سفر به ماه با آپولو-۱۲ در سال ۱۹۶۹ سه فضانورد برای انجام دومین سفر انسان به… چهارشنبه ۳۰ آبان ۹۷

سفر به ماه با آپولو-۱۲

در سال ۱۹۶۹ سه فضانورد برای انجام دومین سفر انسان به کره ماه با سفینه آپولو-۱۲ سکوی پرتاب در مرکز فضایی کِندی را ترک کردند و راهی ماه شدند. در آن زمان آسمان فلوریدا ابری بود و موشک بالابرنده دوبار مورد اصابت صاعقه قرار گرفت اما مشکلی ایجاد نکرد تا این فضانوردان همچنان راه خود را برای سفر به ماه ادامه دهند.

نکته جالب این بود که پرتاب آپولو-۱۲ حسابی بازار قهوه خانه های تهران را گرم کرده بود. آن زمان بسیاری از مردم در خانه هایشان تلویزیون نداشتند برای همین مردم در قهوه خانه ها جمع می شدند تا سریال ها و برنامه های تلویزیونی مورد علاقه خود را ببینند. در آن زمان خبر مربوط به سفر فضانوردان به ماه ساعت شلوغی قهوه خانه ها را رقم می زد و آن طور که روزنامه ها خبر می دادند پخش گزارش سفر آپولو-۱۲ منجر به شکستن رکورد فروش چای در قهوه خانه‌ها شده بود!

 

کنراد، گوردون و بین سه فضانوردی بودند که مردم با هیجان صحنه فعالیت هایشان را دنبال می کردند. مردم در آن زمان از طریق تلویزیون شاهد فرود مه نشین این سفینه فضایی بودند و دیدند که پس از قرار گرفتن آپولو-۱۲ در مدار ماه، کنراد و بین به داخل ناوچه مه نشین رفته آن را از سفینه اصلی هم جدا کردند و عازم سطح ماه شدند و مه نشین در بخشی از ماه فرود آمد که دریای “توفان‌ها” نام دارد.

سفر با سفینه آپولو-۱۲ به قدری برای مردم هیجان انگیز بود که با دقت فعالیت های فضانوردان را دنبال می کردند و می‌دیدند کنراد و بین ضمن راهپیمایی بر سطح ماه دستگاه‌های علمی مختلفی را در آنجا نصب می‌کنند و نمونه‌هایی از سفینه بدون سرنشین سرویور-۳ که حدود دو سال پیش در ماه فرود آمده بود را برمی‌دارند تا به زمین برگردانند.

سفر به ماه

سفر به سیاره ای دیگر و زندگی در آن سیاره حسابی مردم

را به خود جذب کرده بود و همچنان که غرق تماشای

این فضانوردان بودند صدای گوینده تلویزیون را می شنیدند که می گفت:

هدف از این کار، بررسی امکان وجود حیات در ماه و چگونگی ادامه حیات موجودات در این کره است.

در زمان فعالیت کنراد و بین در سطح ماه،

گوردون با سفینه اصلی در مدار این کره مشغول تحقیق

و عکسبرداری بود. البته کل عملیات بطور مستقیم پخش نمی‌شد بلکه بخش‌های آن بطور خلاصه

و با شرح فعالیت‌ها به اطلاع مردم می رسید. عملیات آنها در خارج از سفینه، طی دو مرحله و

به مدت تقریبی ۸ ساعت انجام گردید. سپس مه نوردان با ۴۰ کیلوگرم از خاک و سنگ ماه

سطح این کره را ترک گفتند و به زمین بازگشتند.

سفر به ماه

در هر دوره ای از زمان انسانها مشتاق سفر کردن بوده اند و همواره به دنبال جایی متفاوت برای ادامه حیات می گشته اند. حتی دیدن افرادی که مشغول کاوش و ماجراجویی بوده اند برای آنها هیجان انگیز بوده است. شاید رویای بسیاری از مردمی که در آن روزها سفینه آپولو-۱۲ را دنبال می کرده اند این بوده است که آنها هم بتوانند روزی مسافر سیاره ای دیگر باشند و هیجان سرزمینی متفاوت را تجربه نمایند.

 

 


راضیه احمدی | ۲۹ آبان ۹۷ | منبع: ایسنا

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه