تجربه سفرهای داوطلبانه اگر قصد دارید در سال ۲۰۱۸ سفر جدید و متفاوتی را تجربه… شنبه ۲۲ مهر ۹۶

تجربه سفرهای داوطلبانه

اگر قصد دارید در سال ۲۰۱۸ سفر جدید و متفاوتی را تجربه کنید و اثری مثبتی از تجربه مسافرت خود بر جوامع بومی، طبیعت و محیط زیست مقصد بر جای بگذارید، سفرهای داوطلبانه را تجربه کنید.

سفرهای داوطلبانه به آن دسته از مسافرت هایی گفته می شود که هدف مشخصی را دنبال می کنند. مشارکت در سفرهای داوطلبانه چه شرکت در برنامه ای بلندمدت از یک پروژه بین المللی باشد و چه حضور موثر شما در منطقه ای دور دست برای زمان کوتاه، با هدف آموزش و ارتقاء سطح زندگی جوامع بومی برنامه ریزی می شود و فرصتی است برای گردشگران که مسافرت را به گونه ای دیگر تجربه کنند. در واقع یکی از مهم ترین اهداف سفرهای داوطلبانه یادگیری بسیاری چیزها جدید و کسب تجربه های تازه است. زمانی که فرصتی در اختیار شما قرار می گیرد که هم سفر کنید و از نزدیک با فرهنگ و تاریخ یک منطقه آشنا شوید، و هم بخشی زیادی از توانایی های خود را صرف ارتقاء سطح زندگی افرادی کنید که مستحق آن هستند، اتفاقی تازه ای در فرایند رشد فردی شما رخ می دهد که در سفرهای عادی آن را به دست نمی آورید.

همه سازمانهایی که در این مقاله به آن ها اشاره می شود، توسط داوطلبها، کارآموزان و معلمینی معرفی شده اند که بارها تجربه مشارکت و تجربه  مسافرت های داوطلبانه را داشته اند.

اگر دانشجو هستید و یا از مرخصی سالانه برخوردار شده اید و یا در شغل خود حرفه ای هستید، اما  قصد دارید برای مدتی فارغ از کار و حرفه و تجارت خود، شیوه جدیدی از زندگی را تجربه کنید، خواندن این مقاله فرصت خوبی است تا با بعضی از پروژه های سفرهای داوطلبانه آشنا شده، و شیوه متفاوتی از سفر کردن را  برنامه ریزی کنید.

 

Global Vision International

این سازمان که در سال ۱۹۹۷ توسط ریچارد والتون (Richard Walton) تاسیس شده، مفتخر به دریافت جایزه در زمینه فعالیت ها و سفرهای داوطلبانه  در آفریقا، آسیا، اروپا، آمریکای لاتین ، آمریکای شمالی و اقیانوسیه است.

GVI بیش از  ۲۵/۰۰۰  گردشگر داوطلب را در برنامه های مختلفی همچون: ساخت و ساز، مراقبت از حیوانات و آموزش جامعه محلی، مشارکت داده که از این تعداد بیش از ۹۵ درصد  آن ها، تمایل به حضور مجدد در منطقه و ادامه فعالیت را داشته اند.

GVI به سه دلیل نسبت به سایر سازمان هایی که  فعالیت های داوطلبانه  را برنامه ریزی و هدایت می کنند، منحصر بفرد است:

 • انجام فعالیت های  واقعی داوطلبانه در خصوص  توسعه پایدار
 • حمایت همه جانبه از گردشگران داوطلب  قبل، حین و بعد از اجرای برنامه
 • افراد فارغ التحصل می توانند با انجام فعالیت های داوطلبانه از طریق این سازمان به فرصت های تحصیلی و شغلی بهتری دسترسی پیدا کنند.

مدت زمان پروژه های این سازمان از یک هفته فعالیت تا یک سال تفاوت دارد. این سازمان با تلفیق پروژه های خدمات اجتماعی و آگاهی جهانی تلاش می کند تا  برای افراد داوطلب، الهام بخش  بوده  و حتی در بسیاری موارد باعث در خواست مجدد آن ها برای حضور و انجام فعالیت داوطلبانه باشد.

 سفرهای داوطلبانه

از جمله فعالیت های داوطلبانه ای  که توسط GVI  سازماندهی و اجرا می شود:

 • تحقیقات حیات وحش در آفریقای جنوبی

در مدت این برنامه، شما با همکاری تیم های محلی، رفتار حیوانات را رصد کرده و چیزهای بسیاری از حیات وحش آفریقا  می آموزید. این پروژه در ابتدا با یک برنامه آموزشی شروع می شود تا گردشگران و شرکت کنندگان از چند و چون برنامه مطلع شوند. در این دوره با  انواع حیواناتی که قرار است بر روی آن ها مطالعه کنید آشنا شده و پس از آن،  کار اصلی شما که  رصد رفتار روزانه  حیوانات است آغاز می شود. انجام تحقیقات و کمک به ورود اطلاعات نیز کار بعدی شما خواهد بود. حتی مشارکت در آموزش جامعه محلی در خصوص حفاظت از حیوانات نیز جزو برنامه هایی است که در این سفر تجربه می کنید. این برنامه از دو هفته فعالیت شروع می شود و هزینه مشارکت در آن چیزی حدود ۲۳۹۰ دلار برای دوهفته برآورد شده است.

 • مراقبت از فیل ها در تایلند

GVI برای آن دسته از افرادی که آرزوی سفر به جنوب شرقی آسیا را دارند، فرصت خوبی فراهم کرده تا برای شرکت در یک برنامه داوطلبانه مراقبت از حیوانات، راهی تایلند شوند. این برنامه با هدف نجات فیل ها از استثمار گردشگران و شرکت های خدمات مسافرتی راه اندازی شده است. در طول برنامه شما با مربیانی که وظیفه مراقبت از حیوانات را بر عهده دارند، آشنا شده و شیوه های مراقبت و نگهداری از فیل ها را آموزش می بینید. حتی ممکن است این شانس را داشته باشید که در برنامه های آموزشی جوامع بومی نیز مشارکت کنید. مدت زمان این فعالیت یک هفته است و هزینه آن ۱۸۴۰ دلار برآورد شده است.

 

 • زندگی با راهبان بودائی در لائوس

GVI این فرصت را برای شما فراهم می کند تا با حضور در معبد Luang Prabang که یک میراث جهانی ثبت شده در یونسکو است، هم به راهبان بودایی علاقمند به زبان انگلیسی آموزش بدهید و هم در کنار زندگی با راهبان  چیزهای بسیاری از فرهنگ، تاریخ و مذهب بودا  بیاموزید. این برنامه که مدت زمان  آن از دوهفته  شروع می شود دست کم  ۱۸۹۰ دلار هزینه در بر خواهد داشت.

 • سفر به فیجی برای حفاظت از محیط زیست دریایی

در این پروژه شما به جزیره کاکالای Caqalai در فیجی سفر می کنید تا کار کردن به همراه بومی ها را تجربه کنید. این سفر به منظور جمع آوری اطلاعات در خصوص گونه های مختلف آبزیان، نقشه برداری از صخره های مرجانی و جنگل های مانگرو،  آموزش های محیط زیستی و برنامه های آگاه سازی جامعه محلی و همکاری در خصوص حفاظت از محیط زیست جزیره فیجی برنامه ریزی شده است.

در بخش اول این پروژه، آموزش هایی برای گردشگران در نظر گرفته شده که آن ها را با انواع ماهی ها و مرجان ها منطقه آشنا می کند. در این فاز آموزشی که تماما غواصی در آب های اطراف جزیره فیجی است، کارکنان GVI  تمام  مدت همراه شما خواهند بود. هزینه این برنامه از ۴۰۰۰ دلار شروع می شود و می توانید مدت زمان دوره فعالیت داوطلبانه خود را از ۴ هفته تا ۲۴ هفته انتخاب کنید.

 • حفاظت از محیط زیست آبی جزیره سیشل

شرکت در این فعالیت آموزشی این امکان را به شما می دهد تا از انجمن آموزش حرفه ای غواصی (PADI)، گواهینامه غواصی در صخره های مرجانی و غواصی پیشرفته را دریافت کنید، علاوه بر آموزش و دریافت گواهینامه غواصی، در فعالیت های تحقیقاتی نیز مشارکت کرده، و در خصوص محیط زیست آبی سیشل (Seychelles) مطالعاتی انجام خواهید داد.

در طول این دوره که مدت زمان آن ۴ هفته است، ۵ روز کاری هفته را به فعالیت غواصی یا اسنورکلینگ در آب های منطقه، و شرکت در  مطالعات محیط زیستی و آموزش های مربوط به حفاظت از آن مشارکت خواهید داشت. این برنامه هزینه ای در حدود ۴۱۰۰ دلار برای شما خواهد داشت.

سفرهای داوطلبانه

International Volunteer HQ

IVHQ  در سال ۲۰۰۷ توسط دان رادکلیف (Dan Radcliffe) راه اندازی شد. این سازمان که تاکنون بیش از ۱۵۰ سفر داوطلبانه را در ۳۵ مقصد چون آفریقا، آسیا، اروپا، و آمریکای لاتین هدایت کرده بیش از  ۷۰ هزار داوطلب را به کشورهای مختلف اعزام نموده، تا در پروژه هایی همچون آموزش، مراقبت های پزشکی، مراقبت از کودکان، و دیگر فعالیت های موثر و سفرهای داوطلبانه مشارکت کنند.

برنامه های این سازمان از یک هفته تا ۲۴ هفته انجام می شود و هزینه شرکت در این فعالیت ها حداقل ۱۸۰ دلار خواهد بود.

برنامه های داوطلبانه IVHQ

 • حفاظت از لاک پشت دریایی در بالی

می توانید برای شرکت در یک برنامه داوطلبانه به بهشت جزیره ها (بالی) سفر کنید و با حضور در مرکز مراقبت و حفاظت از لاک پشت دریایی در بالی، غذا دادن به لاک پشت ها، حفاظت از آنها و پاکسازی محیط زیست را تجربه کنید. این برنامه حفاظتی از یک هفته آغاز می شود و هزینه مشارکت در آن برای یک هفته معادل ۲۹۵ دلار است.

 • جنوب آفریقا: سفری برای کودکان

در این فعالیت داوطلبانه، مشارکت کنندگان به مراکز مراقبت های روزانه از افراد بومی کمک می کنند تا کودکان بی سرپرست و یا بد سرپرستی که والدین خود را به دلیل ابتلا به بیماری ایدز، مصرف مواد مخدر، الکل، و یا ارتکاب جرم از دست داده اند را، با اجرای برنامه های سرگرم کننده و تفریحی و آموزش های ابتدایی برای زندگی آینده و حضور در جامعه آماده می کنند.

این برنامه که مدت آن از یک هفته شروع می شود، ۲۵۰ دلار هزینه برای شما در پی خواهد داشت. شرکت کنندگان در این برنامه به تجربه کار و فعالیت با کودکان نیاز ندارند.

 • بازسازی معابد در سریلانکا

داوطلبانی که در برنامه بازسازی معابد سریلانکا مشارکت می کنند، با شیوه های سنتی ساخت و ساز آشنا شده و در تعمیرات و نقاشی معابد به بودایی ها کمک می کنند. این افراد با کار کردن همراه با جوامع بومی و دیدار با کودکان در روستاها، شناخت عمیقی نسبت به فرهنگ و تاریخ سریلانکا پیدا می کنند.

مشارکت در این برنامه از یک هفته فعالیت شروع می شود و حدود ۲۶۰ دلار هزینه برای یک هفته در بر خواهد داشت.

 • گوآتمالا: برنامه مراقبت های پزشکی

در این برنامه، داوطلبین به کلینیک های روستایی،

یتیم خانه ها و جوامع کوچک، در زمینه  مراقبت های

اولیه از بیماران کمک می کنند. داوطلبها بسته به اینکه تا

چه میزان تجربه فعالیت های پزشکی و مراقبتی دارند، تا

چه میزان با زبان اسپانیایی آشنایی دارند، سن و توانایی

های آن ها می توانند برای حضور در این برنامه استقلال و آزادی عمل داشته باشند.

هزینه مشارکت در این برنامه ۳۲۴ دلار برای یک هفته است.

سفرهای داوطلبانه

Maximo Nivel

Maximo Nivel یک پروژه معتبر است که تا کنون بسیاری

از دانش آموزان، فارغ التحصیلان و افراد شاغل در آن

مشارکت داشته اند، این پروژه که از سال ۲۰۰۳  شروع

شده تا بیش از ۲۵۰۰۰ داوطلب را تا کنون در فعالیتهایی

چون: آموزش زبان انگلیسی در کشورهای آمریکای لاتین

مثل کاستاریکا، گوآتامالا و پرو را مشارکت داده است.

فعالیت های داوطلبانه ای که در این پروژه اجرا می گردد.

 

 • آموزش زبان انگلیسی

این پروژه برای افرادی که به زبان انگلیسی تسلط کامل

دارند و می خواهند چیزهای جدیدی در زندگی خود تجربه کنند،

این فرصت را می دهد تا در یک دوره آموزشی زبان انگلیسی

برای ساکنان آمریکای لاتین شرکت کنند.

بعد از این دوره آموزشی ۴ هفته ای در سه کشور آمریکای

لاتین، داوطلبین می توانند به تدریس خود ادامه دهید و از این طریق کسب درآمد کنند.

 • مشارکت ماجراجویانه

در این برنامه دو هفته ای، گردشگران ۵ روز را به

فعالیت های ماجراجویانه می پردازند و ۶ روز باقیمانده  را

به مسافرت در کاستاریکا، گوآتمالا و پرو اختصاص می دهند.

بعضی از فعالیت های داوطلبانه ای که در این برنامه گنجانده شده است،

از قبیل: کارکردن با کودکان، آموزش زبان انگلیسی، ساخت و ساز،

حفاظت و مراقبت از حیوانات و مراقبت های پزشکی است.

بخش ماجراجویانه  این سفر نیز  به تجربه زیپ لاین،

پیاده روی در پارک ملی، مشاهده آبشارها و آتش فشان ها  اختصاص دارد.

البته این بستگی به شما دارد که کدام کشور را به عنوان مقصد خود انتخاب کنید.

این بهترین فرصت برای شما است که هم در یک پروژه

بین المللی مشارکت کنید و هم یک فعالیت ماجراجویانه

را تجربه کنید و نوعی از  سفرهای داوطلبانه را در رزومه فعالیت های خود ثبت کنید.

 • کارآموزی تدریس

اگر در حال حاضر در حال ادامه تحصیل هستید و هنوز از دانشگاه فارغ التحصیل نشده اید،

می توانید با توجه به زمینه تحصیلی خود در برنامه آموزشی این پروژه بین المللی مشارکت کنید.

دراین پروژه شما در کنار اساتید حرفه ای کار می کنید و در مقاطع مختلف تحصیلی مانند:

دوره ابتدایی و متوسطه ، مهارت های تدریس و آموزش را از این اساتید فرا می گیرید.

در این دوره آموزشی که مدت زمان آن حداقل ۴ هفته است،

۴ تا ۶ ساعت کار روزانه را برای شما پیش بینی شده است.

در این دوره فرصت فوق العاده ای به دست می آورید

تا مهارت های تدریس و مدیریت کلاس را بیاموزید

و بر مهارت های آموزشی خود اضافه کنید.

 • کارآموزی مشاغل کوچک

این پروژه برای دانش جویانی که در پی یادگیری مهارت های شغلی مانند:

مدیریت، بازاریابی، فروش، خدمات مشتری، حسابداری، و غیره هستند،

برنامه های ۴ هفته ای را تدارک دیده که طی آن دانشجویان می توانند

با شرکت های محلی و کارآفرین ها در کاستاریکا، گوآتمالا و پرو همکاری کنند.

برای مشارکت در سفرهای داوطلبانه MAXIMO NIVEL باید تا حدودی با زبان اسپانیایی آشنا باشید.

در مقالات بعدی به بررسی سازمان و پروژه های بیشتری که برگزار کننده سفرهای داوطلبانه هستند، خواهیم پرداخت.

 


نوشته شده در ۲۲ مهر ۱۳۹۶ | توسط: زهره خسروی | برگرفته از سایت: www.volunteerforever.com

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه