۱۴ مهر؛ روز پایتخت ایران- تهران تهران پایتخت  و مهمترین مرکز سیاسی، اقتصادی و اجتماعی… شنبه ۱۴ مهر ۹۷

۱۴ مهر؛ روز پایتخت ایران- تهران

تهران پایتخت  و مهمترین مرکز سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور ما است. این شهر اگرچه اکنون غبار و دود و آسمان خراش و تراکم جمعیت ظاهرش را خسته نشان می دهد اما در حقیقت یکی از بهترین مقاصد گردشگری در ایران است چه برای گردشگران خارجی و چه برای گردشگران داخلی.

روز تهران

تهران شهر موزه ها است، این شهر ده ها موزه متنوع با موضوعات مختلف دارد که هر کدام گنجینه ای ارزشمند  در نوع خود به شمار می رود. اگر اهل موزه گردی باشید و علاقمند به تاریخ سیاسی، فرهنگی و تمدن پارسی هر یک از این موزه ها می تواند ساعتها شما را سرگرم کند. ده ها عمارت و خانه تاریخی، کاخ موزه ها، مراکز تفریحی، ارتفاعات نزدیک به شهر، محلات قدیمی، سینما، تئاتر، مراکز خرید، هتل ها و رستوران ها و یادبودهایی که تاریخ پرماجرای ایران را نشان می دهد. تهران یکی از بی نظیرترین پایتختهای دنیا است.

روز تهران

این شهر از زمان آقا محمد خان قاجار به عنوان پایتخت ایران انتخاب شده و تحولات بسیاری را پشت سر گذاشته و شاهد حوادث تاریخی بسیار مهمی بوده است.  اکنون روز ۱۴ مهر به عنوان روز تهران گرامی داشته می شود و به مناسبت این روز تورهای تهران گردی در مناطق مختلف شهر برگزار می گردد. بد نیست به بهانه روز تهران پایتخت کشورمان را بهتر بشناسیم.

روز تهران

شهر تهران پایتخت ایران است و پرجمعیت ترین شهر کشور و پرجمعیت ترین شهر در غرب آسیا است. این شهر در کوهپایه های البرز واقع شده و تا دشتها امتداد یافته، اقلیم نیمه خشکی دارد و گروه های قومی و نژادی مختلفی در این شهر زندگی می کنند اما غالبا ایرانی هستند و فارسی زبان و تهران بزرگترین شهر فارسی زبان در دنیا است. جمعیت خارجی در این شهر اندک است و بیشتر آن را افغانها، پاکستانی ها و عراقی ها تشکیل می دهند. مذهب غالب در این شهر  مسلمان و  شیعه است اما اقلیت های زرتشتی، مسیحی، یهودی و بهائی نیز در آن ساکنند.

روز تهران

ساختار این شهر از زمانی شکل گرفت که در آغاز قرن هفتم هجری شهر ری ویران شد و مردم از ری به تهران مهاجرت کردند و هر آنچه از علم، تجارت و هنر می دانستند را به مقصد جدیدشان انتقال دادند و تهران را به وجود آوردند. به طوری که در دوران صفویه رونقی گرفت و نامی بر سر زبان ها درآورد. اما اوج شکوفایی این شهر از زمانی بود که آقامحمدخان قاجار آن را به عنوان پایتخت خود انتخاب کرد و از همان زمان تحولات بزرگی در این شهر رخ داد.

روز تهران

دوران پهلوی زمانی بود که تهران از یک شهر سنتی که حالا پایتخت ایران شده بود به یکی از پایتخت های مدرن دنیا تبدیل شد، امور سیاسی و کشوری همه در تهران تمرکز یافت و تجارت خانه ها راه افتاد و شمار کارکنان دولتی در این شهر افزایش یافت. یعنی تهران دیگر نه تنها مرکز سیاسی و اقتصادی کشور بود بلکه حالا همه امور اداری نیز در این شهر تمرکز یافته بود.

روز تهران

جنگ ایران و عراق موجب شده که برای حدود یک دهه تقریبا هیچ توسعه ای در این شهر صورت نگیرد اما پس از جنگ تهران به کانون توسعه ایران و البته مرکز مهاجرت ایرانی های تبدیل شد و از همه جای ایران مردم برای کار، رفاه، زندگی بهتر و تحصیل رو به سوی تهران آوردند.

روز تهران

تهران یکی از مهمترین مراکز گردشگری کشور نیز به شمار می رود.

گردشگران خارجی که در بدو ورودشان به کشور ابتدا از تهران

بازدید می کنند و گردشگران داخلی نیز که به بهانه های مختلف

اداری، پزشکی، تجارت و تحصیل راهی تهران می شوند.

اما واقعیت این است که تهران به لحاظ جاذبه های گردشگری

یک مقصد بسیار غنی است: موزه ها و کاخ موزه ها، برج آزادی،

برج میلاد، کوچه و محله های قدیمی، درکه و دربند

و ارتفاعات اطراف تهران، تفرجگاه های مختلف و

خیابان های پر هیاهو و زنده، بازار بزرگ و پارک های شهری.

روز تهران

درباره وجه تسمیه این شهر نظریات مختلفی وجود دارد اما برخی می گویند “ران” پسوندی است به معنای دامنه و شمیران و تهران یعنی بالادست و پایین دست. با این حال نام این شهر در نوشته های تاریخی به سال ۴۵۰ هجری باز می گردد که گویا منطقه خوش آب و هوایی بوده و باغ های بسیاری داشته و باستان شناسان سابقه زندگی در این شهر را دوران نوسنگی نسبت می دهند.

روز تهران

آب و هوای این شهر نیمه خشک است و تراکم جمعیت

در قسمت های مرکزی باعث شده هوای شهر گرمتر

از حدمعمول نیز به نظر برسد، اما در قسمت شمالی

که در ارتفاعات قرار دارد، آب و هوای نسبتا خنکی دارد.

این شهر در معرض رخدادهای طبیعی بسیاری نیز قرار دارد

و قرار داشتن آن روی گسل های متعدد احتمال وقوع زمین لرزه در این شهر را تایید می کند.

روز تهران

حمل و نقل عمومی در این شهر علی رغم شلوغی

و تراکم جمعیت، دشوار نیست: مترو، اتوبوس و بی آرتی

و تاکسی های شهری در همه جای شهر دیده می شود.

توصیه می شود برای تردد بیشتر از مترو و بی آر تی استفاده کنید

که هم هزینه کمتری بپردازید و هم اینکه با وجود نقشه ها

و تابلوهای راهنما به همه جای شهر می توانید دسترسی پیدا کنید.

روز تهران

تئاتر و سینما، کنسرت و پارک های شهری، موزه ها

و کاخ موزه ها و باغ موزه ها، مراکز خرید و ده ها

برنامه متنوع در سفر به تهران را می توانید برای خود برنامه ریزی کنید.

با وجود خستگی ها، تهران هنوز شهری زیبا و دوست داشتنی است.

 


زهره خسروی – ۱۴ مهر ۹۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه