سوغات جزیره قشم چیست؟ به قشم که می روید سوغاتی هایی از جنس جنوب در… جمعه ۹ آذر ۹۷

سوغات جزیره قشم چیست؟

به قشم که می روید سوغاتی هایی از جنس جنوب در انتظارتان است. می دانیم که بیشتر مردم چشمشان به دنبال پاساژهای قشم و بازارهای درگهان است که تا می توانند با قیمت مناسب پوشاک بخرند ولی از ما می شنوید پوشاک به سوغات نبرید. قشم چیزهای دیگری دارد که فقط مال خودش است و در جاهای دیگر پیدا نمی شود. از صنایع دستی گرفته تا نان ها و کیک هایی که اگر سراغش نروید ضرر می کنید. به جرات می گوییم که سوغات قشم در حد بوتیک ها، رستوران ها و جاهای دیدنی اش حرف برای گفتن دارد. با اراول همراه باشید تا حرفمان را به شما اثبات کنیم.

سوغات قشم

خرما:

تصمیم داریم برای معرفی سوغات این جزیره از خوردنی های قشم شروع کنیم. پیش از هر چیز هم می خواهیم کامتان را با خرما و کیک شیرین کنیم. همانطور که می دانید بیشتر شهرهای جنوبی کشورمان به داشتن خرما به خود می بالند. در قشم نیز می توانید انواع خرماها را با کیفیتی بسیار بیشتر از شهر خودتان پیدا کنید و آن را همراه خودتان به عنوان سوغات ببرید. حیف است که این همه راه تا جنوبِ کشور بیایید و خرما با خود نبرید.

سوغات قشم

کیک سنتی هلر:

هلر روستایی است در ۱۸ کیلومتری قشم که در آنجا دو کارگاه شیرینی پزی به طبخ حلواها و شیرینی های بسیار خوشمره مشغول اند. از معروف ترین شیرینی هایی که در این کارگاه ها می پزند کیکی مخصوص به نام هلر است که می توانید آن را از هر شیرینی فروشی و حتی سوپرمارکتی در قشم خریدرای کنید. کیک هلر نوعی کیک اسفنجی وانیلی است که مواد اولیه ساده ای مثل آرد و شکر و تخم مرغ دارد ولی این کیک اسفنجی با کیک اسفنجی های سایر کشور فرق دارد و نمونه آن هم فقط در خودِ قشم یافت می شود. اگر این دست آن دست کنید و از خرید کیک هلر منصرف شوید، مطمئن باشید که دیگر مثل آن گیرتان نمی آید.

سوغات قشم

نان تموشی و سایر نان‌های محلی:

در قشم، بیشتر از ۲۰ نوع نان محلی پخته می ‌شود ولی مشهورترین نان قشمی ها که سوغات خوبی هم به حساب می آید نان تموشی است. این نان را در تابه با روغن سرخ می کنند. روی آن هم تخم مرغ یا پنیر می‌ ریزند. اما همه اش این نیست. اصل موضوع در نان تموشی «سسِ» آن است. شاید باورتان نشود ولی سس هایی که معمولا با این نان سرو می شود با آب ماهی تهیه می شود. سس مهیاوه یا ماهی آبه سسی است که از آب ماهی، خردل، گشنیز، نمک و رازیانه تهیه می شود. سس دیگری نیز دارند که سوراغ نام دارد و آن هم از ترکیب ماهی حشینه، گل سرخ، پوست نارنج، آب و نمک تهیه می‌ شود. حتما حالا خودتان متوجه شده اید که این سس، با سس های معمولی چقدر فرق می کند. جنس این نان ها با نان هایی که تا به حال مزه کرده اید زمین تا آسمان فرق می کند. توصیه ما این است که نان تموشی را به هیچ وجه از دست ندهید. قشم نان های خوش طعم دیگری هم دارد، مثل نان رخنه، نان دستی، نان خمیر، نان بالاتاوه و نان کروسی.

سوغات قشم

صنایع دستی حصیری:

مردمان عزیز و خونگرم قشم نیز مثل سایر جنوبی ها حصیربافی را برای سرگرمی و برای امرار معاش انتخاب کرده اند. اصلا مگر می شود جایی نخل باشد و خرما باشد ولی حصیر نباشد؟! در قشم می توانید محصولاتی حصیری مثل سینی های گرد و بزرگ به نام سپ، دمک‌کنی های زیبا، ظروف میوه، گلدان های حصیری و…  را خریداری کنید. خلاصه اینکه حصیربافی های قشم نسبت به سایر نقاطی که به این هنر توجه دارند از تنوع و خلاقیت مخصوص به خودشان برخوردار است.

سوغات قشم

ادویه ‌های جنوبی:

آوازه ادویه های جنوبی را حتما شنیده اند. در واقع هر کس که برای اولین بار غذاهای جنوبی ها را بخورد خیلی زود می فهمد که ادویه آن ها باید خیلی خاص باشد که طعم غذا اینگونه متفاوت شده است. توصیه می کنیم در سفر به قشم ادویه جنوبی هم خریداری کنید.

سوغات قشم

گلیم بافی و رودوزی های سنتی:

غیر از حصیر بافی صنایع دستی دیگری هم هست

که در قشم می توانید به سراغش بروید. گلیم بافی

و رودوزی های سنتی از تولیدات دختران و زنان هنرمند قشم است.

نه تنها نواربافی در این منطقه رواج زیادی دارد بلکه

برای تهیه انواع نوارها هم می توانید به سراغ بازارهای

این جزیره بروید. انواع رودوزى و سوزن‌دوزى (گلابتون ‌دوزى، خوس‌ دوزى)،

نوارهاى تزئینى لباس (شک ‌بافى)، عودهایی برای ساز سنتى،

توربافى و گرگوربافى و… از دیگر صنایع دستی منطقه قشم است.

سوغات قشم

صنایع دستی دریایی:

بعید است به سواحل جنوبی ایران سری

زده باشید و با فروشنده هایی که انواع

محصولات دریایی از صدف و حلزون و…

را عرضه می کنند مواجه نشده باشید.

سوغات قشم

در هنگام جزر و مد دریا صدف‌ها،

حلزون‌ها، گوش‌ماهی‌ها، مرجان‌ها

و بقایای آبزیان خلیج فارس به سواحل جزیره

قشم می آیند و اهالی با جمع آوری آن ها

زیورآلات یا چیزهایی مثل قاب عکس تهیه می کنند.

 


عفیفه خدنگی- ۸ آذر ۹۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 دیدگاه

  1. مهسا امیری

    چه جالبواقعا تابحال خرما خریده بودم ولی هیچکس پیشنهاد نان نداده بود,ممنون از مطلب خوب .لذت بردم😊

    • موبایل: ۰۹۱۵۵۷۸۶۰۰۵