سفر به نپال  سرزمین شرپاها و انتخاب برتر Lonely Planet در سال ۲۰۱۷

سفر به نپال ، سفر به سرزمینی دوردست در  مرتفع ترین نقطه جهان، هیمالیا است. سرزمینی که زلزه های مهیب و بحران های مختلف سیاسی و اقتصادی را پشت سر نهاده و اکنون در سال ۲۰۱۷ به عنوان بهترین نقطه جهان برای بازدید و هیجان انگیزترین مقصد، از نگاه  lonely planet  انتخاب شده است.

درمورد این سرزمین باید گفت که دست کم “یک بار ارزش دیدن را دارد”. این سرزمین پر رمز و راز در شمار بهترین  مقصدهای جهان  برای گردشگران ماجراجویی است که قصد ندارند هزینه های هنگفتی را برای  سفر اختصاص بدهند. سرزمینی با ده ها مسیر پیاده روی در ارتفاعات بکر و حیات وحش  حیرت انگیز.

سفر به نپال

به هر کجای این سرزمین که قدم بگذارید با استقبال گرم ساکنان آن مواجه می شوید. نپال هدف نهایی بسیاری از کوهنوردان است. صعود به اورست، آناپورنا، و دیگر قلل ۸۰۰۰ متری و ده ها مسیر پیاده روی (trekking) در کوهستان  که نپال را به مقصد نهایی بسیاری از گردشگران ماجراجو تبدیل کرده است. در نپال می توان روزهای متمادی و در مسیرهایی طولانی از روستایی به روستایی پیاده روی کرد و در تمام مدت چشم اندازی از کوهستان در مقابل خود داشت.

یکی دیگر از ورزشهای مهیجی که می توان در این سرزمین کهن تجربه کرد، رفتینگ و سپردن خود به رودهای خروشان و وحشی است که از ارتفاعات هیمالیا سرچشمه می گیرد. بعضی گردشگران نیز به قصد گشت و گذار در کاتماندو و دیدار از معابد  بودا به این سرزمین سفر می کنند، کاتماندو پایتخت  نپال و شهری است با چشم انداز کوهستان از همه سو. بیرون از شهر و در روستاهای کوهستانی این سرزمین هنوز زندگی سنتی با ابتدایی ترین مایحتاج روزانه آن ادامه دارد. پارک های ملی نپال نیز با همان کم و کیف و خوی وحشی خود هنوز ماجراجویان بسیاری را برای بازدید به سمت خود می خواند. تنوع زیستی و جانوری غنی این سرزمین بهانه خوبی نیز برای جنگل نوردان است.

 

سفر به نپال

در کاتماندو جز خوردن غذای بومی این سرزمین، انتخاب های دیگری  پیش روی خود ندارید.

Daal bhaat  تنها یک وعده غذایی در نپال نیست.

این غذا ترکیبی است از برنج، سوپ عدس و سبزیجات.

و منبع اصلی تامین نیروی و انرژی برای شرپاها.

آنها تنها با خوردن همین غذا؛ ساعت ها بلکه روزها

را در بلندترین نقطه جهان یعنی هیمالیا پیاده روی می کنند.

البته گاهی در وعده غذایی آن ها تنوعی ایجاد شده

و کمی گوشت نیز به آن اضافه می شود،

ولی آنچه که در این کشور بسیار متداول است، همان

برنج و سبزیجات و مقداری سوپ است.

سفر به نپال را حتی برای یک بار هم که شده تجربه کنید.

 


نوشته شده در ۱۹ مهر ۱۳۹۶ | توسط: زهره خسروی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه