سفر به استانبول :  چیزهایی که به ما انگیزه می دهد تا از این شهر… پنجشنبه ۱۰ اسفند ۹۶

سفر به استانبول :  چیزهایی که به ما انگیزه می دهد تا از این شهر بازدید کنیم!

سفر به استانبول به دلیل موقعیت استراتژیک ویژه آن  از همان گذشته های دور مورد توجه بازرگانان بسیاری بوده است. البته این ویژگی استراتژیک منحصر بفرد در طول قرن ها منجر به توجه مهاجمین بسیار زیادی نیز به این شهر شده است. یونانی ها، رومی ها و اهالی ونیز، قبل از اینکه عثمانی ها در این شهر سکونت کنند و اختیار آن را به دست بگیرند، در استانبول سکونت داشته اند که البته آثار سکونت آن ها در این شهر  هنوز هم با گذشت زمان مشهود است.

این حقیقت که استانبول در دو قاره قرار دارد، فقط یک نقشه جغرافیایی از این شهر با شکوه نیست، در حقیقت بخشی از جاده ابریشمِ افسانه ای که آسیا را با اروپا پیوند می داده، از این شهر عبور می کند و به همین دلیل بسیاری از بازرگانانی که از این شهر عبور می کنند، آنقدر اینجا را دوست داشتند که تصمیم به اقامت دائمی گرفتند. این امر موجب تنوع فرهنگی غنی در استانبول شده که امروز نیز با گذشت زمان هنوز این تنوع فرهنگی به قوت خود باقی است.

 

چه چیزی در استانبول منتظر ما است؟

سفر به استانبول

هنر و معماری غنی:

ارتش های فاتح این شهر از همان دوران باستان تمایل به غارت آن داشته اند. نه آنکه با گنجینه های هنری بجنگند، اما همه چیز با ورود بیزانس ها به شهر تغییر کرد، کلیساها و کاخ ها را با هنر موزاییک و نقاشی های زیبا تزئین کردند. پس از حکومت بیزانس ها جانشینان آنها، عثمانی ها، برای تقویت پایگاه خود به سرعت شروع به ساخت مساجد امپریالیستی با شکوه و با تزئینات ارزشمند کرده و معماری غنی و توانمندی را در این شهر پیاده سازی کردند. در سال های اخیر نیز با ساخت گالری های هنری، موزه ها، هتل های مجلل و مراکز تجاری لوکس، جلوه ای دیگر بر معماری این شهر افزوده شد.

 

استانبول

میراث آشپزی:

باید گفت که غذاهای ترکی بخشی از میراث فرهنگی این کشور محسوب می شود. رستوران های استانبول بهترین جایی است که می توان با فرهنگ ترکیه آشنا شد. در این شهر هم می توان غذاهای احساس برانگیز و چشم نواز آسیایی را تجربه کرد و هم غذاهای کلاسیک ایتالیایی را. البته بیشتر گردشگران، کباب، را همراه با چاشنی ها و مزه های ترکی ترجیح می دهند. ماهی کبابی هم در استانبول طرفداران بسیار زیادی دارد.

 

استانبول

سبک زندگی:

یکی از فاکتورهایی که بیانگر تاریخ کهن شهرهای باستانی است، مردم و سبک زندگی آن ها است. در میان تمام جاذبه های ارزشمند گردشگری در استانبول، روح زندگی بومی است که هنوز در این شهر باقی مانده. این جامعه پر جنب و جوش و گسترده پر است از چایخانه ها و کافه ها و کبابی هایی که بهترین جا برای نشست های دوستانه و خانوادگی در این شهر است.

 

و اما راهنمای سفر به استانبول:

سفر به استانبول

چه زمانی به استانبول سفر کنیم؟

تابستان به طور معمول زمان مسافرت به ترکیه است. هر چند که کنار آمدن با آب و هوای گرم و شرجی تابستان هم کمی دشوار به نظر می رسد. بهار و پاییز به خاطر خنک تر بودن هوا، زمان مناسب تری برای سفر به استانبول است، ضمن این که در این فصول تعداد  گردشگران کاهش یافته و در سایت های توریستی زمان کمتری را برای تهیه بلیط ورودیه به انتظار می مانید.

اگر با سرما مشکلی ندارید، بهترین زمان برای سفر به استانبول، زمستان است؛  هزینه اقامت در هتل ها به شکل ملموسی کاهش پیدا می کند و حال و هوای مه گرفته شهر، سفر شما را رمانتیک تر  جلوه می دهد؛ در هر گوشه ای از شهر چای  قهوه خانه ای پیدا می شود که از سرما به آن پناه ببرید و با نوشیدن یک استکان چای قند پهلو، نفسی تازه کنید.

 

برای جا به جایی و حمل و نقل چکار کنیم؟

برای جابه جایی در استانبول می توانید  بلیط کارت  مخصوص عبور و مرور در این شهر (Istanbulkart) را از باجه های آن در سراسر شهر تهیه کنید و برای جا به جایی در قسمت های مختلف شهر از مترو و اتوبوس استفاده کنید. در مورد استفاده از تاکسی ها بهتر است کمی احتیاط کنید. شاید مبلغی که به عنوان کرایه از شما دریافت می کنند، بیشتر از مبلغ واقعی باشد.

 

وضعیت آب و هوایی در استانبول چگونه است؟

جولای گرمترین ماه سال با دمای متوسط ۷۴ درجه فارنهایت است؛ فوریه با دمای متوسط ۴۲ درجه فارنهایت سرد ترین ماه سال در این شهر  و ماه ژانویه هم ماه بارندگی های شدید در این شهر است.

 

چه چیزهایی را قبل از سفر به استانبول  باید بدانیم؟

حواستان به فرش فروشی های بافت قدیمی شهر (Old City) و بازار بزرگ (Grand Bazaar) باشد. آنها با تعارف زدن شما را به مغازه و حجره خود دعوت می کنند و حتی ممکن است با یک فنجان چای از شما پذیرایی کنند. معمولا برای این کار از شما می خواهند که “فقط یک نگاهی بیاندازید”، اما در واقع قصدشان فروختن کالا به شما است. یادتان باشد اگر قصد خرید ندارید، ملزم به این کار نیستید. حتی اگر با  فنجانی چای از شما پذیرایی کرده باشند.

همیشه مقداری پول خورد همراهتان باشد، به خصوص اگر قصد  دارید از تاکسی استفاده کنید. معمولا در استانبول رانندگان تاکسی پول خورد  همراه ندارند و در نتیجه ممکن ایت باقیمانده پول شما را بر نگردانند.

مردم بومی استانبول هم درست مثل  ایرانی ها بسیار

مهمان نواز هستند؛ اگر شما را به یک فنجان چای دعوت کردند،

تعجب نکنید. این کار هم ریشه در همان مهمان نوازی شرقی ها دارد.

بهتر است قبل از سفر چند کلمه و اصطلاح ترکی هم یاد بگیرید.

مثل “مرحبا” یعمی سلام، “کولای گلسین”

یعنی سخت نگیر، و “تیشیکور ایدیریم” یعنی متشکرم.

به وقتش  متوجه  اهمیت این عبارت های کاربردی می شوید.

 

مردم استانبول به چه زبانی صحبت می کنند؟

به جز مکان های پر  تردد از حضور گردشگران مثل سلطان

احمد، موزه ها، فروشگاه ها و کافه ها

که اغلب افرادی را در حال تکلم به زبان انگلیسی پیدا می کنید،

مردم استانبول عموما  به زبان ترکی صحبت می کنند.

 

چه ارزی به همراه ببریم؟

لیره ترکیه (TL)

راهنمای سفر به استانبول

 

گردآوری و ترجمه از: زهره خسروی | ۱۰ اسفند ماه ۹۶

منابع استفاده شده در این مقاله:

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه