سفر با سالمندان تجربه سفر با سالمندان به خصوص اگر پدر و مادر ما باشند… شنبه ۱۴ مهر ۹۷

سفر با سالمندان

تجربه سفر با سالمندان به خصوص اگر پدر و مادر ما باشند تجربه جالب و البته متفاوتی است. این سفر ملزومات، تجهیزات، مراقبت ها و دانستنی های مخصوص به خود را می طلبد.

سفر با سالمندان اگرچه در برخی موارد ممکن است دشواری ها و اضطرابهایی را به دنبال داشته باشد اما اگر اصول آن را رعایت کنیم این سفر می تواند هم برای ما و هم برای همراهان سالمندمان خاطره خوشی را به جای بگذارد. در این مقاله قصد داریم تا شما را با بایدها و نبایدهای سفر با سالمندان آشنا کنیم. شاید فرصتی پیش بیاید که بخواهید همراه والدین یا بستگان سالمندتان سفر کنید. بد نیست با اراول همراه شوید و این نکات را در سفرتان رعایت کنید.

سفر با سالمندان

نزدیک ترین بیمارستانی که در محل اقامت مقصد مورد نظرتان قرار دارد را شناسایی کنید؛ قبل از انتخاب محل اقامت خود در مقصد، مطمئن شوید که  در نزدیکی آن بیمارستان یا درمانگاهی وجود داشته باشد. مسیرهای دسترسی به بیمارستان را به خوبی بررسی کنید و مطمئن شوید آیا درمانگاه یا بیمارستان مورد نظر خدمات بیمه والدین یا همراهان سالمند شما را قبول می کند. به هر حا آن ها مسن هستند و ممکن است به مراقبت های پزشکی احتیاج پیدا کنند.

سفر با سالمندان

شاید لازم باشد جای خود را با پدر مادرتان عوض کنید؛ گاهی لازم است جای خودتان را با پدر و مادرتان عوض کنید و همانطور که آن ها در کودکی مراقب شما بودند حالا شما مراقب آنها باشید. خب زندگی است دیگر و گاهی نقش ها عوض می شود و پدر و مادر سالمند ما به مراقبت و کمک ما احتیاج دارند. بهتر است نسبت به آن ها صبور، مهربان و خوش اخلاق باشیم، وقتی با سالمندان سفر می کنید درست مانند کودکان برایشان تنقلات و مقداری خوراکی و آب به همراه داشته باشید. البته در حین اینکه نقشتان را با آنها عوض می کنید توجه داشته باشید که به شان و احترام آنها خدشه ای وارد نسازید و همیشه از آنها بپرسید که آیا “به کمک شما نیاز دارند؟”.

سفر با سالمندان

برای ماندن در هتل آماده باشید؛ شاید در حین سفر با والدین سالمند خود گاهی آن ها حال و توان بیرون رفتن و گشت و گذار را نداشته باشند و بیشتر نیاز داشته باشند که در هتل بمانند و استراحت کنند. خب طبیعی است! در چنین شرایطی شما نمی توانید والدین مسن خود را در هتل رها کنید و به تنهایی برای گشت و گذار بروید. بهر حال این آمادگی را داشته باشید که در هتل بمانید و از آن ها مراقبت کنید و زمانی که آن ها حال و حوصله لازم را داشتند، گشتی در بیرون محل اقامت خود بزنید.

سفر با سالمندان

چیزهایی که در شهر خود نمی خورید را در سفر هم نخورید؛ شاید این حرف احمقانه به نظر برسد. خب غذا خوردن و به خصوص تجربه غذاهای جدید بخش مهمی از سفر است و همه دوست دارند در مقصد جدید غذاها و نوشیدنی های آنجا را امتحان کنند. خب شاید غذاها و نوشیدنی های جدید شهر و کشور مقصد به مذاق والدین سالمند شما خوش نیاید و آنها را بیمار کند و شما را به دردسر بیاندازد. پس بهتر است در خوردن غذاهای جدید و ناآشنا کمی احتیاط کنید.

سفر با سالمندان

درباره مراقبت های پزشکی هتل مورد نظرتان سوال کنید؛ قبل از رزرو هتل و در صورتی که والدین شما به مراقبت های پزشکی احتیاج دارند حتما در مورد برخی از تجهیزات هتل سوال کنید، مثلا اینکه هتل شما کپسول اکسیژن دارد، ویلچر دارد و یا اگر به پزشک نیاز بود امکان آمدن پزشک به هتل وجود دارد.

سفر با سالمندان

مدارک پزشکی و دفترچه بیمه یادتان نرود؛ حتما یادتان

باشد که اگر والدینتان سابقه بیماری دارند، پرونده پزشکی،

داروهای مورد نیاز و دفترچه درمانی ایشان را با خودتان بردارید تا در صورت نیاز دچار مشکل نشوید.

سفر با سالمندان

گاهی آن ها را تشویق به قدم زدن کنید؛  نشستن به مدت طولانی

موجب جمع شدن لخته های خونی در رگ های پا می شود

به خصوص اگر سفر طولانی در پیش داشته باشید و

مدت زمان زیادی را در هواپیما قرار است بنشینید و

اگر والدین شما مستعد اضافه وزن و بیماری های قلبی هستند

حتما هر از گاهی آن ها را تشویق به قدم زدن کنید.

در یک پرواز طولانی از آن ها بخواهید که آسپرین

بخورند، لباس های گشاد بپوشند و گاهی قدمی بزنند.

سفر با سالمندان

سمعک فراموشتان نشود؛ اگر والدین شما مشکل شنوایی

دارند حتما یادتان باشد که سمعکشان را با خودتان بردارد

وگرنه مجبور می شوید تمام مدت سفر با صدای بلند حرف بزنید.

سفر با سالمندان

عادات قبلیتان را کنار بگذارید؛ تمام برنامه هایی را که از

روی عادت در سفرهای قبلی خود انجام میدادید کنار بگذارید.

بهتر است چند تا کتاب بردارید و خودتان را با کتاب خواندن

و گشت و گذار در اینترنت سرگرم کنید و بودن در کنار پدر و مادرتان را غنیمت بدانید.

 


زهره خسروی – ۱۲ مهر ۹۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه