پیش نیازهای رشد اقتصادی از طریق گردشگری طبق آمارهای جهانی در سال ۱۹۵۰ میلادی تعداد… چهارشنبه ۱۸ مهر ۹۷

پیش نیازهای رشد اقتصادی از طریق گردشگری

طبق آمارهای جهانی در سال ۱۹۵۰ میلادی تعداد گردشگرانی که به کشورهای خارجی سفر کرده اند ۲۵ میلیون نفر بوده و پس از گذشت ۶۸ سال به ۱/۴ میلیارد نفر رسیده و پیرو آن درآمد حاصل از صنعت گردشگری نیز با رشد چشمگیری مواجه شده است. برای رسیدن به رشد اقتصادی پایدار کشورها می توانند از طریق توسعه ظرفیت های خود در ابعادی قابل توجه بر تولید ناخالص داخلی خود بیفزایند.

امروزه صنعت سفر و گردشگری نقش مهمی در اقتصاد جهانی بازی می کند. طبق گزارش سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) سازو کار درآمدزایی و توزیع ثروتی که در این ثروت نهفته است موجب می شود که از طریق توسعه گردشگری به رشد اقتصادی پایدار دست یافت. اخیرا نیز سازمان جهانی گردشگری در گزارشی با عنوان “گردشگری برای توسعه” بر این موضوع تمرکز ویژه‌ای کرده و از اهمیت گردشگری و ظرفیت‌های موجود در آن برای توسعه اقتصادی سخن به‌میان آورده است.

رشد اقتصادی پایدار یکی از مهم ترین اهدافی است که سازمان ملل متحد و سازمان جهانی گردشگری بارها بر آن تاکید کرده‌اند.  حوزه گردشگری یکی از جدی‌ترین بسترهایی است که از طریق آن می‌توان به آن دست یافت. طبق گزارشی از UNWTO برای آنکه گردشگری بتواند زمینه‌ساز رشد اقتصادی پایدار شود، باید مقدمات و زمینه‌هایی برای توسعه آن در کشورهای جهان مهیا شود. به اعتقاد این سازمان در زمینه گردشگری علاوه بر جذاب بودن مقاصد سفر و بهره‌مندی از جاذبه های طبیعی،  فرهنگی و تاریخی، عواملی که زمینه‌ساز رشد اقتصادی پایدار از طریق گردشگری می‌شوند عبارتند از:

  • شبکه‌ای از زنجیره‌های تامین پویا
  • محیط کسب‌وکار مطلوب
  • تعاملات گسترده
  • توجه به فناوری و نوآوری
  • سامانه‌های دقیق آمارگیری و اندازه‌گیری شاخص‌های گردشگری
  • جلب مشارکت جمعی در جامعه

بخش عمده‌ای از کسب‌وکارهای فعال در صنعت گردشگری، با گردشگران و مردم عادی سروکار دارند و از طریق آنان درآمدزایی می‌کنند؛ به‌همین دلیل توسعه و رشد این کسب‌وکارها در گرو رضایت این مراجعان است که نتیجه آن، بهبود فضای کسب‌وکار است. همچنین این صنعت با جلب مشارکت افراد در جوامع محلی و اشتغال‌زایی برای آنان، موجب توزیع یکدست و عادلانه‌تر ثروت در سطح جامعه می‌شود و به پایداری این جوامع محلی کمک قابل توجهی می‌کند.

علاوه بر این گردشگری با به‌کارگیری تکنولوژی‌های نوین برای گسترش ارتباطات زمینه ‌ساز نوآوری‌ها و توسعه زیرساخت‌ها نیز می‌شود که این موارد نقشی کلیدی برای تحقق رشد اقتصادی پایدار دارد. سازمان جهانی گردشگری پیش‌بینی می‌کند تا سال ۲۰۳۰ تعداد گردشگران در جهان از رقم کنونی ۴/ ۱میلیارد نفر به ۸/ ۱میلیارد نفر افزایش پیدا کند و در تحلیل بازارها و مقاصد جزئی‌تر نیز آینده امیدوارکننده‌ای برای گردشگری خاورمیانه برآورد می‌کند. تحلیل الگوی رشد صنعت گردشگری کشورها در این گزارش درخصوص رشد جهانی گردشگری نشان می دهد که سرعت رشد این حوزه در کشورهای در حال توسعه است که به‌طور میانگین نرخ رشد آنها در گردشگری ۲ برابر نرخ متوسط رشد گردشگری در کشور‌های توسعه‌ یافته است. با توجه به این روند روزافزون، کشورها می‌توانند سهم گردشگری در تولید ناخالص داخلی خود و رشد اقتصادی حاصل از آن را افزایش دهند.

این مساله برای ایران نیز که به‌صورت قابل ملاحظه‌ای به

صادرات نفتی تکیه دارد قابل توجه است؛ جایی که

تحریم‌ها ممکن است به ‌ناگهان حجم صادرات و ارزآوری کشور

را تحت‌ الشعاع قرار دهد، تمرکز بر حوزه‌های

مطمئنی همچون گردشگری که از بین حوزه‌های اقتصادی،

به نسبت کمترین ترکش را از تحریم‌ها دریافت می‌کند، ضروری به‌نظر می‌رسد.

 


راضیه احمدی | ۱۷ مهر ۹۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه