ناگفته هایی درباره کریسمس این روزها بازار کریسمس حسابی داغ شده است. با این که… یکشنبه ۲ دی ۹۷

ناگفته هایی درباره کریسمس

این روزها بازار کریسمس حسابی داغ شده است. با این که این جشن اختصاص به مسیحیان دارد اما مردم کشورهای غیر مسیحی مثل چین و حتی این روزها ایران نیز علاقه به برپایی جشن کریسمس یا حداقل تزئین درخت کریسمس دارند. جالب است بدانید تا همین چند وقت پیش بین خود مسیحیان هم درباره برپایی این جشن اختلاف بود ولی هم اکنون همه درباره آن به اتفاق نظر رسیده اند و به آن نه به عنوان یک جشن دینی بلکه نمادی فرهنگی و جشنی بین المللی نگاه می کنند. کریسمس با درختان کاج زمردی و تزیین هایی به رنگ طلایی و قرمز شناخته می شود. هر کدام از بخش های این جشن از بابانوئل و هدیه دادن‌ها گرفته تا تاریخِ برپایی آن برای خودش داستانی دارد.

با اراول همراه باشید تا درباره تاریخچه کریسمس کمی بیشتر صحبت کنیم.

درباره کریسمس

تاریخچه جشن کریسمس:

تاریخ کریسمس داستان های زیادی برای خودش دارد که بازگو کردن هر یک از آن ها به اندازه یک کتاب است. بعضی از این داستان ها به افسانه شبیه است ولی بعضی برآمده از حقایق تاریخی است. قدیمی ترین زمانی که در آن کریسمس مطرح شده سال ۳۳۶ میلادی و دوران امپراتوری رومی ها بوده است.

بیشتر محققان بر آن اند که کریسمس هم راستا با جشنی است که برای بزرگداشت ایزادبانو میترا برپا می شده است. ایرانیان باستان هم به این ایزدبانو اعتقاد داشتند و او را الهه آب ها می دانستند. در مقاله پل های دختر به این موضوع اشاره شده است. در واقع کریسمس نسخه مسیحی شده ی این جشن باستانی در بین ایرانیان و رومی هاست.

در قرن ۱۹م برای اولین بار به تزیین درخت کاج و سرو در این روز توجه شد. ملکه انگلیس نیز در سال ۱۸۳۲م اعلام کرد که از داشتن یک درخت کریسمس در کاخش لذت می برد. با حمایت ملکه این رسم آرام آرام در سایر کشورهای اروپایی و به خصوص آلمان به راه افتاد.

درباره کریسمس

در آمریکا ابتدا مخالفان، مانع برپایی کریسمس در آمریکا می شدند ولی تقریبا از سال ۱۸۲۰م یکباره کریسمس در آمریکا از نو احیا شد و از سال ۱۸۶۴م کریسمس به صورت رسمی در آمریکا هم برگزار شد. کلیساها نیز علی رغم موضع اولیه دست از مخالفت با کریسمس برداشتند و از این جشن بزرگ استقبال کردند.

این مخالفت ها علاوه بر اروپا و آمریکا در سایر کشورها نیز دیده می شد برای مثال در سال ۱۹۱۷ سران شوروی جشن گرفتن در کریسمس را در شوروی ممنوع کردند چون آن را مختص به مسیحیان می دانستند.

از اوایل قرن ۲۱م کریسمس در تمام کشورهایی که دین رسمی مسیحی داشتند راه اندازی شد و هنوز هم هر ساله برپا می شود.

تاریخ دقیق کریسمس:

این ضیافت بزرگ از تاریخ ۲۴ یا ۲۵ دسامبر برابر با ۳ و ۴ دیماه شروع می شود. علت این یک روز تفاوت، اختلاف نظرهایی است که سران مسیحی پروتستان و کاتولیک دارند. چیزی شبیه اختلافی که علمای شیعه و سنی درباره هلول ماه شوال و عید فطر دارند. جشن کریسمس تقریبا ۱۲ روز طول می کشد و بدین شکل سال نوی میلادی آغاز می شود.

هیچ کس نمی داند که تاریخ تولد عیسی مسیح دقیقا چه زمانی است. بزرگان مسیحی دلایل زیادی آورده اند و به این انجامیده که ۲۵ دسامبر برابر با ۴ دی به عنوان کریسمس مطرح شود.

بعضی بر این باورند  که عیسی مسیح کوتاه ترین روزِ سال را برای تولد انتخاب کرده و پس از تولد او آرام آرام روزها طولانی می شود.

درباره کریسمس

تزیینات و دکوراسیون:

در این جشن چهره شهر عوض می شود. چراغ های رنگارنگ و کوچک و بزرگ روشن می گردد و کاغذهای رنگی سبز و قرمز همه جا به چشم می آید. رنگ سبز برای فراموش کردن سرمای زمستان و آوردن شادی و گرما به خانه هاست. رنگ قرمز نیز نمادی از خون پاک حضرت مسیح است که بر صلیب ریخته شده است.

در سال های اخیر رنگ طلایی و سفید نیز در تزیینات کریسمسی به چشم می خورد. رنگ طلایی نماد سلطنت و ثروت و رنگ سفید نشانه زمستان و پاکی است.

درباره کریسمس

درخت کریسمس:

درخت کاج و سرو از نمادهای شاخص کریسمس به شمار می رود که هر ساله در این ایام نورپردازی می شود. همانطور که می دانید درخت سرو از گذشته در ایران باستان اهمیت داشته است و به نام درخت جاودانگی شناخته می شده است.

بابا نوئل:

بابا نوئل یا پاپا نوئل یا سَنتا شخصیتی

معروف است که از گذشته ها به ارث رسیده است.

داستان بابانوئل تا حد زیادی افسانه ای به نظر می رسد

ولی هنوز که هنوز است پر طرفدار مانده و رنگ و لعاب زیادی

به خود گرفته است.  می گویند پاپا نوئل یک شخصیت واقعی

بوده و نام اصلی اش نیکلاس قدیس بوده است. او با مردم و به خصوص با کودکان رفتاری توام با مهر و محبت داشته است.

در سال ۱۸۲۲م در آمریکا داستانی

برای کودکان منتشر شد که در آن پاپانوئل

به شکلی که امروز مطرح شده معرفی شد. در این داستان

مردی قدکوتاه ولی فربه با ریش های انبوه و سفید، نجات دهنده

کودکان بود و به بچه ها هدیه های رنگارنگ می داد. این ناجی با سورتمه اش

به سرتاسر آسیا و اروپا می رفت و برای بچه ها هدیه می برد. در داستان

گوزن های پرنده با شاخ هایی بلند سورتمه پاپانوئل را می کشیدند.

درباره کریسمس

سنت هایی به وجود آمده و

به فرهنگ مردمی راه یافته است.

برای مثال خانواده ها جوراب های بزرگی

را بالای تخت بچه ها آویزان می کنند و به کودکان

می گویند اگر خوب بخوابند

بابا نوئل این جوراب ها

پر از هدیه می کند. این رفتارها احتمالا شما را به یاد

«فرشته مهربان» در فرهنگ ایرانی می اندازد که برایمان

هدیه می آورد ولی یک روز در بزرگسالی متوجه شدیم همه

آن هدیه ها پدرمادرهای خودمان می داده اند.

درباره کریسمس

پاپانوئلِ امروزی مردی

قرمزپوش و خنده رو است ولی

هیچ سندی وجود ندارد که بتوان گفت

نیکلاس قدیس فردی خنده رو بوده  است.

 


عفیفه خدنگی – ۱ دی ۹۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه