شازده کوچولو شازده کوچولو اثر بی نظیر آنتوان دو سنت اگزوپری شعری به ظاهرکودکانه است… سه شنبه ۱۵ اسفند ۹۶

شازده کوچولو

شازده کوچولو اثر بی نظیر آنتوان دو سنت اگزوپری شعری به ظاهرکودکانه است که از فلسفه زندگی آدم بزرگ ها به زیبایی سخن می گوید. این کتاب به عنوان بهترین کتاب قرن بیستم انتخاب و تا کنون به ۳۰۰ زبان ترجمه شده است. داستان از آن جایی شروع می شود كه شازده كوچولو كه متعلق به سياره ای كوچك است يك روز صبح از خواب بر می خيزد و متوجه روئيدن گل سرخی در سياره خودش می شود و بعد از ديدن گل سرخ شيفته آن می شود. اما گل سرخ مغرور است و قدر محبت پاك و بی آلايش شازده كوچولو را نمی داند. پس تصميم می گيرد كه از سياره خويش مهاجرت كند. او به ترتیب سیارک های مختلفی را پشت سر می گذارد افراد مختلفی را ملاقات می کند تا به زمین می رسد. شازده کوچولو درس های بزرگی به آدم بزرگ ها می دهد:

شازده کوچولو

پول همه چیز نیست

زمانی که شازده کوچولو به سیارک چهارم می رسد تاجری را می بیند که در حال شمردن ستاره هاست و هدف او را از این کار می پرسد. تاجر پاسخ می دهد:

“من مالک این ستاره ها هستم. این کار به من کمک می کند ثروتمندتر شوم و ستاره های بیشتری بخرم.”

شازده کوچولو از تاجر سوال می کند تو برای این ستاره ها چه فایده ای داری؟ تاجر هر چه فکر می کند هیچ پاسخی ندارد! شازده کوچولو این کار تاجر را بسیار بیهوده می بیند و راه خود را پیش می گیرد و می رود.

آدم ها مالک زمین نیستند

شازده کوچولو در سیاره اش آتش فشان هایی دارد که هرروز صبح آنها را دوده گیری می کند. مراقبت و توجه او به محیط طبیعی اطرافش باعث می شود که سیاره اش سالم باشد ولی آدم های روی زمین برای پاک کردن  سیاره بسیار کوچکند و نمی توانند آن را تمیز کنند او به آدم ها گوش زد می کند که آنها مالک زمین نیستند.

مراقب دوستان خوب زندگیمان باشیم

وقتی که شازده کوچولو از روباه درخواست می کند که با او بازی کند روباه امتناع می کند و دلیلش را اهلی نشدن توسط آدم ها می داند روباه می گوید:

“آدمها ديگر وقت شناختن هيچ چيز را ندارند. همه چيز ها را ساخته و آماده از فروشنده ها می خرند ولی به دليل آن كه کسی كه دوست بفروشد در جايی نيست، آدمها ديگر دوستی ندارند”.

از آنجایی که این کتاب در جنگ جهانی دوم نوشته شده است به این موضوع اشاره می کند که آدم ها دوستی و ارتباط  با هم را فراموش کرده اند و به جنگ و جدال های احمقانه پناه برده اند. همینطور در عصر کنونی ما که آدم ها غرق رسانه های اجتماعی اند، آیا بیش از ۱۰۰۰ دوست مجازی با یک مراقبت و توجه واقعی برابر است؟

پایان تاریکی شب سپیدی صبح دم است

وقتی که روباه در حال ترک سیاره خود است گل به او توضیح می دهد که چگونه کرم ها و حشراتی را که سمت او می آیند برای دیدن شاپرک ها تحمل می کند و این تصویری زیبا از صبر و امیدواری است. گل به آدم ها یاد می دهد که همیشه بعد از تاریکی روشنایی است و لذت تابستان بعد از تحمل سرمای زمستان است.

شازده کوچولو

آدمی با دیده دل می بیند

در واقع این داستان عشق میان شازده کوچولو و گل رز است و نشان می دهد عشق تنها چیزی است که اهمیت درد وقتی که روباه می گوید:

” اين را بدان فقط با چشم دل می توان خوب ديد، اصل چيز ها از چشم سر پنهان است. “

سطحی نگر نباشیم

وقتی که صفحات اول کتاب را می بینیم، تصاویری کودکانه و شگفت انگیز به چشممان می خورد. تصویری از یک مار بوآ که که یک فیل را بلعیده است. اما بزرگترها آن را کلاه می بینند و کودک مجبور می شود که فیل داخل شکم مار بوآ را نقاشی کند تا بتوانند آن را درک کنند.

شازده کوچولو

فارغ از خودخواهی باشیم

وفاداری نکته ای است که در این کتاب بیش ازهر چیزی تحسین برانگیز است.

شازده كوچولو در سياره پنجم به فانوس بانی بر می خورد كه موظف است

هر يك دقيقه يك بار فانوس سياره را روشن و خاموش كند.

چون سياره در هر دقيقه يك بار به دور خودش می گردد.

او به فانوس بان بيشتر علاقمند می شود شاید

به خاطر این که دست کم این یکی به چیزی جز خودش مشغول بود.

همه ما زمانی کودک بوده ایم

این کتاب از لحظه ای که آغاز می شود به آدم بزرگ ها

گوشزد می کند که زمانی بچه بوده اند.

و از دنیایی که غرق آمار و ارقام است و عشق

و دوستی را فراموش کرده انتقاد می کند.

اما همواره دنیای کودکان را غرق زیبایی می بیند.

لینک دانلود کتاب و فایل صوتی با ترجمه و صدای احمد شاملو برای همه ما آدم بزرگ هایی که روزی روزگاری بچه بوده ایم.

 


نوشته شده در ۱۴ اسفند ۹۶ | توسط: راضیه احمدی | منبع: theculturetrip

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه