درمان مشکلات عاطفی در طب چینی: علم امروز می گوید «مغز» فرمانروای بدن است ولی… چهارشنبه ۱۲ دی ۹۷

درمان مشکلات عاطفی در طب چینی:

علم امروز می گوید «مغز» فرمانروای بدن است ولی چینی های باستان «قلب» را مسئول آن می دانند. در طب سنتی چینی ها، قلب بر بدن فرمانروایی می کند و وضعیت و مسیر بقیه سیستم های بدن را زیر نظر می گیرد. قلب در نظر چینی ها یک خِرَد معنوی است نه آن عضوی که به بدن خون رسانی می کند. در این راستا تمرین های ترکیبی ورزشی و روحی چینی هنوز هم در پکن انجام می شود و با درگیر کردن پنج عضو داخلی با پنج احساس آدمی به درمان مشکلات عاطفی انسان مبادرت می ورزد. تا پایان این گزارش همپای اراول بیایید.

درمان مشکلات عاطفی

قلب در طب چینی:

قلب جسمانی و عملکرد فیزیکی آن نزد چینی ها اهمیت چندانی نداشت، آنچه مهم بود روح قلب، ذات و جوهر آن بود. چیزی که آن را «شِن» می نامیدند. قلب جسمانی جزئی کوچک از یک نظام بزرگ تر به حساب می آمد. شاید پزشکی امروز چنین باوری را زیر سوال ببرد و قلب را یک پمپ حیاتی و بیشتر مکانیکی و فیزیکی بداند ولی تحقیقاتی نیز صورت گرفته که اثبات می کند قلب از عضوی احساسی فراتر است.

شِنِ نیرویی است که به بدن جان می بخشد و آگاهی و خرد را هدایت می کند. شاید تصور شما این باشد که این ها عملکرد مغز است و ارتباطی به قلب ندارد ولی بر اساس طب سوزنی، مردم احساسات وجودی خود را از طریق شهود و به کمک قلب تشخیص می دهند.

علم جدید به عملکرد قلب نگاهی بازتر و وسیع تر دارد.

درمان مشکلات عاطفی

عدم تعادل در احساسات:

بر اساس مطالعات، عدم تعادل در عواطف و احساسات می تواند اثری مخرب بر قلب داشته باشد. مثلا استرس منجر به بالارفتن فشار خون می شود. برخی محققین ارتباط میان قلب و ذهن را از این هم فراتر می دانند. یک نوع شیوه درمانی به نام ریاضیات قلب «هارت مث» به تازگی مطرح شده که مبتنی بر بازخورد زیستی با تمرین های سپاسگذاری و تمرین های تنفسی است. این شیوه به بهبود سلامت جسمی و عاطفی می انجامد.

تمرین های ورزشی بادوان‌جین:

در طب سنتی چینی ها پیشگیری از بیماری با توازن انرژی جسم و روح ممکن می شود. بادوان‌جین از رایج ‌ترین شیو‌ه ‌های «ریاضیات قلب» است. این شیوه در پی آسایش جسم و آرامش روح است.

بادوان‌جین نوعی هنر رزمی است که بر تمرین‌ های ترکیبی حرکت و تنفس تمرکز دارد. اساس این هنر رزمی این باور در طب سنتی چینی است که سلامت جسمی و روانی به هم وابسته اند و پنج احساس آدمی یعنی خشم، غم، شادی و… با پنج عضو داخلی بدن ارتباط دارند.

ژانگ یوچن، مربی بادوان‌جین در پکن

می‌ گوید:‌ طبق طب سنتی چین ۵ عضو داخلی

ما باه ۵ احساس ما ارتباط دارد. به همین سبب راه نابودی

مشکلات عاطفی درمان اندام هایی است که به آن احساس مرتبط است و برعکس.

درمان مشکلات عاطفی

باداون ‌جین ۸ تمرین را در بر می گیرد

که تمرینات ۸ قطعه زربفت ابریشم نام دارد.

هر کدام از این حرکات فایده ای مخصوص به خود دارد.

برای مثال دومین حرکت باداون ‌جین برای تنفس بسیار مفید است.

توصیه می شود حرکات بادوان‌ جین

صبح زود در فضای باز و در مکانی

آرام انجام شود.

 


عفیفه خدنگی- ۱۱دی ۹۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه