سفیر صلح ایکوم جهانی سوسن نیک ذات، مدیر موزه سیار کودکی در چهل و یکمین اجلاس… یکشنبه ۲۹ مهر ۹۷

سفیر صلح ایکوم جهانی

سوسن نیک ذات، مدیر موزه سیار کودکی در چهل و یکمین اجلاس ایکوفوم توسط رییس ایکوم ایران و فرانسوا مرس -رییس ایکوفوم بین‌المللی- به عنوان سفیر صلح معرفی شد تا فرهنگ صلح در جهان را ترویج دهد. موزه سیار کودکی موزه‌ای بشردوستانه و اقدامات آن آموزشی و تعاملی است؛ این موزه به عنوان “سفیر صلح” ماموریت دارد با سفر، برای ترویج فرهنگ صلح تلاش کند بنابراین «توسعه صلح در جهان»، «معرفی میراث فرهنگی ملل به یکدیگر»، «آشنا کردن آحاد جامعه نسبت به حقوق دیگران»، «ترویج فرهنگ توسعه پایدار» و «ترویج فرهنگ گردشگری برای رسیدن به صلح پایدار» را در دستور کار خود قرار داده است.

فعالیت‌های نمایشی، نمایشگاهی، جشنواره‌های شادی و برگزاری کارگاه‌های هنری، بازی، ادبیات، نمایش خلاق و تاریخ را از شیوه‌های اجرا توسط اعضای این موزه می باشد. نیک زاد همچنین “عروسک‌های قاشقی” ثبت شده توسط موزه سیار کودک در فهرست میراث ناملموس سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری کشور، عروسک‌های دست ساز زنان روستایی بانام “میراث ماندگار مادران”، آثار هنری کودکان شامل عروسک های دست‌ساز، نقاشی، کلاژ، ماسک‌ها و کلکسیون‌های جمع‌آوری شده توسط کودکان باعنوان “کلکسیونرهای کوچک مجموعه‌های بزرگ” را از عناصر قابل استفاده در این مسیر معرفی کرد.

از  دیگر اقدامات این موزه، «تشکیل شبکه حقیقی همسفران صلح و فرهنگ ملی» با هدف جایگزین کردن رفاقت به جای رقابت است. به گفته نیک ذات، این موزه با شناسنامه‌دار کردن آثار و صاحبان اثر در چمدان‌هایی با عنوان «مینی موزه»، و مجموعه‌های شخصی همسفران صلح و فرهنگ ملل در سفرهای خود، داوطلبانه به معرفی آن‌ها می‌پردازد.

موزه سیار کودکی تا کنون به کشورهای آلمان، مادرید، مالزی، سوریه، نیجریه، غنا، گینه کوناکری، ساحل عاج و افغانستان، برای آموزش حقوق کودک، صلح و آموزش مربیان، سفر کرده است.

این موزه چند سال است که به عضویت شورای بین المللی

موزه‌ها درآمده و در راستای اهداف ایکوم به سوی مخاطبان

خود در روستاها، مناطق دوردست حاشیه شهر، بیمارستان‌ها،

مناطق محروم و کشورهای درحال جنگ پرورشگاه‌ها، مراکز معلولین

و سالمندان رفته و برای همکاری باموزه‌ها به شهرها و

کشورها سفر وبرای نزدیکی ادیان و فرهنگ‌ها تلاش می‌کنند.

همچنین این موزه برنده مسابقات صلح و همکاری

در مادرید اسپانیا به مدت ۱۴ سال متوالی بوده است.

هم‌اکنون، بخشی از موزه سیار کودک (عروسک‌های قاشقی)

در موزه «آرداک مانوکیان» موزه ارامنه در

مکان «کلیسای حضرت مریم»، برای بازدید میهمانان داخلی

و خارجی سمپوزیوم ایکوفوم قرار گرفته است.

 


به نقل از ایسنا | ۲۸ مهر ۹۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه