دیلمان ییلاقی در ارتفاعات گیلان دیلمان مرتفع ترین ییلاق شرق گیلان است که محلی مناسب… دوشنبه ۳۰ مهر ۹۷

دیلمان ییلاقی در ارتفاعات گیلان

دیلمان مرتفع ترین ییلاق شرق گیلان است که محلی مناسب برای طبیعت گردان و علاقمندان به مکان های تاریخی به شمار می رود. این منطقه جلگه‌ای آب و هوای بسیار خوبی دارد و همین موضوع باعث شده که در بین گردشگران محبوب باشد. دیلمان علاوه بر مناظر زیبا و طبیعت بکر، دارای جاذبه‌های گردشگری بسیاری است که گردشگران زیادی را به سمت خود می کشاند. این منطقه ییلاقی در سیاهکل گیلان و در ارتفاع ۲۲۰۰ تا ۲۵۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته و از دو بخش پیرکوه و دیلمان تشکیل شده است.

گردشگران این مکان زیبا را به خاطر هوای مطبوع کوهستانی و مناظر طبیعی انتخاب می کنند اما جاذبه های تاریخی آن هم حرف های زیادی برای گفتن دارد. در نزدیکی این ییلاق، روستاهای بسیاری وجود دارد که می توانید با کمی پیاده روی و یا با ماشین از طبیعت و جاذبه های تاریخی آن ها بازدید کنید. همراه با اراول از زیبایی­ های دیلمان لذت ببرید.

آبشار لونک

آبشار لونک در ۲۲ کیلومتری جنوب سیاهکل در سمت راست جاده بین درختان جنگلی قرار گرفته است. مسیر پلکانی که بالای این آبشار قرار گرفته ما را به داخل جنگل راهنمایی می کند. داخل این جنگل امکاناتی همچون منقل های بتونی برای کباب، سرویس بهداشتی و آب لوله کشی و ایستگاه هنرهای دستی برای گردشگران فراهم است تا بتوانند ساعاتی را در این مکان زیبا سپری کنند.

دشت سوسن چلچراغ

در جنوب دیلمان روستایی به نام داماش واقع شده است که دشت های آن در خردادماه پر از سوسن چلچراغ می شود. برای دیدن این گل ها باید از دیلمان از جاده ای نیمه آسفالته حدود یک ساعت به سمت جنوب حرکت کنید و از روستاهای آسیابر، اسطلخ کوه، ناش گذر کرده و در روستای داماش توقف کرد.

کوه درفک یا بام گیلان

قله ی درفک در ارتفاع ۲۷۳۳ متری البرز غربی، در غرب دیلمان واقع شده است. این کوه دوغار جالب دارد که یکی دارای قندیل هایی یخی و دیگری دارای سنگ هایی به شکل انسان و حیوانات است و مناظری منحصر به فرد را به وجود آورده است. درفک مکانی بسیار مناسب برای کوهنوردی و غارنوردی است.

منطقه تفریحی گردشگری آغوزی

آغوزی در ۱۵ کیلومتری جاده سیاهکل به دیلمان وقع شده است و با مناظری بکر و چشم انداز کوه درفک یکی از زیباترین بخش های گردشگری دیلمان است. این منطقه دارای زمین های هموار و وسعت دید فوق العاده ای است اما هیچ گونه امکانات رفاهی ندارد.

جنگل لاریخانی

جنگل لاریخانی در ۸ کیلومتری روستای دیلمان واقع شده است و یکی از قسمت های پرطرفدار در سفر به دیلمان است. در انتهای این جنگل چشمه ای با آب خنک و گوارا وجود دارد و در کنار آن دشت زیبایی را خواهید دید که می توانید چادر شب مانی خود را در آنجا برپا کنید.

منطقه شکار ممنوع

منطقه شکار ممنوع دیلمان و درفک در ۱۰ کیلومتری جنوب شهرستان سیاهکل قرار دارد. این منطقه جنگلی، مرتعی و کوهستانی می باشد و بازدید از آن برای گردشگران مانعی ندارد.

روستای شاه شهیدان

روستای شاه شهیدان در منتهی الیه جاده سیاهکل به دیلمان واقع شده و دارای دو زیارتگاه است. این روستا به خاطر قرار گرفتن در ارتفاعات زیاد دارای طبیعتی فوق العاده است. یکی از تفریحات جذاب و هیجانی در این روستا، تجربه لذت بخش موتورکراس برای علاقه مندان به این رشته ورزشی است.

حمام دیلمان

حمام دیلمان یا حمام میربلوک یکی از آثار تاربخی دیلمان محسوب می شود. این حمام چهار صحن در چهار جهت اصلی دارد که به یک صحن مرکزی راه پیدا می کنند و چهار اتاق برای گرمخانه، سردخانه و سربینه ساخته شده است. این حمام تاریخی در ابتدای بافت شهری دیلمان قرار گرفته است.

قلعه و برج گرماور

این قلعه بر فراز کوهی بلند در ضلع غربی روستای گرماور ( بخشی از روستای دیلمان) قرار گرفته که احتمالا دوران پیش از اسلام در این منطقه ساخته شده است. از این قلعه تنها برج دیدبانی آن پابرجا مانده است و یکی از جالبترین نقاط تاریخی این منطقه است.

کاروانسرای تی تی

کاروانسرای تی تی خانم مربوط به دوره کیاییان در زمان صفوی است که به منظور توقف کاروانیان از آن استفاد می شد این کاروانسرا را با مصالح قلوه سنگ و ملات ساروج ساخته و برفراز آن گنبدهایی آجری بنا نهاده اند.

منطقه قلعه کوتی

در زبان دیلمی کوتی به معنای تپه است و چون بسیاری

از روستاهای این منطقه روی تپه‌ها و به شکل قلعه ساخته شده‌اند،

به این منطقه، منطقه قلعه کوتی گفته می‌شود. برخی از این قلعه ها

که هنوز آثاری از آن ها باقی مانده عبارتند از کافرکول در نزدیکی

روستای سیاسر، قلعه کوتی میکال در نزدیکی روستای میکال و کافر قلعه در روستای عین شیخ دیلمان.

فصل سفر و اقامت

اگر قصد سفر به این منطقه را دارید، بهترین زمان برای سفر

به این ییلاق از اواسط اردیبهشت ماه تا انتهای تابستان است.

اما فصل پاییز برای طبیعت گردان حرفه ای هم بسیار جذاب است.

برای اینکه بتوانید از همه جاذبه های طبیعی و تاریخی این منطقه

را ببینید به دو یا سه روز زمان نیاز دارید. همچنین برای اسکان

در این منطقه می توانید از خانه های محلی روستاییان استفاده

کنید یا کمپینگ در طبیعت زیبا و فوق العاده دیلمان را تجربه کنید.

مسیر دسترسی

برای سفر به منطقه دیلمان از شهر رشت باید مسیری

۴۲ کیلومتری را به سمت لاهیجان بروید. در لاهیجان وارد

جاده جنوبی یا همان جاده ۱۵ کیلومتری سیاهکل شوید که

جنگل‌های انبوه و زیبایی دارد. با رسیدن به سیاهکل باید مسیری

۴۵ کیلومتری را پشت سر بگذارید تا به ییلاق زیبای دیلمان برسید.

 


گردآوری: راضیه احمدی | ۹ مهر ۹۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه