علت پوشاندن ستون های کاخ آپادانا با کیسه سیاه چیست؟ در روزهای گذشته تصاویری در… پنجشنبه ۲۰ دی ۹۷

علت پوشاندن ستون های کاخ آپادانا با کیسه سیاه چیست؟

در روزهای گذشته تصاویری در شبکه های مجازی مشاهده می شد که در آن ها پایه یکی از ستون ‌های کاخ آپادانا در تخت جمشید با کیسه سیاه پوشانده شدشه بود. حدس ها و گمانه زنی ها در این خصوص اوج گرفته بود و تعجب و کنجکاوی بسیاری برانگیخته شده بود.خبرگزاری ایلنا در پی یافتن دلیل این اتفاق برآمده و با مدیر پایگاه جهانی تخت جمشید مصاحبه کرده است.

با اراول همراه شوید تا علت پوشاندن پایه ستون ها را بفهمید.

 

بر طبق گزارش ایلنا حمیدفدایی، مدیر پایگاه جهانی تخت جمشید،  توضیحاتی در این خصوص مطرح کرده است. وی می گوید:

«در حال حاضر در پاسارگاد و تخت جمشید از مصالح مرمتی استفاده می‌ شود که در مقایسه با سیمانی که در گذشته استفاده می‌ شده  مزایای بیشتری دارد. این نوع مواد، پایه آهکی دارند و آزمایش های اولیه برای آن تقریبا ۷ سال پیش در کاخ هدیش انجام ‌شده است. آزمون های نهایی نیز نشان دهنده خواص و مزایای بسیار زیاد آن نسبت به سیمان ‌های اجرا شده در سایت ‌های تاریخی مشابه می باشد».

وی همچنین افزوده است:

«پایه ستون های کاخ آپادانا هم از این موضوع مجزا نیستند و در حال حاضر از مناسب ‌ترین و بهترین مواد مرمتی به نام لدان در آنها استفاده می‌ شود. لدان از ۵ نوع ماده مختلف تشکیل شده که با توجه به مشکل و آسیبی که به هر بخش از بنا وارد شده باشد می بایست یکی از انواع این مواد خاص برای آن استفاده شود. نکته مهم این است که تشخیص و حتی اجرای این ماده برای کار مرمت بسیار حساس و کارشناسانه بوده و مرمت کار ضرورتا باید از نظر علمی در حدی باشد که آسیب را به درستی تشخیص بدهد و با اختلاط نسبت‌ های مختلف ماده مورد نظر را آماده و سپس اجرا نماید».

 

در ضمن فدایی درباره نوع مواد استفاده شده و میزان آسیب‌ های آن اشاره کرد: «مواد مورد استفاده نباید از لحاظ شیمیایی بر اثر گذشت زمان تغییر شکل یا تغییر رنگ بدهد. مواد مرمتی نباید روی عنصر معماری مورد مرمت اثر منفی بگذارد ونیز نباید نسبت به جنس اثر مورد مرمت حساسیت یا واکنش نشان بدهد. لازم است مواد مرمتی از نظر فیزیکی با جنس اثر تاریخی همگن باشد، ضریب انبساط و انقباض مواد اجراشده نیز می بایست با جنس اثر مورد مرمت تشابه داشته باشد، درصد جذب رطوبت مواد اجرا شده باید مشابه اثر تاریخی باشد و درجه سختی مواد اجرا شده به‌ منظور سهولت در اصل برگشت‌ پذیری، نباید از جنس اثر تاریخی اصلی سخت‌‌‌ تر باشد.

وی افزود: «از نظر ظاهری هم مواد اجرا شده باید خصوصیت ‌هایی داشته باشند. لازم است در مرمت‌ ها دانه‌ های درشت‌ تر، سطح پایین‌ تر و رنگ مواد به اندازه یک درجه باز تر در نظر گرفته شود. مواد جدید استفاده شده در مرمت سنگ‌ های تخت جمشید و پایه ستون های کاخ آپادانا نیز تمام خاصیت های ارائه شده را دارد. چرا که به‌ راحتی می‌ توان دانه ‌بندی کرد و رنگ آن را تغییر داد. به همین علت این مواد فعلا در آثار تاریخی جهان که سنگ آهکی دارند به ویژه ایتالیا و آلمان زیاد استفاده می شود».

فدایی در باره پوشش پلاستیکی روی پایه ستون های کاخ آپادانا چنین نظر داد:

«دمای مواد اجراشده نباید از ۵ درجه سانتی‌ گراد پایین‌ تر

بیاید. به همین دلیل نیاز است روی این مواد اسفنج‌ های

مخصوص قرار بگیرد و روی اسفنج‌ ها با پوشش پلاستیکی

پوشانده شود. معمولا مرمتگران پس از اتمام کار ناچارند اثر

در حال مرمت را با مواد و مصالح در دسترس مانند پلاستیک بپوشانند

و با کاور برزنتی عایق که مخصوص پایه ستون‌ های کاخ آپادانا

طراحی و تهیه ‌شده محافظت نمایند. در واقع روی پلاستیک اولیه

اعم از سیاه، شفاف یا زرد رنگ کاور طراحی‌ شده و مناسبی قرار بگیرد. با این حال مع الوصف برخی افراد پیش از قرار گرفتن پوشش بخصوص و یا پس از برداشتن آن اقدام به عکس برداری و منتشر کردن آن در فضای مجازی کرده اند.

وی دراینباره اشاره کرد:

«تا قبل از اینکه پایگاه پژوهشی

در مجموعه میراث جهانی تخت جمشید

تشکیل شود بیشتر اقدامات انجام شده،

رویکردی صرفا مرمتی و نه حفاظتی داشته اند.

این پایه ستون ‌ها نیز مدت ‌ها است که نیاز به حفاظت دارند،

به همین دلیل اقدامات صرفا حفاظتی در مورد پایه

ستون ‌های کاخ آپادانا  از مهمترین اقدامات محافظتی

در مورد سنگ ‌های تاریخی تخت جمشید است».

 


۱۹ دی ۹۷ | منبع: ایلنا

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه