معرفی سازمان بین المللی گردشگری پایدار سازمان بین المللی گردشگری پایدار  در تلاش است تا با… دوشنبه ۳۰ بهمن ۹۶

معرفی سازمان بین المللی گردشگری پایدار

سازمان بین المللی گردشگری پایدار  در تلاش است تا با استفاده از صنعت گردشگری و مسافرت، به دنبال ایجاد اثرات زیست محیطی و  اجتماعی مثبت در سراسر جهان باشد. این سازمان سیزده سال است که در حال توسعه، آزمایش و به اشتراک گذاری متدولوژی، ابزار و دانش فراگیر خود برای ایجاد پایداری خودگردان در صنعت گردشگری است.

سازمان بین المللی گردشگری پایدار در حال ایجاد ابزاری برای نسل های بعدی است تا دانش لازم را فرا بگیرند و در فضای خصوصی، عمومی و شهری به کار ببرند. این سازمان با همکاری  دیگر سازمان ها، در حال تلاش برای بهبود شرایط زندگی ۱۰ میلیون نفر در ۱۰ سال آینده از طریق توسعه گردشگری و مسافرت است.

سازمان بین المللی گردشگری پایدار

ماموریت سازمان بین المللی گردشگری پایدار

بهبود معیشت و حفاظت از مقاصد از طریق توسعه گردشگری و کسب و کار سفر، ماموریت سازمان بین المللی گردشگری پایدار است. اعتقاد این سازمان بر این است که گردشگری می تواند منابع فرهنگی و طبیعی جهان را حفاظت کرده و از این طریق فرصت های اقتصادی را به وجود آورد.

از آنجا که گردشگری یکی از بزرگترین صنایع جهان  به شمار می رود، توانایی کاهش فقر، گرسنگی، نابرابری جنسیتی و جلوگیری از تضعیف محیط زیست در مناطق آسیب پذیر جهان را دارا است. اما برای رسیدن به این منظور و استفاده از دستاوردهای مثبت گردشگری باید یک استراتژی و نقشه راه وجود داشته باشد تا همه وزارتخانه ها، شرکت ها و رهبران جامعه و همچنین گردشگران از مسیر مشخصی تبعیت کرده و به سوی تغییرات جدید پیش بروند.

اهداف توسعه پایدار سازمان ملل

سازمان بین المللی گردشگری پایدار متعهد به همکاری با دولت ها، شرکت ها، سازمان های غیر دولتی و جوامع است تا از اهداف توسعه پایدار سازمان ملل پشتیبانی و حمایت کند. از سال ۲۰۰۲، سازمان بین المللی گردشگری پایدار به جوامع، هتل ها، خطوط هوایی، خطوط کروز و دولت ها کمک می کند تا برای مسافرت مسئولانه برنامه ریزی کنند. این سازمان در ایجاد جدول کاری و رُدمپ رشد مسئولانه آنها موثر بوده و موفق به ایجاد رفاه اقتصادی و اجتماعی برای یک نفر از  هر ۱۰ نفر در سراسر جهان بوده است.

این سازمان تا کنون توانسته به بیش از ۱۰۰ مقصد گردشگری در حفاظت از دارایی های طبیعی و فرهنگی آنها؛ افزایش قابل توجه تعداد بازدیدکنندگان  و بهبود معیشت میلیون ها نفر  در تمام جهان، کمک کند و همچنان مصمم به فعالیت های بیشتر و دریافت همکاری از سوی همه جوامع باشد.

کمپین ۱۰ میلیون زندگی بهتر

امروز سازمان بین المللی گردشگری پایدار رهبران فعال در عرصه گردشگری و مقصدها و شرکت هایی که همچنان مصمم به منافع بیشتر و رفاه بلندمدت مردم هستند را گرد هم آورده است.

هر کس می تواند با پیوستن به کمپین ۱۰_میلیون_زندگی_بهتر به ایجاد مسیری جدید در صنعت گردشگری و سفر کمک کند. فعالیت های این کمپین می تواند شامل پاکسازی سواحل، جنگل ها و پارک های ملی از مواد آلاینده و زباله؛ کمک به توسعه اقتصادی جامعه محلی و حفظ و ترویج سنت های فرهنگی و عناصر معماری بومی باشد.

این کمپین و اعضائ آن خواستار گردشگری مسئولانه هستند. خواستار این هستند تا شرکایی را از همه کشورهای جهان جذب خود کرده و به اثرات مثبت گردشگری و سفر کمک کنند.

حمایت و پشتیبانی دیگر سازمان ها همچنان به توسعه راه حل های ابتکاری، هدفمند و مقیاس پذیر برای بهبود زندگی، افزایش معیشت و ایجاد فرصت های جدید برای میلیون ها نفر از مردمی منجر خواهد شد که زندگی، معیشت، هویت و شخصیت و حتی سلامت آن ها به سفر بستگی دارد.

فعالیت های این سازمان در راستای تامین معیشت و بهبود زندگی مردم جهان

دنیایی که در آن زندگی می کنیم هر روز  به وسیله تغییرات آب و هوایی، اتلاف منابع طبیعی و فقر مطلق مورد تهدید واقع می شود. سفر و گردشگری می تواند خود عامل بسیاری از این مشکلات باشد، از جمله: سوء استفاده و تخریب اکوسیستم های ارزشمند، نشت اقتصادی و نابودی سنت ها و فرهنگ ها.

با این حال، گردشگری به عنوان بزرگترین و متنوع ترین صنعت جهان، یک مکانیزم قدرتمند برای حل این مسائل  نیز به شمار می رود. زمانی که مسئولیت پذیری در برنامه ریزی و مدیریت این صنعت مورد توجه قرار گیرد، گردشگری می تواند به ابزاری قدرتمند برای توسعه پایدار بسیاری از کشورها و جوامع تبدیل شده و با این تهدیدها مقابله کند.

فعالیت های این سازمان موجب شده تا دولت ها، شرکت ها، سازمان های غیر دولتی و جوامع محلی با هم متحد شوند و از گردشگری برای ایجاد تعادل مناسب بین توسعه اقتصادی، رشد سبز و حفاظت از دارایی های طبیعی و فرهنگی خود استفاده کنند.

سازمان بین المللی گردشگری پایدار

حفاظت از مراتع و جنگل ها

حفاظت از اکوسیستم های زمینی برای بقای تنوع زیستی.

مراتع و جنگل ها سیستم های حفاظت از سیاره زمین هستند. جنگل های بارانی مناطق استوایی، جنگل های کوهپایه ای و جنگل های ساوانا، زیستگاه میلیونها گونه جانوری و گیاهی هستند.  زندگی انسان نیز به مراتع و جنگل ها وابسته است: از هوایی که نفس می کشد تا غذایی که می  خورد.

هر لحظه این سیستم های حیاتی محافظ زندگی  بشر، مورد تهدید هستند. در سراسر کره زمین زیستگاه ها در حال تخریب اند و تنوع زیستی به سرعت رو به نابودی است. مناطق و نواحی معروف جهان در معرض جنگل زدایی و استفاده بی رویه از درختان در صنایع مختلف، اتلاف منابع و توسعه غیر مسئولانه هستند.

سازمان بین المللی گردشگری پایدار

حفاظت از اقیانوس ها و صخره ها

اقیانوس ها بیش از ۷۰٪ سطح زمین را فرا گرفته اند. صخره های عظیم الجثه مرجانی، تالاب ها  و آب های جاری، در واقع زیستگاه های مغذی حیات وحش جانوری و گیاهان دریایی  هستند.

صخره های مرجانی علاوه بر بقای تنوع زیستی دریایی به عنوان محافظی برای سواحل و زندگی ساحل نشینان عمل کرده و آن ها را ازخطر فرسایش و تخریب ناشی از طوفان و سیل حفاظت می کنند.

زندگی و رفاه بشر به حفاظت از اقیانوس ها و صخره ها وابسته است. اقیانوس ها منبع ارزشمند غذایی و آب برای مردم در سراسر جهان هستند، غذاهای دریایی، پروتئین بیش از ۳ میلیارد نفر از ساکنین کره زمین را تامین می کنند. اکوسیستم های ساحلی از معیشت پایدار حمایت می کنند و برای کاهش فقر در کشورهای ساحلی در حال توسعه بسیار ضروری هستند.

سازمان بین المللی گردشگری پایدار

مدیریت زباله و  مصرف آب

کاهش ضایعات و اطمینان از دسترسی به آب سالم.

با اینکه می دانیم منابع زمین بسیار با ارزش هستند، اما همچنان به استفاده بیش از حد از این منابع ارزشمند که حیات ما به آن وابسته است، ادامه می دهیم و باعث ایجاد زباله، آلودگی و کمبود آب می شویم. به ویژه در جزایر کوچک و مناطق در حال توسعه که اغلب از مدیریت دفع زباله یا زیرساخت های بهداشتی بهره کافی نبرده اند، این مسئله بیشتر اهمیت پیدا می کند.

وجود توده های عظیم زباله در نواحی مختلف نه تنها تجربه ناخوشایندی برای گردشگران و بازدید کنندگان است، که اثرات منفی بسیاری بر سلامت انسان و سایر موجودات دارد.

منابع آب شیرین به شدت مستعد آلودگی و در معرض استفاده بیش از حد نیاز هستند و این امر، عامل اصلی کمبود آب شیرین در سیاره است.

گردشگری ظرفیت ایجاد آگاهی در مورد مسائل مرتبط با توسعه پایدار را  دارا است و می تواند در مقاصد در معرض خطر، با مدیریت زیست محیطی و ایجاد زیرساخت های بهداشتی به توسعه پایدار آن ناحیه و حفظ منابع کمک کند. با این حال، گردشگری برنامه ریزی نشده و غیر مسئولانه و مصرف بیش از حد منابع در این صنعت، به تولید زباله انبوه و مواجهه با کمبود آب در مقاصد منتهی می گردد.

سازمان بین المللی گردشگری پایدار

احترام به مردم و فرهنگ ها

ایجاد فرصت های معیشتی پایدار برای بهبود رفاه مردم در سراسر جهان.

بیش از یک میلیارد فقیر در سراسر جهان زندگی می کنند. ناامنی غذایی، بیسوادی، نابرابری درآمد و فقدان مراقبت های بهداشتی، چالش هایی است که بسیاری از مردم و به ویژه زنان و کودکان با آن مواجه اند. در کشورهای در حال توسعه و مناطق روستایی که فرصت های کسب درآمد کمتر است و دسترسی به آموزش وجود ندارد و سرمایه کمتری در اختیار مردم است، افراد بیشتری با فقر دست و پنجه نرم می کنند.

گردشگری یکی از موثرترین ابزارها برای ایجاد شغل در

مناطق آسیب پذیر جهان است. گردشگری به عنوان یکی

از بزرگترین صنایع در جهان، ابزار مهمی برای دسترسی به ارز خارجی

در کشورهای در حال توسعه است، افزایش تقاضا برای کالاها و

خدمات محلی، افزایش زیرساخت ها و آموزش و معرفی

سرمایه گذاری های مورد نیاز توسط خارجی ها به اقتصاد محلی

مناطق محروم کمک می کند. با این حال، زمانی که گردشگری به

شیوه غیر مسئولانه مدیریت شود، به تشدید  نابرابری درآمد،

از دست رفتن فرهنگ، سنت و زبان منتهی می گردد.

این امر می تواند تاثیر منفی  بر جوامع بومی داشته باشد.

سازمان بین المللی گردشگری پایدار

جلوگیری از تغییرات اقلیمی

کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و افزایش بهره وری انرژی برای کاهش تاثیرات اقلیمی.

تغییرات جهانی آب و هوایی، زندگی همه ساکنان این سیاره

را تهدید می کند. سیل، خشکسالی، افزایش دما و اسیدیته

بالا در اقیانوس ها، منجر به تغییرات زیستگاه ها شده

و گونه های گیاهی و جانوری مجبور به انطباق خود با زیستگاه های جدید می شوند.

اکوسیستم ها و منابع اصلی آب، غذا و انرژی که از ما حمایت

می کنند در معرض خطر نابودی هستند. کشورهای فقیر و کشورهای

در حال توسعه بیشتر به تاثیرات تغییرات اقلیمی حساس هستند.

مقصدهای ساحلی و جزایر نیز نسبت به تغییرات اقلیمی بسیار آسیب پذیر هستند.

مصرف غیر متعارف انرژی های غیر قابل بازگشت و میزان بالای

انتشار گازهای گلخانه ای ناشی از فعالیت های انسانی مانند:

کشاورزی، جنگل زدایی و حمل و نقل، یکی از مهمترین عوامل

تغییرات اقلیمی است. صنعت گردشگری بسیار وابسته به حمل و نقل است.

در حقیقت گردشگری بزرگترین تولید  کننده کربن در جو زمین است.

اگر اقدامات لازم برای کاهش انتشار کربن صورت نگیرد،

تاثیرات ویرانگری بر محیط زیست و زندگی انسانی به دنبال خواهد داشت.

سازمان بین المللی گردشگری پایدار

سازمان بین المللی گردشگری پایدار ، چگونه می تواند در اهداف خود برای بهبود سطح زندگی و معیشت افراد موفق باشد؟

با مشارکت: شرکت ها، جوامع، دولت ها با حفاظت

از منابع طبیعی و فرهنگی موجود در مقصدهای گردشگری

به بهبود زندگی ساکنان آن مقاصد کمک می کنند.

با ارائه ابزارها و راهکارها:  به اشتراک گذاری روش ها

و ابزارهای پیشرفته که  افراد ذینع در صنعت گردشگری بتوانند

برای دستیابی به تعادل مناسب بین توسعه اقتصادی،

رشد سبز و حفاظت از دارایی های گردشگری از آن بهره مند شوند.

از طریق آموزش:  این سازمان با ایجاد اعتماد به نفس،

افراد و سازمان ها را در دستیابی به  اهداف خود در راستای

توسعه پایدار گردشگری کمک می کند. ارائه راهنمایی ها،

مهارت ها و آموزش های لازم از راهکارهای مورد استفاده توسط این

سازمان است. 

نظارت و اندازه گیری: بررسی مداوم و پیگیری سازمان

از فرایندهای جاری  و تهیه گزارشات  از روند عملکردها و نتایج بعد از آن.

به اشتراک گذاشتن: فعالیت های سازمان بین المللی گردشگری

پایدار به شکل گزارشات و تهیه فیلم ها و ویدئوهای مربوط

به فعالیت های مرتبط، به اشتراک گذاشته می شود و

افراد بیشتری در سراسر جهان در جریان روند فعالیت ها قرار می گیرند.

 


زهره خسروی | ۲۹ بهمن ماه ۹۶ | Sustainable travel International 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه