دریاچه ممرز کجاست؟ در گوشه ای بکر از شهرستان نوشهر و در میان انبوه جنگل… چهارشنبه ۱۸ مهر ۹۷

دریاچه ممرز کجاست؟

در گوشه ای بکر از شهرستان نوشهر و در میان انبوه جنگل های پهن برگ دریاچه ای قرار گرفته که سکوت عجیب و فضای وهم انگیز آن شما را به ماجراجویی دعوت می کند. این دریاچه ممرز نام دارد که به دلیل قرار گرفتن در منطقه ملاکلا به این نام نیز خوانده می شود. فضای بکر اطراف دریاچه در اکثر روزهای سال آمیخته با مه و صدای حیوانات وحشی است که در هر لحظه به گوش می رسد. این مسئله با حضور درختان خشکیده در میان دریاچه درهم می آمیزد و باعث شده تا به آن لقب دریاچه ارواح را نیز بدهند.

دریاچه ممرز در حدود ۷۰۰ متر طول و ۲۰۰ متر عرض داشته و به دلیل وجود درختان خشک شده که از میان آب سر بیرون آورده اند، دارای چشم انداز زیبا بوده و منظره منحصر به فردی را خلق کرده است. این زیبایی کم نظیر باعث شده تا نام این دریاچه در فهرست آثار ملی ثبت شود. حضور تنه های خشکیده سر از آب برآورده بر وهم فضا می افزاید و این دریاچه را شگفت انگیزتر می سازد. همچنین آنچه که در نگاه اول توجه شما را به خود جلب می کند همین درختان هستند که به درختان مرده مشهورند.

دریاچه ممرز در آغوش جنگلی زیبا جا خوش کرده جنگلی که پر از درختان سر به فلک کشیده است که هر کدام زیبایی های خاص خود را دارند و گردشگران می توانند در کنار تماشای دریاچه سری هم به جنگل زده و از طبیعت بکر آن لذت ببرند. البته برای رسیدن به دریاچه باید از میان جنگل ها عبور کنید که باید از خودروهای کمک دار استفاده کنید که به نوعی آفرود در جنگل را هم تجربه خواهید کرد.

اطراف دریاچه و جنگل می تواند مکان مناسبی برای برپایی یک پیک نیک درست و حسابی باشد اگر قصد دارید زمان بیشتری را در این مکان زیبا بگذرانید حتما خوراکی ها و وسایل لازم را به همراه خود بیاورید.

گشت و گذار در گوشه گوشه این طبیعت می تواند هر آن به شما امکان کشف تازه ای بدهد و شما را غرق در هیجان کند. زیبایی این دریاچه بی نظیر است اما هنوز هیچ گونه امکاناتی در اطراف آن وجود ندارد. البته این موضوع اصلا هم بد نیست چرا که نبود امکانات باعث شده است که این طبیعت تماشایی همچنان بکر باقی بماند.

برای ماندن در این منطقه دو راه پیش رو دارید؛ اگر روحیه طبیعت گردی و ماجراجویی دارید بهتر است کمپی را برپا کنید و از شب مانی در این منطقه لذت ببرید البته پیش از آن حتما در مورد وجود حیوانات وحشی از محیط بان منطقه سوال کنید. اگر از آن دسته گردشگرانی هستید که دوست دارید شب را در یک مکان راحت مانند خانه خود سپری کنید می توانید در نوشهر و یا دیگر شهرهای اطراف در خانه های محلی، هتل ها و مهمانسراها اسکان کنید.

برای دسترسی به این دریاچه در کیلومتر ۱۲ مسیر نور به نوشهر

پس از جاده ونوش، باید وارد جاده فرعی روستای چلندر و صلاح الدین

کلای سفلی شد و بعد از عبور از روستا به محیط بانی خواهید رسید.

بعد از انجام اقدامات اداری لازم در محیط بانی جاده شمالی را به طول

۱۰ کیلومتر ادامه دهید. پس از مشاهده تابلوی دشت و بند ممرز وارد

جاده فرعی شوید. این جاده فرعی شما را به دریاچه بند ممرز خواهد

رساند. البته به یاد داشته باشید که جاده فرعی تنها با خودروهای

کمک دار قابل عبور است و امکان مواجهه با حیوانات وحشی نیز در آن وجود دارد.

اگر قصد سفر به این دریاچه را دارید بهار و تابستان را

به شما پیشنهاد می کنیم چرا که در این فصل ها طبیعت

بسیار زیبا جلوه می کند. در فصل پاییز مسیر دسترسی کمی

دشوار است و جاده برفی و گل آلود زمستان هم

یکی از موانع دسترسی شما به دریاچه در این فصل سرد خواهد بود.

 

 


گردآوری شده توسط: راضیه احمدی | ۱۷ مهر ۹۷ | اراول

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه