رَمَضونیکه سنتی دیرینه در سیستان یکی از سنت هایی که در ماه رمضان در سیستان… چهارشنبه ۱۶ خرداد ۹۷

رَمَضونیکه سنتی دیرینه در سیستان

یکی از سنت هایی که در ماه رمضان در سیستان اجرا می شود و در میان مردم از جایگاه ویژه ای برخوردار است و نمادی از توجه به همنوعان، مهرورزی، نوع ‌دوستی و اهمیت به همسایه و حال و روز دیگران می باشد سنت رمضان‌خوانی است که در گویش محلی به آن رَمَضونیکه می‌گویند.

آیین رَمَضونیکه از سیزدهم ماه مبارک رمضان آغاز و تا شب قبل از ضربت خوردن حضرت علی(ع) یعنی شب نوزدهم ماه مبارک رمضان ادامه دارد و فلسفه آن جمع‌آوری کمک برای مستمندان و نیازمندان است. گفته می شود که این آیین در سیستان سابقه‌ای به قدمت اسلام، یعنی ۱۴۰۰ سال دارد و نمادی از مهرورزی و نوع‌دوستی مردم سیستان و بلوچستان است. در این مراسم، جمعی از جوانان و نوجوانان هر محله پس از افطار برای جمع‌آوری نذورات به در خانه‌های مردم می‌روند و اشعار محلی می‌خوانند. مردم نیز در حد بضاعت خود هدایایی شامل گندم، آرد، خرما، نان، پول و غیره به آنان می‌دادند. سپس این کمک‌ها میان مستمندان و یتیمان توزیع می‌شود. در نمونه‌ای از این اشعار آمده است:

رمضو الله، الله رمضو

رمضو الله، خوشنوم خدا

رمضو اومده مهمونش کنه

گوو گوساله ره قربونش کنه

ای سرا از کنه که کولک داره

م که فهمو صابیو بورک داره

ای سرا از کنه که رو و باده

دو پسر داره که نو دوماده

رَمَضونیکه

رمضان ماه خداست

رمضان آمده مهمانش کنید

گاو و گوساله را قربانش کنید

این منزل از کیست که بادگیر دارد

من که می‌دانم صاحبش بورک دارد

این منزل از کیست که رو به باد است

دو پسر دارد که تازه ‌داماد است

این آیین به نوعی مختص کمک به ایتام است. در اشعار رَمَضونیکه خوانندگان برای صاحبان خانه، عاقبت به خیری را آرزو می‌کنند و در پایان درخواست خود را می گویند و در صورتی که صاحبخانه تمکن مالی نداشته باشد به گرفتن کاسه ای آب که نشانه روشنایی و آبادانی قناعت می‌کنند یا در فرصتی مناسب بدون اینکه دیگران متوجه شوند آب را از پشت‌بام و یا سر در منزل بر روی دسته رمضان خوان می‌ریزد و لحظاتی به شادی و شوخی سپری می‌شود، رمضان خوان‌ها نیز متوجه منظور شده و به خانه دیگری می‌روند. جوانان با اجرای آیین رمضان خوانی از مردم پول و غذا جمع‌آوری کرده و چنانچه در میان خودشان فردی کم‌ بضاعت وجود داشته باشد مقداری از آن را می بخشند و بقیه را میان نیازمندان و فقرا توزیع می‌کنند.

 

 


گردآوری شده در ۱۵ خرداد ۹۷ | منبع: ایسنا

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه