سفر به روستای میمند: در شمال شرقی شهرستان شهر بابک در استان کرمان، روستایی صخره… چهارشنبه ۳۰ آبان ۹۷

سفر به روستای میمند:

در شمال شرقی شهرستان شهر بابک در استان کرمان، روستایی صخره ای به نام مَیمَند در دل کوه پنهان شده است. از دور که نگاه می کنی مثل لانه مورچه هاست که بر قطعه ای از زمین درست شده باشد؛ سوراخ هایی کوچک در دل زمین. اینجا، خانه ها خشتی و آجری نیست، بلکه حفره هایی است که در  دلِ کوه کنده اند. کوه هایی که بلند نیستند بلکه صخره هایی کم ارتفاع هستند. تخت ها و تاقچه های اتاق ها در دل همان صخره ها کنده شده اند. مسجد صخره ای، حمام و مدرسه صخره ای و دژی که همه عناصر آن از سنگ است. همه بخش های این روستا بسیار دیدنی و حیرت انگیز است. امکان ندارد به آنجا بروی و دوست نداشته باشی یک روز یا یک شب را آنجا بمانی. پناهگاه این مردم به طرز اعجاب انگیزی آرامش بخش است. گویی ساخته شده تا تو را با طبیعت آشتی دهد. در ادامه معرفی روستای میمند را در مجله اراول مطالعه کنید.

روستای میمند

روستای میمند کرمان از باستانی ‌ترین سكونتگاه‌ های باقی مانده از بشر است كه از ۱۲ هزار سال پیش تاكنون هنوز  پا برجاست و زندگی نیز در آن جریان دارد. نقوشی ده هزار ساله که انسان هایی در روزگاران دور در دل سنگ کنده اند، در کنار مجموعه‌ای از آثار بسیار قدیمی همچون خانه‌ های قلعه و برج ‌های مختلف، معبد و… خبر از تمدنی خاص در گذشته می دهد. ساختار ظاهری میمند را معمولا با کندوان مقایسه می کنند، تنها تفاوت در کم ارتفاع بودن اینجا نسبت به کندوان است وگرنه هر دو جزو روستاهای صخره ای به شمار می روند.

روستای میمند

قدمت روستای میمند:

این روستا، منطقه ای باستانی است و می تواند یادآور روزگاری باشد که انسان ها خدایان خود را در بالای کوه ها جستجو می کردند. اگر تاریخ را ورق بزنید خواهید دید که در آیین مهرپرستی مردم کوه ها را مقدس می شمردند.

روستای میمند

برخی باستان ‌شناسان معتقدند نقوش و سنگ ‌نگاره‌ های موجود در این منطقه به ۱۲ هزار  سال پیش برمی گردد. شواهدی که از این سنگ نگاره ها نیز مهم ترند سفال‌ هایی هستند كه از دژ روستا به دست آمده است. معاونت پژوهشی سازمان میراث فرهنگی این سفال ها را به دو تا سه هزار سال پیش نسبت داده است. مطالعات انجام شده بر سفال ‌های کشف شده در این منطقه نشان می ‌دهد که در دوره‌ های مختلف اشکانی، ساسانی و اسلامی در آنجا زندگی برقرار بوده است.

روستای میمند

نظریه ای نیز وجود دارد که مجموعه میمند در سده های ۸ و ۹ پیش از میلاد توسط اقوام آریایی ساخته شده است. پس بای ک حساب سرانگشتی می توان فهمید که این روستا بین دو تا سه هزار سال تاریخ دارد. البته هنوز تحقیقات ادامه دارد و امکان دارد نظرهایی دیگری نیز راجع به زمان ساخت میمند مطرح شود.

روستای میمند

ساختار بناهای روستای میمند:

میمند اتاق ‌هایی دارد که از نظر هندسی منظم نیستند بلکه با هم متفاوتند. بعضی اتاق ها معمولی اند و به اندازه ۳×۴ به بلندی ۹۰/۱ تا ۱۰/۲ متر هستند ولی بزرگترین اتاق های آن ها از ۹۰ متر مربع تجاوز نمی ‌کند. روستا روی هم رفته دارای ۴۰۶ کیچه(کوچه و راه تنگ) و ۲۵۶۰ اتاق است. بناهای روستا هر کدام زیبایی خاص خودشان را دارند و با اینکه اقامتگاهی بسیار ساده و ابتدایی به نظر می رسد ولی در ساخت آن دقت زیادی شده است. مثلا نور حمام به کمک یک سنگ مرمر تامین می شود.

روستای میمند

مسجد روستا حدود ۱۲۰ متر مربع وسعت دارد و به شکل مدور و نامنظم طراحی شده است. محراب مسجد نیز از سنگ ساخته شده و یک متر ارتفاع دارد. در گوشه ای دیگر صخره ها را تراشیده اند و طبقه هایی برای کفش های نمازگزاران درست کرده اند. این ابنیه از بخش هایی است که در دوره اسلامی ساخته شده است.

روستای میمند

این روستا به دلیل موقعیت صخره ای اش در طول قرن ها پابرجا مانده و از نظر دفاعی بسیار مستحکم بوده است. تنها در چند دهه اخیر تغییرات زیادی به خود دیده است.

روستای میمند

در هر یک از اتاق ‌ها، تاقچه ‌هایی در اندازه‌ های گوناگون برای جای

رختخواب، ظروف، صندوق، چراغ و… کنده کاری شده‌ است.

 

ایجاد اجاق و در زبان محلی دیدوُن در درون اتاق ها و سوزاندن

هیزم طی سالیان متمادی در آن موجب سیاهی رنگ سقف و بدنه اتاق‌ها شده

و برپا کردن آتش و تهیه غذا در درون اتاق‌ها باعث شده تا

بدنه داخل اتاق‌ها ایزولاسیون شده و باعث عمر بیشتر اتاق‌ها شود.

البته چون مدت‌هاست که در خیلی از اتاق ها آتش افروخته نمی‌شود خاک سقف‌ها به تدریج دچار ریزش شده‌اند.

روستای میمند

زندگی مردم روستای میمند:

ساکنان این روستا دارای آداب و رسوم خاص هستند و در زبان و گویش آن ‌ها

هنوز از کلمات پهلوی ساسانی استفاده می‌ شود.

روستای ۳ هزار ساله میمند شهر بابک تنها روستای تاریخی در جهان است

که هنوز زندگی به سبک سنتی در آن جریان دارد.

آنجا می‌ توان تعامل انسان و طبیعت در هزاره دوم میلادی را به خوبی مشاهده کرد.

روستای میمند

کوچ نشینان این منطقه روزگارشان را از راه کشاورزی و دامداری می ‌گذرانند

و میان اقامتگاه‌ های تابستانی و زمستانی خود در فصل های

مختلف سال در حرکت هستند. در طول فصل سرما در قسمت ‌های

انتهایی دره و در خانه ‌های صخره ‌ای که در دل کوه ساخته شده، اقامت دارند.

روستای میمند

پرونده منظر فرهنگی میمند شهر بابک

در سال ۱۳۹۴ هجری در اجلاس میراث فرهنگی یونسکو بررسی شد

و با کسب اکثریت آرا به عنوان نوزدهمین

اثر جهانی ایران در فهرست میراث یونسکو ثبت شد.

 


عفیفه خدنگی – ۲۹ آبان ۹۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 دیدگاه

  1. یکی از ظرفیت های برگزاری ژئوتورها، روستاهای دستکند و باستانی است. ممنون از معرفی این روستا.

    • موبایل: ۰۹۱۵۲۲۰۲۸۱۴