هنر سفالگری از گذشته تا کنون هنر سفالگری سابقه ای چند هزار ساله دارد و… دوشنبه ۸ بهمن ۹۷

هنر سفالگری از گذشته تا کنون

هنر سفالگری سابقه ای چند هزار ساله دارد و آن را از نخستین صنایع دست بشر می دانند. این هنر هنوز هم در گوشه و کنار دنیا به صورت جدی دنبال می شود و به عنوان یک شاخه هنری آموزش داده می شود. محصولات تولید شده به وسیله سفالگران محبوبیت و کارایی خود را دارد. این نکته را نیز نباید فراموش کرد که شواهد و اسناد تاریخی به دست آمده در گوشه و کنار کشور نشان می دهد ایران از اصلی ترین سرزمین هایی است که در آغاز رونق و شکوفایی هنر سفالگری نقش تعیین کننده ای داشته است. در این زمینه می توان به شهر سوخته در سیستان بلوچستان اشاره کرد که بقایایی از سفال های کهن در آنجا به دست آمده است. اگر به این هنر اصیل علاقه دارید ادامه مطلب را در اراول از دست ندهید.

سفالگری

سفالگری از نخستین صنایع بشر به شمار می رفته است. این هنر در همه نقاط دنیا برای قرن ‌ها نیاز بشر را به داشتن ظرف هایی برای خوردن و آشامیدن و انبار کردن آذوقه تأمین می کرد. باستان ‌شناسان بر این باورند كه انسان ‌های نخستین از آن  تاریخ که به فکر ذخیره آب و غذا افتادند و به خاصیت چسبندگی و شکل ‌گیری گل رس پی بردند شروع به ساخت ظرف ‌های سفالین با شکل ‌های گوناگون کردند. در کتاب سهم ایران در تمدن جهان نوشته عبدالحمید نیر نوری آمده است که در ایران قدمت سفالینه ها به بیش از ۱۰هزار سال می رسد. همچنین قدیمی ترین چرخ سفالگری و کوره پخت سفال در جهان در تپه سیلک کاشان یافت شده است. تنها این نیست بلکه باید خاطر نشان کنیم که قدیمی ‌ترین ظروف سفالین منقوش در جهان متعلق به ایران است. این موضوع نشان می دهد که ایرانیان از دیرباز به سفال نگاهی تزئینی و هنری داشته اند.

سفالگری

تاریخچه سفالگری

نخستین نشانه های پیدایش کوره پخت در صنعت سفال به ۶۰۰۰ سال قبل از میلاد بر می گردد. حدود ۳۵۰۰ سال قبل از میلاد چرخ سفالگری ساده ‌ای ساخته شده بود که آن را با دست حرکت می ‌دادند اما زمانی که  چرخ سفالگری به وجود آمدن تحول بزرگی در این صنعت شکل گرفت. از یک سو با شروع نیمه قرن بیستم، باستان ‌شناسان در منطقه ‌ای از شرق ایران تا عراق و از قفقاز تا دره سند تعـداد کثیری ظروف سفالین و اشیاء دیگـر از دل بـیـرون کشیده اند. می توان گفت سفال‌ های پـیش از تاریخِ به دست آمده در این مناطق در شیوه و سبک ساخت تـقـریـباً یکـنواخت و در سطح فـنی به شکل حیرت انگیزی پیشرفته اند.

سفالگری

رواج سفالگری تا عصر حاضر

این هنر کهن هنوز هم در ایران به شکلی جدی

رواج دارد، به صورتی که در حال حاضر در بعضی

نقاط ایران مثل گناباد، کلپورگان سیستان و بلوچستان،

سیاهکل گیلان، لالجین همدان، شهرضای اصفهان،

میبد یزد، جویبار مازندران و زنوز آذربایجان ظروف سفالین

تهیه می‌شود و این سفال ها در بعضی مناطق مثل سیستان بلوجستان

هنوز به همان شکل و کیفیت قدیم تهیه می شود.

سفالگری

سفالگری به مثابه یک سوغات

علت طول عمر سفالگری به صورت تخصصی

از گذشته ها تا به امروز نشان‌ دهنده پیوند

جدایی ناپذیری است که هنرمندان ایرانی

از ۶۰۰۰ سال پیش تاکنون با این هنر داشته اند.

سفالگری

این هنر هنوز هم در ایران ادامه دارد

و سوغات بسیاری از شهرهای ایران را

به خود اختصاص داده اند.

اراول: سفر، جاذبه، تجربه

برای رزرو پرواز، تور و هتل با شماره ۳۸۰۹۲ – ۰۵۱ تماس بگیرید.

 


عفیفه خدنگی | ۷ بهمن ۹۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه