سینما در سفر: درخصوص موضوع سینما در سفر باید اینگونه ادعا کرد که اگر سفر… سه شنبه ۱۷ مهر ۹۷

سینما در سفر:

درخصوص موضوع سینما در سفر باید اینگونه ادعا کرد که اگر سفر نبود سینما چیزی کم داشت، شاید اصلا سینما چیزی برای اکران نداشت. به زعم برخی منتقدانِ سینما: ذات سینما با سفر آمیخته است. این حرف حقیقت دارد. اگر نگاهی جزئی به فیلم های ایرانی و خارجی که تا به حال دیده اید بیندازید متوجه می شوید که در اکثر آن ها سفر عنصری کلیدی و حتی موضوع اصلی و محور داستان است. در این فیلم ها داستان بر بستر یک سفر رخ می دهد. دوست دارید بیشتر در این باره بدانید؟ با اراول همراه شوید.

سینما در سفر

این موضوع آنقدر در سینما تکرار شده که حتی شبه ژانری به انواع دیگر این سینما با عنوان فیلم های جاده ای اضافه شده است. می توانیم با کمی تسامح بگوییم که سینما با سفر آغاز می شود؛ با سفر خیال. سینما از آغاز شکل گیری تا کنون، نقشی همانند بال برای اندیشه را به عهده داشته است. سینما به آدمی امکان می دهد که در طول زمان شناور شود، به گذشته برود، به آینده سفر کند و مرزهای جغرافیایی را در هم نوردد.

اگر به فیلم های وسترن علاقه داشته باشید حتما دیده اید که قهرمانان های داستان معمولا در جستجوی خوشبختی از سرزمینی به سرزمین دیگر سفر می کنند. فیلم های علمی-تخیلی هم از این قاعده مستثنی نیستند چون در آن ها هم این پروازِ تخیل آدمی است که حرف اول را می زند. از این قبیل مثال های سفر در سینما فراوان وجود دارد. بهتر است به چند نمونه از آن ها اشاره کنیم.

نمونه های خارجی سینما در سفر :

بُن مایه سفر در فیلم های «خوب، بد، زشت» از سر جو لئونه؛ «این گروه خشن» از سام پکین پا و «گنج های سیرامادره» اثر جان هیوستون عبور از موقعیت ناپایدار و نامتوازن فعلی و سفر به وضعیتی تثبیت شده است.

سینما در سفر

عبارت «جستجو کردن» در معنی ضمنی، سفر را تداعی می کند. سفر عشق، یا جستجوی عشق گمشده به عنوان یک موضوع، بسیار مورد علاقه سینماگران بوده است. در فیلم «سرگذشت ادل» اثر فرانسوا تروفو آدل دختر ویکتورهوگو، نویسنده سده ۱۹ میلادی، به دنبال نامزدش می گردد که به سفر رفته است و در پی او از اقیانوس عبور می کند تا خود را به او برساند. نامزد او ستوانی در ارتش آمریکاست. متاسفانه نتیجه این سفر آنجور که دخترک جوان انتظار داشت پیش نرفت.

نمونه های ایرانی سینما در سفر:

در فیلم «زندگی و دیگر هیچ»

اثر عباس کیارستمی مسافران با قصد متفاوتی

به گشت و گذار در ویرانه های زلزله شمال و بازماندگان آن هستند.

سینما در سفر

ناخدا خورشید در سفر آخرش

که به او نیز ختم شد به اجبار راهی سفر می شود.

و اینگونه می توان

گفت سفر ادامه دارد.

سینما هنوز هم که هنوز است

به سفر علاقه نشان می دهد

و مسافران فیلم های ایرانی

از کشورهایی مثل دبی

و سایر کشورهای همسایه گرفته

تا کشورهای اروپایی

در رفت و آمد هستند.

این موضوع جلوه ها و ابعاد

بسیار گسترده ای را از شیوه زندگی

انسان ها در سفر به تصویر می کشد.

سایر نمونه های سینما در

سفر را به خودتان می سپاریم تا

با مرور در ذهنتان به اهمیت این موضوع پی ببرید.

 


نوشته شده توسط عفیفه خدنگی- در تاریخ ۱۵ مهر ۹۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه