توصیه هایی برای سفر زنان به ایران زنان بسیاری از کشورهای مختلف در سراسر جهان… دوشنبه ۲ مهر ۹۷

توصیه هایی برای سفر زنان به ایران

زنان بسیاری از کشورهای مختلف در سراسر جهان هرسال به روش های متفاوتی ترغیب می شوند که به ایران سفر کنند. اما برای شروع این سفر و برنامه ریزی برای آن همیشه باید این  پرسش ها را در ذهن خود مرور کنند: چه باید بپوشم؟ چگونه باید رفتار کنم؟ آیا من در امنیت کافی خواهم بود؟  مجله Lonely Planet در مقاله ای به بررسی این پرسش ها پرداخته و سعی کرده هر گونه ابهام و پیش داوری را در خصوص سفر زنان به ایران بر طرف سازد. با اراول همراه شوید.

سفر زنان به ایران

برای سفر به ایران چه باید بپوشم؟

مجله lonely Planet در این مورد به پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ اشاره می کند. بعد از پیروزی انقلاب همه زنان ملزم به داشتن پوشش اسلامی شدند یعنی پوشاندن موها و اندام ها که در اصطلاح به آن “حجاب” گفته می شود. در این مقاله گفته شده که زنان باید صرفا لباس های بسیار گشاد بپوشند در حالی که واقعیت جامعه ما این نیست و روال داشتن حجاب الزاما به معنای پوشیدن لباس های گشاد و آویزان و شلخته نیست. شاید به همین دلیل است که همه گردشگرانی که به ایران سفر می کنند لباس های بلند، گشاد و گاهی عجیب غریب می پوشند.

این مجله همچنین اشاره می کند که علائم داشتن پوشش مناسب در سطح شهر و در اماکن مختلف آورده شده، مانتو و چادر و شال یا روسری  پوشش زنان در ایران  را تشکیل می دهد.

آنچه که در ادامه این مقاله آمده این است که علی رغم این توصیه در شهرهای بزرگ زنان شلوار جین و کفش پاشنه بلند و روسری های رنگی می پوشند اما گاهی و به ویژه در شهرهای کوچک دیده می شود که زنان پوشش سیاه و یکنواختی دارند. (این نکته باعث می شود که در انتخاب رنگ های شاد دقت بیشتری داشته باشیم).

همچنین در این مقاله آورده شده که در ایران پوشیدن لباس های روشن و لاک زدن و پولیش کردن ناخن ها ممنوع است و زنان را به دردسر می اندازد. (مطمئنم شما هم از این گزارش عجیب مجله Lonely Planet درباره ایران تعجب کرده اید).

اما  در ادامه این مقاله آمده  که نحوه پوشیدن لباس برای گردشگران خارجی می تواند با تبعیت از خود ایرانی ها باشد. کافی است نگاهی به اطرافتان بیندازید و ببینید که به کدام نقطه از ایران سفر کرده اید آن وقت می توانید  هم نوع پوشش خودتان را انتخاب کنید و هم قوانین این کشور را رعایت کنید.

پوشش سر:

نکته جالبی که مجله  Lonely Planet در مورد پوشش سر به گردشگران زن خارجی توصیه می کند این است که به جای روسری و شال ابریشمی که سر می خورد، از روسری و شالی استفاده کنند که از الیاف پنبه ای بافته شده باشد و  سر نخورد، به علاوه می توانند از یک سنجاق در زیر چانه خود استفاده کنند و روسری خود را ثابت نگه دارند.

مانتو:

مانتو پوشش معمول کوچه و خیابان و مکان های عمومی برای زنان ایرانی است. در این مجله به گردشگران زن نیز توصیه می شود این پوشش را رعایت کنند، حتی در کافه ها و سینماها و مکان های عمومی سرپوشیده. این مجله به زنان توصیه می کند همراه مانتو شلوار جین یا کتان بپوشند و به هیچ وجه دامن نپوشند !!!!

چادر:

چادر پوششی است که این مجله به گردشگران زن در هنگام ورود و بازدید از اماکن مقدس توصیه می کند. در چنین مواقعی گردشگران می توانند از چادرهایی که در اماکن مقدسه به امانت داده می شود استفاده کنند.

سفر زنان به ایران

در ایران چگونه رفتار کنم؟

گردشگران زن در سفر به ایران متوجه شکاف فرهنگی عمیقی میان خود و زنان ایرانی خواهند شد اما این بدان معنا نیست که همه حرفهایی که در رسانه های غربی و به شکل مغرضانه ای درباره زنان ایرانی گفته می شود واقعیت دارد. در این مجله آمده است که شاید تصور شود زنان ایرانی همه محکوم به پوشیدن لباس های گشاد هستند و همه آن ها قربانی خشونت و سرسختی های ایجاد شده توسط مردان و جامعه هستند و از طرفی این تصور که همه زنان خارجی رفتاری دور از اخلاق و عرف و شئونات یک جامعه را نیز درباره زنانی که به ایران سفر می کنند دور از تصور نیست.

با این حال این مجله به زنانی که قصد سفر به ایران را دارند توصیه می کند رفتاری مبادی آداب و مودبانه داشته باشند تا دچار دردسر نشوند، و اگر به تنهایی سفر می کنند و در سفر نیاز به مشورت دارند از زنان ایرانی و به خصوص بانوان جوان کمک بخواهند چرا که بسیاری از آنها به زبان انگلیسی آشنایی دارند و می توانند ایشان را راهنمایی کنند.

در ایران زنان بیشتر همراه با خانواده و با پدر، برادر، همسر و یا دوستان بسیار نزدیک و قابل اعتماد خود سفر می کنند و شاید تنها سفر کردن زنان غربی تصوری برابر با مبادی اخلاق نبودن را در برخی از مردم ایران ایجاد کند، بنابراین این مجله به زنانی که قصد سفر به ایران را دارند توصیه می کند که در رفتار با محلی ها مبادی آداب باشند و حد و مرزهای جامعه محلی را نشکنند و به عرف این کشور پایبند باشند.

در برخی رستوران ها و کافه های ایران بخشی را به خانواده ها

یا بانوان اختصاص می دهند، می توانند از این بخش ها استفاده کنید؛

اگر به تنهایی سفر می کنند، وارد کافه ها نشوند و یا از کافه های

خانوادگی استفاده کنند؛ برای رفت و آمدهای شهری از قسمت

عقب اتوبوس که اختصاص به زنان دارد استفاده کنند؛

در ون ها و تاکسی ها سعی کنند کنار خانم ها بنشینند؛

پبرای احترام دستشان را روی قلبشان بگذارند و به

آقایان دست ندهند؛ و دعوت به خانه افراد محلی

را قبول نکنند مگر اینکه زنان هم در آن خانه باشند و یا میزبان آنها یک زن باشد.

اینها توصیه هایی است که مجله Lonely Planet به زنانی ایست که به ایران سفر می کنند.

سفر زنان به ایران

آیا من در ایران امنیت دارم؟

مجله Lonely Planet در گزارش خود می گوید خشونت علیه زنان

گردشگر خارجی در ایران تقریبا بی سابقه است. زنان گردشگر

خارجی در این کشور به ندرت قربانی تجاوز جنسی خواهند شد.

با این حال توصیه می شود در ایران بیشتر از راهنمایان زن کمک

بخواهند، حتی در برخی از شهرها مانند یزد می توانند از تاکسی

هایی استفاده کنند که راننده آن خانم است و بهتر است به جای

اقامت در مسافرخانه ها که گاهی مهاجران آن را می گردانند

در هتل های دارای مجور اقامت کنند. با همه این احوال سفر

به ایران برای  زنانی که به ایران سفر می کنند،  سفر ایمنی

خواهد بود به شرط آن که اصول سفر به این کشور را رعایت کنند!

 


زهره خسروی – ۲۷ شهریور ۹۷ – lonely planet

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه