تهدید جدی آلودگی در رودخانه گنگ: هر ۶ سال یک بار میلیون ها هندو به… چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷

تهدید جدی آلودگی در رودخانه گنگ:

هر ۶ سال یک بار میلیون ها هندو به سوی رودخانه گنگ (Ganges River) می شتابند تا در آیین مقدس غسل در این رود شرکت کنند. با وجود هشدارهای زیادی که سازمان های مختلف، دولت و فعالان بهداشت جهانی درباره آلوده شدن این رود و بهداشتی نبودن این حرکت سر می دهند باز هم مردم  برای این مراسم لحظه شماری می کنند. در سال های اخیر نزدیک به صد میلیون نفر در این مراسم شرکت کردند و تنشان را به آب گنگ سپردند تا از آلودگی های باطنی پاک شود. مردان برهنه می شوند و زنان کودکانشان را به آب می سپارند. خیل جمعیت و تصاویری که در این ایام اتفاق می افتد هم باشکوه و حیرت انگیز است هم تا حدودی مشمئز کننده و تعجب آور. با اراول همراه باشید و در خصوص مراسم «کومبه میلا» بیشتر بدانید.

رودخانه گنگ

رودخانه گنگ، در شمال هند در نزدیکی شهر الله‌ آباد، بزرگ ‌ترین رود شبه ‌قاره هند است و از دل کوه ‌های هیمالیا سرچشمه ‌می ‌گیرد. طول این رود حدود ۲۵۰۰ کیلومتر است. در مراسم «کومبه میلا» میلیون ‌ها هندو از سراسر جهان به سمت این رود می آیند تا در یکی از بزرگ ‌ترین گردهمایی های مذهبی جهان شرکت کنند. از گذشته بسیاری از رودها نزد مردم مقدس بوده اند ولی این باورها در بین بسیاری از مردم جهان کم رنگ شده است. هندوها اما، هنوز بر باورهایشان پایبندند.

رودخانه گنگ

در  مراسم غسل در گنگ زائران در نقطه ‌ای خاص از رودخانه گنگ که در آنجا با رود یامونا تلاقی می ‌کند گرد هم می آیند.

غسل در رودخانه گنگ دقیقا ۵۵ روز طول می‌ کشد. هندوها بر این باورند که غسل در این نقطه، در زمانی مشخص یعنی وقتی که کواکب در ترکیب و آرایشی خاص قرار می ‌گیرند، جسم و روح را پاک می ‌سازد. سالکان مذهبی در این مراسم پیش می افتند و سایر مردم که زائر محسوب می شوند به دنبال آن ها وارد گنگ می شوند.

رودخانه گنگ

برای این مردم فرقی نمی کند که هوا سرد باشد یا گرم؛ اهمیتی ندارد که آلودگی این آب تنی جمعی دامنشان را بگیرد، آن ها اعتقاد دارند و پای باورشان ایستاده اند.

رودخانه گنگ

مقامات دولتی نیز با تدابیری مثل برپایی چادر، تجهیز نیروهای پلیس و اموری از این دست این حرکت آیینی را همراهی می کنند. هندوها در این مراسم برای الهه گامپیل مونی، الهه ای که رودخانه گنگ را به زمین آورده دعا می کنند. آن ها معتقدند این آیین گناهانشان را می شوید و با خود می برد.

آلودگی هر چه بیشتر:

رودخانه گنگ تأمین کننده آب شرب بیش از ۴۰۰ میلیون نفر از ساکنان شهرهای هند است ولی روند آلودگی آن وضعیت بهداشتی آب شرب را با مشکل مواجه کرده است.

با توجه به بروز مشکلات زیست محیطی شدید در حاشیه این رودخانه، نخست وزیر هند سال ۲۰۱۵ بودجه ای ۳ میلیارد دلاری برای پاکسازی رودخانه در نظر گرفت. اما به گزارش رویترز این رودخانه همچنان وضعیت اسفباری دارد و کمتر از یک چهارم این بودجه برای پاکسازی رودخانه هزینه شده است.

رودخانه گنگ

فاضلاب شهری، پساب و مواد شیمیایی کارخانه ها مستقیما به داخل رودخانه می ریزد.

ضمن اینکه این رودخانه برای حمام کردن،

شستن ظروف و لباس و همین آیین غسل جمعی

نیز مورد توجه است.

بنابراین حدس زدن

این که چرا این رودخانه آلوده است کار دشورای نیست.

دولت شبه قاره با شروع سال ۲۰۱۸ آغاز

برنامه ارتقاء کیفیت آب رودخانه گنگ

را اعلام کرد اما تاکنون هیچ اتفاق خاصی

در این زمینه نیفتاده است.

تا وقتی که فاضلاب شهری

و پساب کارخانه ها به این رود

بریزد، مردم در آن حمام کنند

و ظرف ها و لباس ها و حتی مرده هایشان را در آن بشویند

سلامت میلیون ها هندی که در اطراف رودخانه ساکن اند

در معرض تهدید جدی است.

عفیفه خدنگی – ۱۳ آذر ۹۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 دیدگاه

  1. برن آشغالای توی اون رود رو جمع کنن از هزار بار غسل کردن براشون بهتره. طرف تو آشغالا غرق شده داره غسل می کنه.

    • موبایل: ۰۹۱۶۸۸۰۶۰۴۸