خوردن شام تک نفره در رستوران: شبی  خودم را برای شام تک نفره به رستورانی… چهارشنبه ۷ آذر ۹۷

خوردن شام تک نفره در رستوران:

شبی  خودم را برای شام تک نفره به رستورانی ژاپنی دعوت کردم. اتفاق عجیبی نیست اما قبل از اینکه چپاستیک ها را بردارم پیشخدمت آمد و با تعجب پرسید: «فقط برای یک نفر میز می خواهید؟» حتی به لبخند من هم پاسخی نداد و باز هم با تعجب پرسید: «فقط یک نفر؟» به او گفتم این سومین دفعه ای است که دارم تعداد آدم‌های پشت این میز را بیان می کنم. حالم حسابی خراب شده بود. دفعه اولی نبود که در رستوران ها با این مشکل مواجه می شدم. در عجب بودم که این درخواست ساده چه قدر چالش برانگیز بود. پنج ماه بود که همسرم را از دست داده بودم و  بیوه به حساب می آمدم. به همین دلیل طبیعی بود که تنهایی به رستوران بروم.

شام تک نفره

چرا بعضی خانم ها به تنهایی غذا نمی خورند؟

آن شب در آن رستوران چینی تازه متوجه شدم که چرا بسیاری از خانم ها به تنهایی غذا نمی‌خورند. دلیلش این است که هیچ ‌کس نمی‌خواهد در کافه‌تریا به چشم کودکی خجالتی به او نگاه کنند.

به مدت سه سال در روزنامه بزرگ حومه شهر نیویورک کار می کردم و حداقل پنج بار در هفته بیرون شام می خوردم. زمانی که بر روی داستان یا خبری  کار می‌کردم، هرگز  به تنهایی به رستوران نمی رفتم. عصرها معمولا با همسرم بودم و گاهی نیز با زوج های دیگر شام می خوردم. اما حالا متوجه شده ام که تاکنون در یک حباب زندگی می کرده ام.

شام تک نفره

من هنوز هم می خواهم تنها غذا بخورم…

این روزها من خیلی از جلسات کاری ام را در رستوران ها برگزار می کنم. به عنوان یک مشاور مستقل زیاد به رستوران می روم. معمولاً با دوستانم، زوج‌ها و یا همکارانم شام می‌خورم. با وجود این هنوز هم دوست دارم بعضی وقت ها خودم را به یک شام تک نفره ی خوب دعوت کنم.

به نظر می‌رسد تعداد قابل‌توجهی از مردم آمریکایی از اینکه در شرایطی مثل من قرار بگیرند اجتناب می کنند. اغلب اماکنی را ترجیح می دهند که بتوانند به پیشخوان سفارش بدهند و خودشان بنشینند.

طبق مطالعه ای دقیق در سال ۲۰۱۶ که به همت سازمان تحقیقاتی بازار در سیاتل انجام شده، رستوران‌های انفرادی تنها ۲۷ درصد از کل رستوران‌های معمولی و فست فودها را تشکیل می‌دهند.

در کافی‌شاپ‌ها، موارد شام تک نفره تقریباً نیمی از کل سفارش ها را تشکیل می ‌دهند، در حالی که در فست فودهایی مانند Panera Bread،  حدود ۹۶ % از کل سفارش ها انفرادی است. در این میان رستوران‌های فول سرویس گزارش داده اند که تعداد موارد صرف غذای تک نفره بسیار ناچیز است و در حد بیان کردن نیست.

شام تک نفره

مدیر ارشد این گروه گفت: «موقعیت‌های شامی که بیشتر اجتماعی هستند و با دیگران تدارک دیده می شوند معمولا از نوع رستوران های فول سرویس به شمار می روند». شاید این موضوع برای همه مصداق نداشته باشد و تنها یک اقلیت کوچک را تشکیل دهد. افرادی هم هستند که دوست دارند خودشان را به تنهایی با یک تجربه غذای خوب سرگرم کنند.

شام تک نفره

بعضی خانم ها به تنهایی غذا می‌خورند:

وندی مک میلان، استاد مستقل موسیقی در دانشگاه نیویورک، احساس خوبی دارد که تنها در رستوران‌های شلوغ غذا بخورد مثلا به Upper East Side  ویتنام یا به Sushi Yasaka در قسمت غربی منهتن برود. سطح راحتی او در سالن‌هایی که غذای خوب دارند با رستوران هایی که موقعیت جغرافیایی خوبی دارند فرق می کند.

او می گوید: «در بسیاری از شهرهای بزرگ وقتی به تنهایی غذا می خوری مردم بر نمی گردند دوباره نگاهت کنند». من بیشتر در نیویورک تنها غذا می خورم چون در فرهنگ آن ها آسان گیری بیشتری وجود دارد. در جنوب، کمتر این کار را می کنم چون مردم بیشتر به آدم نگاه می کنند.

ریچمن که یک میز مناسب بر روی یک صندلی در بار

را  ترجیح می‌دهد بسیار با این موقعیت مواجه شده

که از او پرسیده اند:« فقط یک نفر؟» او می گوید اوایل

حالت دفاعی به خودم می گرفتم ولی الان تنها کاری که می کنم

این است که با صراحت می گویم: «بله! فقط یک نفر»

شام تک نفره

چگونه با سفارش های انفرادی برخورد کنیم:

هیچ‌کس در محله بروکلین از افرادی که

تک نفره غذا می خورند سوال نمی کند.

Brooklyn’s Krupa Grocery به تازگی یکی

از هشت رستوران برتر برای صرف غذای انفرادی شده است.

مدیر رستوران می گوید: «ما فقط به آن‌ها می گوییم بنشینند»

و اصلا از آن ها سوال نمی شود

که بار را ترجیح می دهند یا میز را.

شام تک نفره

اما در حومه جزیره لانگ در فاصله کمی از بروکلین،

نوع دیگری از غذاخوری ها وجود دارد که بیشتر زوج ها

و خانواده ها به آنجا می روند و مراجعه افراد مجرد مرسوم نیست.

آمار نشان می‌دهد که

مردها خیلی راحت تر از خانم ها شام تک نفره می خورند

ولی برای خانم ها چنین کاری سخت است.

با مجله گردشگری اراول همراه باشید.

 


عفیفه خدنگی – ۶ آذر ۹۷ – منبع : CnnTravel

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 دیدگاه

 1. مریم روحی

  جالبه! حالا میشه توی کشور ما هم رستوران‌هایی با میزهای یک نفره فراهم بشه چون بعضی وقتها که تنهایی برای سفارش غذا میریم هم از سمت پرسنل و هم از سمت مشتریها با نگاه ها و واکنشهایی مواجه میشیم.

  • موبایل: ۰۹۰۲۷۹۰۶۰۲۶
 2. رزیتاغفاری

  منم خیلی دوست دارم بعضی وقت ها تنها به یک رستوران لوکس برم و خودم از یک شام یا نهار خوب لذت ببرم ولی متاسفانه اصلا فضاش وجود نداره. کاش کمی فرهنگی بعضی چیزها عوض بشه

  • موبایل: ۰۹۱۱۴۵۷۶۵۶۵
 3. فائزه دانش پژوه

  من بسیاربسیار لذت میبرم وقتی خودم را به رستورانی دعوت میکنم و با خودم خلوت میکنم.وقتی تنها هستم خودم هستم و هرطور که دلم میخواهد رفتار میکنم و هرآنچه دلم میخواهد می خورم .وقتی مجبور نیستم نقاب بزنم خوشحالترم. بهرحال من مهم ترین فرد زندگی خودم هستم و از بودن با خودم لذت میبرم.

  • موبایل: ۰۹۱۲۴۳۷۴۰۶۹