میزان درآمد گردشگری سلامت در ایران طبق پیش بینی های انجام شده میزان درآمد گردشگری… پنجشنبه ۲۲ آذر ۹۷

میزان درآمد گردشگری سلامت در ایران

طبق پیش بینی های انجام شده میزان درآمد گردشگری سلامت در ایران ۷ میلیارد دلار است و تا به حال بیشترین سود این بخش نصیب دلال ها شده است. در حال حاضر آمار دقیقی از گردشگران سلامت که به ایران سفر می کنند در دسترس نیست و حتی میزان درآمد حاصل از این بخش گردشگری برای کشور نامشخص است.

آخرین آمار گردشگری سلامت مربوط به سال ۹۵ است. در این سال حدود ۱۵۰ هزار بیمار خارجی در سامانه وزارت بهداشت ثبت شده است که تقریبا ۵۰۰ میلیون دلار از این درامد برای کشور حاصل شده است که نیم درصد از سهم جهان می‌شود. اما مسئولین همچنان این درآمد را بیشتر می دانند چرا که اطلاعات بسیاری از گردشگران که برای جراحی پلاستیک و سایر درمان های پزشکی به ایران سفر می کنند در سامانه وزارت بهداشت ثبت نمی شود.

درآمد گردشگری سلامت

استفاده از واژه رشد به جای آمار دقیق

می توان گفت که سهم واقعیِ ایران از گردشگری سلامت، دست کم یک میلیارد دلار است، هرچند که ظرفیت و زیرساخت‌های پزشکی ایران در حال حاضر، توانایی ایجاد ۷ میلیارد دلار درآمد را دارد. آخرین آماری که سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از درآمد گردشگری سلامت دارد مربوط به سال ۹۲ است که عددی نزدیک به یک میلیارد و دویست میلیون دلار بوده است و پس از آن به جای ارائه آمار دقیق از واژه کلی “رشد” استفاده شده است.

حدود یک ماه و نیم پیش رئیس رئیس سازمان گردشگری از ۵۱ درصد رشد سفر همسایگان به ایران خبر داده و آنها را جزو گردشگران گران دسته بندی کرده است. رییس انجمن گردشگری سلامت ـ هم چندی پیش با استناد به گزارش‌های دریافتی از پزشکان و بیمارستان‌هایی که عضو این انجمن هستند و سامانه‌ای که در وزارت بهداشت وجود دارد، بی‌آن‌که از اعداد و ارقام حرفی به میان آورد، از افزایش مراجعه اتباع خارجی برای درمان در ایران خبر داده بود.

آمارهای گردشگری سلامت در شرایطی نامعلوم است که ایران چند سالی است برای اتباع خارجی، ویزای درمان (T) را به نصف قیمت صادر می‌کند و این درخواست‌ها در وزارت امور خارجه و پلیس مهاجرت هم ثبت می‌شود. از طرفی وزارت بهداشت نیز سامانه‌ای برای ثبت اطلاعات اتباع خارجی مراجعه‌کننده به بیمارستان‌ها دارد، اما تا کنون با توجیه این‌که گردشگری سلامت گرفتار دلالی شده و خیلی از بیمارستان‌ها و یا پزشکان ترجیح می‌دهند خارج از ضوابط و در توافق با دلال‌ها مستقیم اقدام کنند، آمارهای گردشگری سلامت هم شفاف‌سازی نمی‌شود.

بیشترین میزان گردشگران سلامت از کدام کشورها هستند؟

طبق اعلام سازمان میراث فرهنگی و گردشگری عراقی ها و آذربایجانی ها

بیشترین مراجعان درمان در ایران هستند. افغانستانی‌ها و پاکستانی‌ها

هم به این جمع پیوسته‌اند، ولی آمار جزئی از تعداد اتباعی که از این

کشورها مشخصا برای درمان به ایران سفر کرده‌اند وجود ندارد.

رئیس این سازمان اخیرا از حذف ویزای ایران برای عمانی‌ها

خبر داده چرا که بنا به ارزیابی‌های صورت گرفته بیشترین انگیزه

مردم عمان از سفر به ایران، درمان بوده است. لیتوانی نیز

به تازگی برای گسترش همکاری با ایران در بخش گردشگری سلامت

به خاطر هزینه‌های پایین آن، تمایل نشان داده است. با این حال

مشخص نیست ایران چه برنامه جامعی برای جذب گردشگران

بیشتر در حوزه درمان و سلامت از این کشورها دارد و چگونه قرار است

در این حوزه که آمار درآمد و شمار مراجعه‌کنندگان آن

گنگ است، سرمایه‌گذاری کند یا سرمایه‌گذار جذب کند؟

 

 


۲۱ آذر ۹۷ | منبع: ایسنا

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه