها بیان دردهای مذهبی و سیاسی نیز تلقی نمی گردد.

آل احمد در این سفرنامه در هر منزلی و موقفی قلم را دست گرفته و آنقدر از جزییات و تفاصیل سفر خودش بطور بداهه برای ما نوشته که از خودمان می پرسیم چطور یک آدم در طول سفرش اینقدر فرصت نوشتن داشته؟ سفرنامه از فرودگاه جدّه آغاز می شود، محل آشنایی اولیۀ مسافران با یکدیگر. مسافرانی که از دهاتی ها و پیرزن ها تا نخبه هایی مثل جلال، همه به یک رنگ در آمده اند. دردسر ها و سختی ها و کمبود امکانات در سفر، برای همه یکسان است.

نثر داستانی آل احمد یک جهش بی سابقه در نثر فارسی است،

جهشی به سوی فضای هیجان عصبانیت و ویژگیهای سبک

او هم در این است. از جمله خصوصیات این سفرنامه،

ذکر بسیاری از جزییات مربوط به حاجیان کشورهای مختلف است

که هریک آداب و رسوم، پوشش، ابزار و ویژگی های مربوط به خودشان را دارند.

دانلود سفرنامه حج جلال آل احمد

 

 

 


گردآوری شده توسط: راضیه احمدی | ۳ آذر ۹۷ | اراول

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه